Dnes Čtvrtek - jasno 1°C
Zítra Pátek - skorojasno 3°C
Čtvrtek 9. 2. 2023
Svátek má Apolena
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Jiřího z Poděbrad: Ukončete výstup a nástup, stanice se na deset měsíců zavírá
Staré eskalátory do stanice Jiřího z Poděbrad se dočkají výměny. Foto: Daniel Šabík / DPP

Jiřího z Poděbrad: Ukončete výstup a nástup, stanice se na deset měsíců zavírá

Kvůli výměně eskalátorů bude od soboty 14. ledna na zhruba deset měsíců uzavřená stanice pražského metra A Jiřího z Poděbrad. Vlaky budou stanicí pouze projíždět. Informovala o tom mluvčí pražského dopravního podniku (DPP) Aneta Řehková.

Práce na stavbě kaskády výtahů ve stanici metra Jiřího z Poděbrad a její modernizaci začaly loni v září, nyní se dostávají do další fáze. DPP i zhotovitelé naplánovali výměnu stávajících eskalátorů na nové, moderní a energeticky úspornější.

Už je vyhloubena šachta pro výtahy z uliční úrovně do přestupní chodby, ale i přestupní chodba jako taková. „Zhotovitelé v těchto dnech dokončují ražby šachty, která vede z konce přestupní chodby k nástupišti a blíží se prorážce do stanice. Ta proběhne ve druhé polovině února,“ popsala Řehková.

Vzhledem k tomu, že se jedná o stanici pouze s jedním výstupem, bude nutné ji podle mluvčí na nezbytně dlouhou dobu pro veřejnost uzavřít včetně vestibulu a podchodů. Výměna eskalátorů potrvá zhruba deset měsíců. Uzávěru stanice DPP a zhotovitelé využijí na další stavební práce.

„Na nástupišti i v eskalátorovém tunelu mimo jiné provedou sanace průsaků vody, připraví konstrukce pro podhledy, vymění průsaky poškozené kamenné obklady, odstraní stávající osvětlení a nainstalují nové, úsporné na bázi LED technologie, které bude zabudováno v podhledech. Tím nástupiště postupně dostane svůj původní vzhled, jaký měla při zahájení provozu,“ sdělila Řehková.

Kromě toho budou odstraněny přístřešky nad výstupy z vestibulu stanice na náměstí Jiřího z Poděbrad u Slavíkovy a Vinohradské ulice. Pokud budou práce postupovat podle harmonogramu, DPP předpokládá otevření stanice a zprovoznění nových eskalátorů na přelomu letošního října a listopadu.

Jako náhradní dopravu DPP doporučuje v oblasti stanice Jiřího z Poděbrad využít pravidelné linky povrchové dopravy. Tramvajové linky číslo 11 a 13 zajišťují spojení ke stanicím metra Flora i Muzeum na lince A, nebo také až ke stanici I. P. Pavlova na lince C.

Pro dopravu ke stanicím metra Náměstí Míru na lince A, nebo I. P. Pavlova na lince C lze také využít tramvajové linky č. 10 a 16 ze zastávky Vinohradská vodárna v Korunní ulici, která je od vestibulu stanice metra Jiřího z Poděbrad vzdálena zhruba 200 až 250 metrů.


Autor: Jan Puci

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Další články
Nahoru