dnes
Pondělí - skorojasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Jiřák změní tvář. Zkrášlovací kúra má vyjít na 89 milionů
Zamýšlená podoba náměstí. Vizualizace: Atelier MCA

Jiřák změní tvář. Zkrášlovací kúra má vyjít na 89 milionů

Náměstí Jiřího z Poděbrad se snad konečně dočká reprezentativnější podoby. Jeho obnovu chce žižkovská radnice odstartovat příští rok. Největší náměstí Prahy 3 čeká na rekonstrukci přes deset let. Současné vedení žižkovské radnice plány znovu oprášilo v roce 2013 a záměr tentokrát podpořila i Rada hlavního města Prahy.

Jak již server Pražský patriot informoval, pražští radní začátkem letošního roku schválili návrh Memoranda o vzájemné spolupráci a podpoře projektu Revitalizace náměstí Jiřího z Poděbrad. A Praha 3 se k memorandu obratem připojila.

Co všechno prokoukne?

Jako podklad pro přestavbu poslouží projekt ateliéru MCA, který v roce 2000 zvítězil v architektonické soutěži. Ten ale musí být aktualizován a dopracován. Ústředním prvkem bude tradiční park před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně a oddělení veřejného prostoru od frekventovaných silnic podélnými alejemi vzrostlých stromů.

Původní projekt počítá s vybudováním nového vodního prvku. Zmizet by z náměstí mělo zastřešení výstupů z metra, výduch a kašna z 80. let. „Domnívám se, že i když autor kostela architekt Plečnik přímo nenavrhl koncepci parku, nepředpokládal, že součástí klasického parkového prostoru budou výduchy a výstupy z metra, stejně jako kašna ve stylu socialistického brutalismu. Podle mého názoru je kašna velice zajímavé dílo a snažíme se proto v rámci Prahy 3 hledat náhradní umístění, kde by lépe vynikla a plnila svoji funkci,“ tvrdí starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

Propojení se sady Svatopluka Čecha

namesti-jiriho-z-podebrad1-nahled Křižovatka Vinohradská a Slavíkova je neprůchodná pro chodce a náměstím nelze plynule projít do sadů Svatopluka Čecha. I to se má vyřešit! „Počítá se s výstavbou čtyř přechodů pro chodce a ve hře je i přesun zastávky ve směru z centra k ulici Nitranská,“ přibližuje novinky zástupce starostky pro územní rozvoj Ondřej Rut s tím, že zřízení přechodů povede k propojení Jiřáku se sady Svatopluka Čecha.

Projekt přestavby křižovatky připravuje Technická správa komunikací a měl by proběhnout společně s revitalizací náměstí. A cena? Celkové náklady na obnovu náměstí Jiřího z Poděbrad mají spolknout 89 milionů korun.


Autor: Jitka Janoušková
Další články
Nahoru