dnes
Pondělí - skorojasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Pražská kultura

Jiří Kovanda proti zbytku světa

V Domě fotografie (Revoluční 5, Praha 1) začala výstava s názvem Jiří Kovanda proti zbytku světa. Výstava probíhá až do 15. června letošního roku.

Jiří Kovanda (* 1953), jeden z nejvýznamnějších umělců žijících v České republice, uskutečňoval koncem sedmdesátých let nenápadné akce v interiéru i ve veřejném prostoru. Tyto akce se často jen nepatrně lišily od běžného života: vrážení do kolemjdoucích, čekání na zazvonění telefonu, pokus seznámit se s dívkou nebo útěk před skupinou přátel. Kovandova poetická a zároveň politická gesta se zabývala jednáním jednotlivce v rámci společnosti a osamělostí v moderním světě, čímž přesáhl kontext života v totalitním Československu.

Přesto byl tehdy Kovanda se svou tvorbou izolovaný a vzdálený vrstevníkům i umělecké komunitě. Z této situace vycházeli autoři výstavy, která Kovandově tvorbě dává překvapivý nový rámec. Jeho vybrané rané práce jsou zasazeny do kontextu reprodukcí a fotokopií výtvarných děl mnoha světoznámých tvůrců. Každé jeho dílo vyvolává vizuální odezvu a intuitivní propojení s díly ostatních umělců minulosti i současnosti. Tvorba Jiřího Kovandy tak v centru sítě z obrazů dokládá svou univerzálnost.

Tato výstava je autorským projektem francouzských kurátorů Guillauma Désangese a Françoise Pirona. Poprvé se konala v září 2006 v galerii gb agency v Paříži, poté putovala do De Appel Arts Centre v Amsterdamu, do Passerelle Centre d’art contemporain v Brestu, na Akademii výtvarného umění ve Valence a do Centro de Arte Santa Mónica v Barceloně. Výstava je rozšířena o umělcovo site-specific dílo a o jeho nové koláže a skulptury vycházející z raných prací.

V horním patře výstavních prostor představí Jiří Kovanda ukázky z nové tvorby, pojaté jako volná a znepokojivá reakce na hlavní část výstavy. Soubor pohrávající si s topografickou podobností obou prostor zahrne koláže, objekty a instalace tvořící jakési deformované ozvěny raných děl vystavených o patro níž.

Podstatou je tu snaha o setrvalou přítomnost silných, byť podprahových, vazeb existujících v Kovandově dí-le napříč časem a bez ohledu na volbu techniky.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Další články
Nahoru