dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - zatazeno
5°C
Pražská politika

Jiří Pospíšil: Národ nesmí ztratit ostražitost, už se mu to stalo

Posledních pár dní se Česko vrátilo emočně o padesát let zpátky. V roce 1968 vjelo do Československa 1400 ruských tanků, které byly doprovázeny statisícem ruských vojáků a mužů. Jejich úkol byl jasný. Obsadit území Československa, zasadit více jak po dvaceti letech od druhé světové války této zemi další ránu, a především vzít tvrdohlavým Čechům jejich veškeré svobody.

„Zrádnost té doby byla v tom, že celý proces přicházel zákeřně plíživě. Z obyvatel postupně opadávala prvotní bojovnost. Někteří ještě v roce 1969 byli na dovolené v Jugoslávii, v rádiu hráli Beatles a český národ přestal být ostražitý. Toto srovnání mi velmi připomíná současnost,“ okomentoval dobu před padesáti lety předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, kandidát na pražského primátora.

V Praze proběhlo několik pietních akcí. Velké i malé, ale všechny se nesly v duchu uctění lidských svobod. Na Kampě právě Jiří Pospíšil uspořádal minulý týden v úterý vzpomínkovou akci, kde hlavním řečníkem byl Jaroslav Gorbaněvskij, syn disidentky, která spolu s dalšími sedmi hrdiny na Rudém náměstí v Moskvě protestovala proti invazi ruských vojsk do Československa v roce 1968.

„Díky vyprávění Jaroslava Gorbaněvského jsem si znovu uvědomil, jak hrozně a nelidsky zacházel tehdejší Sovětský svaz s lidmi, kteří měli odlišný názor, a jak málo se od té doby posunulo dnešní Rusko. Svoboda je základním kamenem ústavy, a proto jsme se rozhodli s koaličními kolegy Hanou Marvanovou a Janem Wolfem iniciovat výstavbu Muzea nesvobody v Praze, které by i dalším generacím připomínalo, jaké tragédie se udály „pouze“ za to, že někdo s něčím nesouhlasil,“ dodal Jiří Pospíšil.

U budovy Českého rozhlasu v Praze se před pietním aktem k připomenutí události 21. srpna 1968 shromáždilo několik stovek lidí. Tato pietní akce se zvrhla v demonstraci proti premiéru Babišovi, který v okamžiku svého příchodu byl častován hesly a účastníci požadovali jeho demisi. Zakončení pietního dne proběhlo na Václavském náměstí velkolepým koncertem, kde zazněly písně z šedesátých let a také legendární Modlitba pro Martu.


Nejdéle působící pražský starosta Žďárský byl opět zvolen

15. listopadu 2018 v 11:57

Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl včera opět zvolen starostou. Na ustavujícím zasedání o tom městské části dnes rozhodli v říjnu zvolení zastupitelé Prahy 19. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou Uhříněvsi byl zvolen Vojtěch Zelenka

15. listopadu 2018 v 11:54

Starostou pražské Uhříněvsi byl na včerejším prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Starostové a nezávislí se Svobodnými, kteří ve volbách kandidovali spolu, utvořili koalici s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, Pirátů a KDU-ČSL a...

Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na jednání pražského zastupitelstva bod týkající se dopravy. Neuspěl

15. listopadu 2018 v 10:16

Opoziční zastupitel Petr Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na dnešní ustavující zastupitelstvo bod, který by řešil dopravní priority v hlavním městě. 

Jaroslav Kubera zvolen předsedou Senátu

14. listopadu 2018 ve 12:47

Senát na svém středečním ustavujícím zasedání zvolil svým předsedou Jaroslava Kuberu z ODS. Kubera obdržel ve 2. kole hlasy 46 senátorů. Hlavním úkolem Senátu je podle Kubery ochrana Ústavy, demokracie a svobody. Podle předsedy ODS Petra Fialy bude Kubera díky svým zkušenostem horní komoru...

Další články
Nahoru