Dnes Středa - polojasno 19°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Jiří (65): V nemocnici nechápali, jak muže takový člověk skončit na operačním sále
I po infarktu žije aktivně, rád jezdí na kole a chodí na procházky se svým psem. Foto: Se svolením pana Jiřího

Jiří (65): V nemocnici nechápali, jak muže takový člověk skončit na operačním sále

Ani celoživotní fyzická aktivita neochránila pana Jiřího (65) od strašáka jménem infarkt. Byl dlouhodobý kuřák a infarkt zkrátil život jeho otci i dědovi. Když však sám začal cítit, že něco není v pořádku, nelenil a zavolal si záchranku navzdory převládajícímu strachu z covidové pandemie. Rychlý zákrok lékařů a voperování stentu jej však znova vrátilo do formy.

„Dalo by se říct, že jsem se podobným věcem celý život snažil vyhnout. I když jednu neřest jsem měl až do svých padesáti, a to kouření,“ uvádí pan Jiří svůj příběh. „Kouřil jsem poměrně intenzivně, ale na nátlak své ženy jsem přestal a jsem tomu moc rád. Jinak celý život aktivně sportuji, jezdím na kole, v zimě lyžuji. Nikdy jsem netrpěl na vysoký tlak nebo cholesterol a pravidelně chodil na lékařské prohlídky,“ popisuje téměř učebnicový příklad, jak onemocnění předcházet. 

Jiří však přesto tušil, že ani tisícovky na kole našlapaných kilometrů ročně nemusí stačit. „Můj otec ani děda se nedožili příliš vysokého věku a vždy to bylo kvůli problémům se srdcem. Ne že bych počítal s tím, že se mi to stane taky, ale rozhodně jsem si kvůli tomu dával pozor,“ říká.

Když tedy loni v březnu několikrát cítil, že mu není dobře, neotálel a šel na kontrolu ke svému praktickému lékaři. „Natočil mi EKG a úplně se mu nezdálo, co viděl. Tak mě raději poslal na kontrolu ke kardiologovi. Na kontrolu jsem už dojít nestihl,“ vypráví Jiří, který se před důchodem živil prodejem obkladových materiálů. 

Mezitím se totiž při jízdě na kole projevil druhý varovný signál. „Znenadání mě začala bolet jedna ruka. Myslel jsem, že to je z námahy, protože to za chvíli přešlo. Pak mě ale začala bolet znova, když už jsem byl doma a seděl v křesle. Radši jsem vytočil mou známou lékařku a ta mi doporučila, že si mám hned zavolat rychlou. Ani na chvilku mě nenapadlo, že bych třeba ze strachu z koronaviru, o kterém se už dost mluvilo, neměl. Vyzvedli mě za chvilku a už jsem jel,“ popisuje pan Jiří chvíle, kdy mu šlo o život. 

Měl totiž infarkt. V nemocnici se jej ujal tým kardiologa Petra Kaly a voperoval mu stent, což je cévní „výztuha“ zabraňující zúžení cév. 

„Koukali na mě trošku nevěřícně, jak je možné, že jim tak relativně zdravý člověk přistane po infarktu na operačním sále. Každopádně měsíc po prvním stentu jsem dostal ještě jeden a od té doby nepozoruji žádné potíže,“ říká pan Jiří.

Bere sice léky na ředění krve, ale do sedla svého kola a k dlouhým procházkám se psem se vrátil poměrně rychle. Také se jako rizikový pacient nechal očkovat proti covidu hned, jak to bylo možné.

„Teď už mám za sebou i třetí dávku. Ale je zajímavé, že ještě před očkováním nemoc prodělali snad všichni kolem a mně se vyhnula. Snad to tak i zůstane,“ uzavírá pan Jiří s úsměvem.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 5 se zapojila do říjnové výzvy 10 000 kroků

2. října 2022 v 19:47

Od začátku měsíce se můžete zapojit do říjnové výzvy 10 000 kroků. Minulé, jarní výzvy, se účastnilo přes 10 000 účastníků z celé republiky a zapojena byla stovka měst. Cílem výzvy není jen ujít denně 10 000 kroků, ale navrátit chůzi do našich životů. Zúčastnit se může kdokoliv od 6 let věku....

Letňany zvou na preventivní akci Den zdraví

2. října 2022 v 16:36

Ve středu 12. října se v obřadní síni radnice Prahy 18 v Bechyňské ulici 639 uskuteční akce Den zdraví. Mezi desátou a sedmnáctou hodinou si mohou občané této městské části nechat změřit hladinu cukru nebo cholesterolu v krvi, krevní tlak a puls, množství tuku v těle. Dále zde bude zajištěna...

Den zdraví 2022

29. září 2022 v 10:51

Ve čtvrtek 20. října se ve vestibulu Polikliniky Parník od 7 do 12 hodin koná Den zdraví. Během dopoledne si můžete nechat změřit cukr a hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a poradit se můžete o virových onemocněních.

Lidé s epilepsií se rozvádějí častěji než zdraví lidé, ukázala studie

26. září 2022 v 11:48

Společenské stigma provází lidi s epilepsií často od útlého dětství. Kvůli nízkému sebevědomí a nepochopení okolí tak mohou mít problém s navázáním partnerských vztahů. Podle brazilské studie „Rodinný stav pacientů s epilepsií: Faktory a kvalita života“ čelí lidé s epilepsií dokonce vyššímu riziku...

Nová pobytová služba pro dospělé s autismem

23. září 2022 v 11:40

Diakonie Praha ve spolupráci s hlavním městem slavnostně otevřela novou pobytovou sociální službu pro Pražany s těžší formou autismu, kteří potřebují individuální, intenzívní, a hlavně neustálou péči. Nový Domov Daniela ve Stodůlkách vznikl jako dostavba a sloužit bude od...

Další články
Nahoru