Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - oblacno 22°C
Sobota 15. 6. 2024
Svátek má Vít
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Jindřišská věž šatlavou pro alkoturisty? Starostce by se to líbilo, ale Praha 1 nemá na památku peníze
Jindřišská věž (vlevo) a věž kostela sv. Jindřicha a Kunhuty. Foto: Vladislava Pospíšilová / Jindřišská věž s.r.o.

Jindřišská věž šatlavou pro alkoturisty? Starostce by se to líbilo, ale Praha 1 nemá na památku peníze

Diskuse kolem odprodeje Jindřišské věže vyvolala i otázky o jejím dalším využití. „Možná by ji Praha 1 mohla využívat jako městskou šatlavu pro opilé turisty,“ prohlásila v žertu starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09). Podle ní je však požadovaná cena nad možnosti rozpočtu první městské části a zastupitelům doporučí, aby se radnice koupě zřekla. Vedení Prahy 1 na svém zasedání minulý týden rozhodlo, že zastupitelům na jednání 14. prosince doporučí, aby projednali aktuální situaci týkající se věže. Tu chce Pražské arcibiskupství prodat minimálně za 75 milionů korun.

Jindřišská věž je dlouhodobě v pronájmu společnosti Jindřišská věž. Smlouva o nájmu z roku 2000 byla uzavřená na dobu určitou do konce roku 2044. Nedávno církev oznámila, že se chce věže zbavit jako zbytného majetku. 

Jak uvedl vikář pražské arcidiecéze Jan Balík, církev musí jednat jako řádný hospodář a majetek, který je pro ni ekonomicky nevýhodný, prodat co nejlépe. I když podle něj památka vyžaduje na opravách investici asi 20 až 30 milionů korun, objevilo se už několik zájemců.

V rámci veřejné debaty, která se po oznámení záměru o prodeji obratem vedla, padaly úvahy o tom, jestli by věž nemělo koupit hlavní město, popřípadě Praha 1. Starostka Radoměřská by souhlasila za jedné podmínky.

„Dovedu si představit, že do historické středověké stavby vrátíme středověkou atmosféru. A k té určitě patřila i šatlava, jež by ve sklepení poskytovala nedobrovolný azyl neukázněným alkoturistům, kteří – bůhvíproč – cítí potřebu se loučit se svobodou právě u nás,“ řekla. 

A co když myšlenka šatlavy neprojde? „Nemohu mluvit za Prahu, ale co se týká naší městské části, byla bych raději, abychom se případné koupě zřekli a podpořili spíše zájem hlavního města, které má neporovnatelně větší rozpočet,“ okomentovala úvahy o koupi Jindřišské věže starostka Prahy 1.

A jak bude Praha 1 postupovat, když hlavní město o koupi zájem neprojeví? „Vše musí ještě projednat naše zastupitelstvo, které se sejde 14. prosince. Já ale sama budu zastupitelům doporučovat, abychom věž nekupovali,“ dodala Terezie Radoměřská.  

Hlavní město má nyní od katolické církve čas do konce roku, dokdy se má vyjádřit. Ještě před tím, než k tomu dojde, by mělo mít k dispozici znalecký posudek, který byl měl stanovit „cenu v místně obvyklou“. 

„Jestli si věž koupí magistrát, Praha 1 nebo člověk, který má chuť mít takovou věž, aby se jednou jmenovala po něm, je z byznysového hlediska jedno. Pro nás je důležité prodat to tomu, kdo nabídne nejlepší nabídku," řekl již dříve Balík.


Autor: Karel Netolický

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Výsledky eurovoleb oznámí statistici až hodinu před nedělní půlnocí

8. června 2024 ve 22:03

Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá se sobotního večerního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) na sociální síti X.

Starosta Martin Valovič zve sousedy z Prahy 10 na pivo do Waldesky

4. června 2024 ve 13:01

Akce Na pivo starostou se bude konat v úterý 11. června od 18 hodin ve vršovické restauraci Waldeska. „Přijďte si užít příjemný večer, poznat své sousedy a přispět k dalšímu rozvoji naší komunity. K dispozici bude drobné občerstvení, dobře vychlazené pivo i nealkoholické nápoje,“ zve k setkání...

Zastupitelstvo Prahy 9 se sejde na šestém zasedání

30. května 2024 v 17:26

V úterý 4. června se bude od 14 hodin konat v zasedací místnosti v nové budově radnice v Sokolovské ulici 6. zasedání Zastupitelstva MČ Praha.

Městské části budou moci ovlivňovat technické řešení trasy vysokorychlostní železnice

29. května 2024 v 18:52

Na jednání pražského zastupitelstva byly minulý týden ve čtvrtek projednávány i body důležité pro Prahu 15. Městská část o tom informovala na sociálních sítích.

Další články
Nahoru