dnes
Pondělí - jasno
0°C
zítra
Úterý - jasno
0°C
pozítří
Středa - zatazeno
0°C
Pražská politika

Jiří Pospíšil: Národ nesmí ztratit ostražitost, už se mu to stalo

Posledních pár dní se Česko vrátilo emočně o padesát let zpátky. V roce 1968 vjelo do Československa 1400 ruských tanků, které byly doprovázeny statisícem ruských vojáků a mužů. Jejich úkol byl jasný. Obsadit území Československa, zasadit více jak po dvaceti letech od druhé světové války této zemi další ránu, a především vzít tvrdohlavým Čechům jejich veškeré svobody.

„Zrádnost té doby byla v tom, že celý proces přicházel zákeřně plíživě. Z obyvatel postupně opadávala prvotní bojovnost. Někteří ještě v roce 1969 byli na dovolené v Jugoslávii, v rádiu hráli Beatles a český národ přestal být ostražitý. Toto srovnání mi velmi připomíná současnost,“ okomentoval dobu před padesáti lety předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, kandidát na pražského primátora.

V Praze proběhlo několik pietních akcí. Velké i malé, ale všechny se nesly v duchu uctění lidských svobod. Na Kampě právě Jiří Pospíšil uspořádal minulý týden v úterý vzpomínkovou akci, kde hlavním řečníkem byl Jaroslav Gorbaněvskij, syn disidentky, která spolu s dalšími sedmi hrdiny na Rudém náměstí v Moskvě protestovala proti invazi ruských vojsk do Československa v roce 1968.

„Díky vyprávění Jaroslava Gorbaněvského jsem si znovu uvědomil, jak hrozně a nelidsky zacházel tehdejší Sovětský svaz s lidmi, kteří měli odlišný názor, a jak málo se od té doby posunulo dnešní Rusko. Svoboda je základním kamenem ústavy, a proto jsme se rozhodli s koaličními kolegy Hanou Marvanovou a Janem Wolfem iniciovat výstavbu Muzea nesvobody v Praze, které by i dalším generacím připomínalo, jaké tragédie se udály „pouze“ za to, že někdo s něčím nesouhlasil,“ dodal Jiří Pospíšil.

U budovy Českého rozhlasu v Praze se před pietním aktem k připomenutí události 21. srpna 1968 shromáždilo několik stovek lidí. Tato pietní akce se zvrhla v demonstraci proti premiéru Babišovi, který v okamžiku svého příchodu byl častován hesly a účastníci požadovali jeho demisi. Zakončení pietního dne proběhlo na Václavském náměstí velkolepým koncertem, kde zazněly písně z šedesátých let a také legendární Modlitba pro Martu.


Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Radní Prahy 10 se sešli, aby nepropadla milionová dotace na základní školu

28. prosince 2018 ve 20:02

Jen pár dnů před vánočními svátky dorazila z hlavního města dotace jeden milion korun pro ZŠ U Roháčových kasáren. Aby dotace nepropadla, musela se k jejímu rozdělení sejít Rada MČ Praha 10 takřka ze dne na den, konrétně ve čtvrtek 20. prosince. „Roháčovky“ tak o peníze na opravu sportovního...

Další články
Nahoru