dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Pražský život

Jiný pohled na Ukrajinu. V rámci turné navštíví kyjevský vysokoškolák i Prahu

Jiný pohled na současné dění na Ukrajině nabízí devatenáctiletý student historie Kyjevské univerzity Stanislav Serhijenko, který se v rámci svého turné setká s lidmi po celé České republice. Nevynechá ani Prahu. Vstup na besedy je zdarma.

Stanislav Serhijenko je členem marxistické organizace Boroťba, která vznikla v roce 2011 a v současné době je na Ukrajině zakázaná. Ve čtvrtek 6. srpna od 17.30 hodin se s mladým aktivistou mohou zájemci setkat v ulici Politických vězňů 9 (místnost 76, 1. patro), v úterý 11. srpna od 16 hodin v restauraci Markéta (Radimova ul., Břevnov).

Další setkání se konají kupříkladu v Šternberku, Olomouci, Brně, Blansku, Jihlavě či Rakovníku. Nedávno byl Serhijenko, který „jede“ turné spolu s činovníky KSM, hostem Antikapitalistického kempu v Podještědí, pořádaného Levou perspektivou ve spolupráci se Socialistickou solidaritou. Uvedl tam například, že levicoví aktivisté se účastnili protestů v rámci Majdanu, byli tam ale napadeni ultrapravicí.

V Oděse pak vznikla alternativa – sociální Majdan. Sociální otázky jsou ale podle jeho slov na Ukrajině upozaďovány. „Kdokoli má sociální požadavky, je odpálen s tím, že je válka,“ uvedl. Upozornil na fašizující tendence, kdy jsou nepohodlné politické subjekty zakazovány a nepřipouštěny k volbám, i na to, že mezi současnými vládci země jsou příznivci Stepana Bandery.


Další články
Nahoru