dnes
Neděle - prehanky-dest
19°C
zítra
Pondělí - skorojasno
24°C
pozítří
Úterý - polojasno
25°C
Jiří Stránský bude in memoriam navržen na udělení čestného občanství Prahy 1
Jiří Stránský na archivním snímku z roku 2012. Foto: skaut.cz

Jiří Stránský bude in memoriam navržen na udělení čestného občanství Prahy 1

Starosta Prahy 1 Pavel Čižinský navrhl udělit čestné občanství Jiřímu Stránskému, spisovateli, bývalému politickému vězni a skautovi. Podle starosty zůstane Stránský, který zemřel tuto středu, výjimečnou osobností přinášející silná poselství dnešní společnosti. 

„Jiří Stránský o svých životních zkušenostech mluvil na besedách, v knihách, scénářích nebo ve svých rozhlasových fejetonech. Vzpomínám si, jaký dojem na mě udělal v 90. letech film Bumerang, který byl natočen dle jeho scénáře. Jiří Stránský je pro mě člověkem, který dokázal utrpení, jež musel od komunistického režimu zkusit, opravdu zpracovat. Který dokázal zlo, jemuž byl podroben, obrátit v něco dobrého, co zůstane pro budoucnost," řekl starosta Prahy 1 Pavel Čižinský.

Návrh na udělení čestného občanství už starosta projednal s předsedkyní Komise pro občanské záležitosti, udělování čestného občanství a Ceny Prahy 1 Renatou Fučíkovou. Komise se k projednání návrhu sejde v půlce června.

Udělení čestného občanství by městská část mohla spojit s oslavami třicátého výročí Sametové revoluce. „Jiří Stránský často pobýval v centru Prahy. Byl to každopádně velký frajer a do posledního dechu bijec za demokratické uspořádání,“ vyjádřil se zastupitel Prahy 1 Martin Kotas.

Podle starosty Pavla Čižinského byl Jiří Stránský výjimečný člověk. Do jeho životního příběhu se otiskla msta komunistického režimu, věznění v 50. a 70. letech, mučení i další dlouhodobé perzekuce. „Institut čestného občanství je též nástroj, kterým může městská část přispívat k definování hodnot. Jiří Stránský pro mě symbolizuje lidskou důstojnost, kterou si lze udržet i navzdory násilí, a uměleckou tvořivost, která přečká i ty nejhorší doby. Mrzí mne jediné – že čestné občanství nestihnu předat Jiřímu Stránskému osobně,“ řekl Pavel Čižinský.

Městská část Praha 1 letos udělila jedno čestné občanství, rozhlasové a televizní hlasatelce a zastupitelce Prahy 1 Kamile Moučkové.


Praha 11: Seznamte se s návrhy druhého ročníku participativního rozpočtu

Dnes v 07:56

V pondělí 17. června se od 18 hodin s návrhy můžete seznámit ve foyer Komunitního centra Matky Terezy.

Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

Včera ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Dnes: Revitalizace sportoviště Pod Žvahovem, přijďte diskutovat

13. června 2019 v 07:02

Předseda Výboru životního prostředí Prahy 5 Jakub Blažek zve na veřejnou diskuzi s občany a zástupci MČ Praha 5 ohledně plánované revitalizace sportoviště Pod Žvahovem.

Pošli to dál: Praha 13 dostala sekačku, strojem následně obdarovala mateřskou školku

12. června 2019 v 18:43

Dnes se na zahradě „Fakultní mateřské školy Sluníčko pod střechou při PedFUK" sešli zástupci radnice Prahy 13 a společností Profi Press a Strom, aby předali ředitelce sekačku na trávu.

Další články
Nahoru