dnes
Sobota - oblacno
16°C
zítra
Neděle - oblacno
17°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
19°C
Jiří Stránský bude in memoriam navržen na udělení čestného občanství Prahy 1
Jiří Stránský na archivním snímku z roku 2012. Foto: skaut.cz

Jiří Stránský bude in memoriam navržen na udělení čestného občanství Prahy 1

Starosta Prahy 1 Pavel Čižinský navrhl udělit čestné občanství Jiřímu Stránskému, spisovateli, bývalému politickému vězni a skautovi. Podle starosty zůstane Stránský, který zemřel tuto středu, výjimečnou osobností přinášející silná poselství dnešní společnosti. 

„Jiří Stránský o svých životních zkušenostech mluvil na besedách, v knihách, scénářích nebo ve svých rozhlasových fejetonech. Vzpomínám si, jaký dojem na mě udělal v 90. letech film Bumerang, který byl natočen dle jeho scénáře. Jiří Stránský je pro mě člověkem, který dokázal utrpení, jež musel od komunistického režimu zkusit, opravdu zpracovat. Který dokázal zlo, jemuž byl podroben, obrátit v něco dobrého, co zůstane pro budoucnost," řekl starosta Prahy 1 Pavel Čižinský.

Návrh na udělení čestného občanství už starosta projednal s předsedkyní Komise pro občanské záležitosti, udělování čestného občanství a Ceny Prahy 1 Renatou Fučíkovou. Komise se k projednání návrhu sejde v půlce června.

Udělení čestného občanství by městská část mohla spojit s oslavami třicátého výročí Sametové revoluce. „Jiří Stránský často pobýval v centru Prahy. Byl to každopádně velký frajer a do posledního dechu bijec za demokratické uspořádání,“ vyjádřil se zastupitel Prahy 1 Martin Kotas.

Podle starosty Pavla Čižinského byl Jiří Stránský výjimečný člověk. Do jeho životního příběhu se otiskla msta komunistického režimu, věznění v 50. a 70. letech, mučení i další dlouhodobé perzekuce. „Institut čestného občanství je též nástroj, kterým může městská část přispívat k definování hodnot. Jiří Stránský pro mě symbolizuje lidskou důstojnost, kterou si lze udržet i navzdory násilí, a uměleckou tvořivost, která přečká i ty nejhorší doby. Mrzí mne jediné – že čestné občanství nestihnu předat Jiřímu Stránskému osobně,“ řekl Pavel Čižinský.

Městská část Praha 1 letos udělila jedno čestné občanství, rozhlasové a televizní hlasatelce a zastupitelce Prahy 1 Kamile Moučkové.


Praha 11 zve na jednání Komise pro životní prostředí

Dnes v 08:33

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí 21. října od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, číslo dveří 119, Úřad MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Praha chystá rozšíření svozu bioodpadu rostlinného původu

14. října 2019 ve 20:22

Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. Ten tvoří v současné době až 40 procent směsného komunálního odpadu v metropoli. Vedení hlavního města chce bioodpad separovat a dále jej využívat pro výrobu bioplynu nebo kompostu. Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání souhlasila se...

Další články
Nahoru