dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Letní Praha

Letní Praha: Jiřina Wilma Palková - Prolínání snů

Výstavu miniatur, koláží a objektů s názvem Prolínání snů autorky Jiřiny Wilmy Palkové můžete navštívit v průběhu července v Galerii městské části Praha 5 ve Štefánikově 13/15. Jiřina Wilma Palková, členka Asociace užité grafiky, soukromě studovala kresbu, malbu a dřevořezbu u Aloise Charváta v Zaječově na Berounsku. Svoji profesionální dráhu začínala kresleným humorem a uměleckou fotografií. Od 70. let 20. století pracovala pro obrazové zpravodajství České tiskové kanceláře. „Pak jsem přesedlala na výtvarno a u něj už jsem zůstala," říká žena, jejíž praprastrýc byl známý malíř Mikoláš Aleš.

Od roku 1970 uspořádala přes 40 samostatných výstav a svoje díla prezentovala například v Rakouskou, Německu, Belgii, Polsku a Maďarsku. Nejraději vzpomíná na výstavy v Československém spisovateli, měly podle výtvarnice vysokou úroveň a neopakovatelnou atmosféru.

Inspirace přichází ve spánku Jiřina Wilma Palková se zabývá převážně knižní a novinovou ilustrací, kresleným humorem, propagační grafikou a výtvarnou fotografií. „Dříve jsem se věnovala také dřevořezbě, ale po úrazu pravé ruky se soustředím většinou na koláže," říká. „Inspiraci pro tvorbu čerpám ze všech oblastí lidského života, hodně mě však ovlivňují sny. Nejsem vyloženě spirituálně založená, ale dříve jsem se intenzivně věnovala surrealismu, takže to má určitou návaznost," soudí žena, která nedá dopustit na naši městskou část. „V Praze 5 jsem se narodila, bydlím na Janáčkově nábřeží a moc se mi tu líbí. Když chci do přírody, ráda si zajdu do Kinského zahrady."


Vladimír Mišík společně vystoupí společně s Ivanem Hlasem na Střeleckém ostrově

1. srpna 2017 v 10:53

Projekt Letňák 2017 – Léto pro Pražany pokračuje i v druhé polovině letních prázdnin. V srpnu se mohou hudební fanoušci těšit na koncert legendárního Vladimíra Mišíka & ETC…, který se letos spojí s dalšími hudebními hvězdami z Ivan Hlas Tria. Dále scéna na Střeleckém ostrově bude patřit...

Dyzajn market prázdniny: Prodejní výstava autorské tvorby v Národním divadle

31. července 2017 ve 12:48

Výběrová prodejní výstava autorské tvorby na Náměstí Václava Havla a v provozní budově Národního divadla v sobotu a v neděli od 10 do 20 hodin.

Další články
Nahoru