dnes
Středa - jasno
25°C
zítra
Čtvrtek - jasno
25°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
24°C
Pražská politika

Jiří Pospíšil: Národ nesmí ztratit ostražitost, už se mu to stalo

Posledních pár dní se Česko vrátilo emočně o padesát let zpátky. V roce 1968 vjelo do Československa 1400 ruských tanků, které byly doprovázeny statisícem ruských vojáků a mužů. Jejich úkol byl jasný. Obsadit území Československa, zasadit více jak po dvaceti letech od druhé světové války této zemi další ránu, a především vzít tvrdohlavým Čechům jejich veškeré svobody.

„Zrádnost té doby byla v tom, že celý proces přicházel zákeřně plíživě. Z obyvatel postupně opadávala prvotní bojovnost. Někteří ještě v roce 1969 byli na dovolené v Jugoslávii, v rádiu hráli Beatles a český národ přestal být ostražitý. Toto srovnání mi velmi připomíná současnost,“ okomentoval dobu před padesáti lety předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, kandidát na pražského primátora.

V Praze proběhlo několik pietních akcí. Velké i malé, ale všechny se nesly v duchu uctění lidských svobod. Na Kampě právě Jiří Pospíšil uspořádal minulý týden v úterý vzpomínkovou akci, kde hlavním řečníkem byl Jaroslav Gorbaněvskij, syn disidentky, která spolu s dalšími sedmi hrdiny na Rudém náměstí v Moskvě protestovala proti invazi ruských vojsk do Československa v roce 1968.

„Díky vyprávění Jaroslava Gorbaněvského jsem si znovu uvědomil, jak hrozně a nelidsky zacházel tehdejší Sovětský svaz s lidmi, kteří měli odlišný názor, a jak málo se od té doby posunulo dnešní Rusko. Svoboda je základním kamenem ústavy, a proto jsme se rozhodli s koaličními kolegy Hanou Marvanovou a Janem Wolfem iniciovat výstavbu Muzea nesvobody v Praze, které by i dalším generacím připomínalo, jaké tragédie se udály „pouze“ za to, že někdo s něčím nesouhlasil,“ dodal Jiří Pospíšil.

U budovy Českého rozhlasu v Praze se před pietním aktem k připomenutí události 21. srpna 1968 shromáždilo několik stovek lidí. Tato pietní akce se zvrhla v demonstraci proti premiéru Babišovi, který v okamžiku svého příchodu byl častován hesly a účastníci požadovali jeho demisi. Zakončení pietního dne proběhlo na Václavském náměstí velkolepým koncertem, kde zazněly písně z šedesátých let a také legendární Modlitba pro Martu.


Primátor Hřib poslal předsedovi TOP 09 Pospíšilovi otevřený dopis. Zde si ho celý můžete přečíst

14. dubna 2019 v 17:33

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vytkl v otevřeném dopise předsedovi TOP 09 a pražskému zastupiteli Jiřímu Pospíšilovi jeho mediální výstupy a řadu dalších věcí. Zde si celý dopis můžete přečíst.

Další články
Nahoru