dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
Jiří Nouza z TOP 09: Teď už by nebylo fér vyjednávat s ANO. Na primátorský post se cítím
Místopředseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Nouza. Foto: archiv MHMP

Jiří Nouza z TOP 09: Teď už by nebylo fér vyjednávat s ANO. Na primátorský post se cítím

Strana TOP 09 se po loňských komunálních volbách přesunula v pražském zastupitelstvu do opozice, její klub navíc opustil exprimátor Tomáš Hudeček a s ním několik členů. Nyní je pravicová strana zpátky ve hře, má našlápnuto vrátit se do vedení metropole a mít navíc primátorský post, který by mohl obsadit Jiří Nouza. Tomuto členovi vyjednávacího týmu TOP 09 položil server Pražský patriot několik otázek.

Kdy se Pražané dozvědí složení nové pražské koalice? A bude v ní TOP 09?
Jde nám o to, aby se podařilo vyjednat stabilní seskupení, pro což je potřeba nějaký čas. Nemá smysl cokoli uspěchat. Proto si myslím, že nová koalice nevznikne dřív než 17. prosince, kdy se uskuteční poslední letošní jednání zastupitelstva. Nelze vyloučit dřívější termín, ale ten v půlce prosince považuji za realistický.

Existuje několik variant koalice. Jaké vám jsou v tuto chvíli nejbližší?
Dvě. První je TOP 09, ODS, Trojkoalice, ČSSD a klub Nezávislí, který tvoří zastupitelé kolem Tomáše Hudečka. Druhou je koalice TOP 09, ODS, Trojkoalice, Piráti a Nezávislí. Ta by však byla složitější na vyjednání, protože Piráti opakovaně tvrdí, že nebudou v koalici s ODS. Je to problém těchto dvou stran, odstranění překážky by bylo jen na nich. 

novotny-top-09_1-nahled

Václav Novotný

Žádná varianta nepočítá s ANO. Váš kolega Václav Novotný řekl, že Babišovo hnutí  častými změnami názorů propáslo možnost jednat s TOP 09. Je šance, že ještě usednou nejsilnější subjekty v zastupitelstvu k jednacímu stolu?
Možnost je vždycky, nicméně to nepovažuji za pravděpodobné. Když si zakázali jednat s námi, tak jsme se podle toho zařídili a oslovili jiné potenciální partnery. Ti reagovali pozitivně, tak se o možné spolupráci bavíme s nimi. S ohledem na tento fakt by nebylo férové vstupovat do jednání s ANO.

Výsledek víkendového sněmu ANO, na kterém se bude volit nový předseda krajské organizace, nemůže změnit váš postoj?
A proč by měl? Sice nás výsledek zajímá, ale na probíhající jednání, která vedeme, nebude mít vliv, jestli v čele pražského ANO stane pan Stropnický, či někdo jiný.

Celostátní vedení do vyjednávání nezasahuje

Jak si vysvětlujete časté změny postojů pražského ANO?
Souviselo se složením dosavadní koalice. Trojkoalice a ČSSD měly často odlišné názory na zásadní témata, třeba na dobudování Městské okruhu. ANO nebylo schopno tyto dva protipóly řídit a spojovat, pořádně nevědělo, co má dělat, docela v tom jeho představitelé plavali. Neexistovaly dohody nad zásadními tématy, členové koalice kopali sami za sebe. Koalice, která se soustředí jen na udržení většiny, ale opomene hledat konsenzus, je odsouzena k zániku.

Obě výše zmíněné varianty budoucí koalice počítají s účastí zastupitelů seskupených kolem Tomáše Hudečka. Když loni opouštěli klub TOP 09, plály emoce. Jaký máte nyní vztah?
Když se podíváte, jak se hlasuje v zastupitelstvu, je patrné, že TOP 09 a klub Nezávislí k sobě mají nejblíže. Je tam určitá jizva po loňských volbách, ale za sebe i kolegy mohu říct, že jsme si už vše vyříkali, spolupráce je bez problémů. Přeci jen jsme všichni původně z jedné strany, tak logicky máme na spoustu věcí v Praze podobný názor.

nouza-tunel-blanka-nahled Zasahuje do současného vyjednávání celostátního vedení TOP 09?
Nezasahuje. Jen ho průběžně informujeme. Ve vyjednávacím týmu je předseda pražské organizace TOP 09 Jiří Koubek, Václav Novotný jako předseda zastupitelského klubu strany a já jako místopředseda klubu. Alternujícím členem, kdyby se někdo z nás nemohl zúčastnit, je další místopředseda klubu Petr Bříza.

Opakování sporů typu Hudeček vs. Vávra vylučuji

Od roku 2010 se v pražském zastupitelstvu rozpadlo několik koalic, součástí nestabilního vedení metropole byla i TOP 09. Pokud se opět stane koaliční stranou, co bude dělat pro to, aby dohodnutý politický pakt vydržel co nejdéle, nejlépe do voleb v roce 2018?
Je potřeba si společně vydefinovat programové cíle a hodnoty, které nás spojují. To dosavadní koalici chybělo, proto se ukázala jako nestabilní. Našimi prioritami, které bychom do budoucí koalice rádi přenesli, jsou rozpočtová kázeň, stanovení investičních priorit a dotační vztahy mezi magistrátem a městskými částmi.

nouza-magistrat-nahled V posledních dnech se v médiích objevily spekulace, že byste mohl ze současného hledání nového složení pražské koalice vzejít jako nový primátor. Pokud by k tomu došlo, cítíte se na tuto funkci připraven?
Vývoj události byl v posledních překotný, zatím jsme o tom nemluvili. Je pro nás prioritní nejdříve najít funkční model, až pak si rozdělovat funkce. Cítím se být kompetentní být primátorem, jsem připraven funkci zvládat. Ale to je i kolega Novotný.

Nehrozí tedy situace z minulého volebního období, kdy spory mezi Tomášem Hudečkem a Jiřím Vávrou v konečném důsledku poškodily TOP 09 a částečně se asi i podílely na tom, že stranu ve volbách porazilo ANO?
Opakování takového scénáře mohu vyloučit, myslím, že jsme se z toho všichni poučili a viděli, jaké důsledky mohou mít vzájemné animozity mezi členy strany. S Václavem Novotným jsme ušli společně velký kus cesty, jsme schopni se vzájemně respektovat na jakékoli pozici.

Priority v primátorském křesle

Jaké by byly vaše priority, kdybyste stanul v čele metropole?
Konsolidace majetkového vztahu Prahy ke svým společnostem. Praha jakožto velká metropole musí vlastnit některé infrastrukturní společnosti, aby byla schopna ovlivňovat rozvoj města aktivním způsobem. To je základ všeho. Kladl bych důraz na rozpočtovou kázeň. Je potřeba zastavit trend, kdy se zvyšují běžné výdaje. Mezi mnou prosazované investiční priority by patřila stavba metra D a pokračování ve výstavbě Městského okruhu. U takzvaných menších investic budu jmenovat technickou vybavenost městských částí, která by se měla zlepšit. Praha má také spoustu majetku, který leží ladem a nic nepřináší do rozpočtu. Jde o to najít soukromé partnery a s nimi se postarat společně o to, aby opuštěné nemovitosti vlastněné Prahou dál nechátraly a nehyzdily její tvář.

Anketa

Byl by podle vás Jiří Nouza dobrým primátorem Prahy?

31.9%
(31.9%)
68.1%
(68.1%)
Ještě se na závěr vrátím k probíhajícím jednáním. Hrají větší roli programové průniky, nebo mezilidské vztahy?
Je nutné si vydefinovat ty programové věci, ale současně je nutné, a ta nedávná zkušenost rozpadlé koalice nás v tom varuje, najít určité lidské souznění mezi možnými kandidáty na radní.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru