dnes
Pondělí - oblacno
23°C
zítra
Úterý - zatazeno
21°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
19°C
Jiří Stránský bude in memoriam navržen na udělení čestného občanství Prahy 1
Jiří Stránský na archivním snímku z roku 2012. Foto: skaut.cz

Jiří Stránský bude in memoriam navržen na udělení čestného občanství Prahy 1

Starosta Prahy 1 Pavel Čižinský navrhl udělit čestné občanství Jiřímu Stránskému, spisovateli, bývalému politickému vězni a skautovi. Podle starosty zůstane Stránský, který zemřel tuto středu, výjimečnou osobností přinášející silná poselství dnešní společnosti. 

„Jiří Stránský o svých životních zkušenostech mluvil na besedách, v knihách, scénářích nebo ve svých rozhlasových fejetonech. Vzpomínám si, jaký dojem na mě udělal v 90. letech film Bumerang, který byl natočen dle jeho scénáře. Jiří Stránský je pro mě člověkem, který dokázal utrpení, jež musel od komunistického režimu zkusit, opravdu zpracovat. Který dokázal zlo, jemuž byl podroben, obrátit v něco dobrého, co zůstane pro budoucnost," řekl starosta Prahy 1 Pavel Čižinský.

Návrh na udělení čestného občanství už starosta projednal s předsedkyní Komise pro občanské záležitosti, udělování čestného občanství a Ceny Prahy 1 Renatou Fučíkovou. Komise se k projednání návrhu sejde v půlce června.

Udělení čestného občanství by městská část mohla spojit s oslavami třicátého výročí Sametové revoluce. „Jiří Stránský často pobýval v centru Prahy. Byl to každopádně velký frajer a do posledního dechu bijec za demokratické uspořádání,“ vyjádřil se zastupitel Prahy 1 Martin Kotas.

Podle starosty Pavla Čižinského byl Jiří Stránský výjimečný člověk. Do jeho životního příběhu se otiskla msta komunistického režimu, věznění v 50. a 70. letech, mučení i další dlouhodobé perzekuce. „Institut čestného občanství je též nástroj, kterým může městská část přispívat k definování hodnot. Jiří Stránský pro mě symbolizuje lidskou důstojnost, kterou si lze udržet i navzdory násilí, a uměleckou tvořivost, která přečká i ty nejhorší doby. Mrzí mne jediné – že čestné občanství nestihnu předat Jiřímu Stránskému osobně,“ řekl Pavel Čižinský.

Městská část Praha 1 letos udělila jedno čestné občanství, rozhlasové a televizní hlasatelce a zastupitelce Prahy 1 Kamile Moučkové.


Praha přispěje dotacemi na vkusné vývěsní štíty i na opravy památek

Včera ve 12:50

Hlavní město schválilo v uplynulém týdnu dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace pro kultivaci označování provozoven na území Pražské památkové rezervace (PPR , z druhého mohou vlastníci památkově významných objektů čerpat příspěvky na opravu budov i uměleckých...

Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

3. července 2020 v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Další články
Nahoru