Dnes Úterý - polojasno 4°C
Zítra Středa - prehanky-dest 6°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Jindřišská věž šatlavou pro alkoturisty? Starostce by se to líbilo, ale Praha 1 nemá na památku peníze
Jindřišská věž (vlevo) a věž kostela sv. Jindřicha a Kunhuty. Foto: Vladislava Pospíšilová / Jindřišská věž s.r.o.

Jindřišská věž šatlavou pro alkoturisty? Starostce by se to líbilo, ale Praha 1 nemá na památku peníze

Diskuse kolem odprodeje Jindřišské věže vyvolala i otázky o jejím dalším využití. „Možná by ji Praha 1 mohla využívat jako městskou šatlavu pro opilé turisty,“ prohlásila v žertu starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09). Podle ní je však požadovaná cena nad možnosti rozpočtu první městské části a zastupitelům doporučí, aby se radnice koupě zřekla. Vedení Prahy 1 na svém zasedání minulý týden rozhodlo, že zastupitelům na jednání 14. prosince doporučí, aby projednali aktuální situaci týkající se věže. Tu chce Pražské arcibiskupství prodat minimálně za 75 milionů korun.

Jindřišská věž je dlouhodobě v pronájmu společnosti Jindřišská věž. Smlouva o nájmu z roku 2000 byla uzavřená na dobu určitou do konce roku 2044. Nedávno církev oznámila, že se chce věže zbavit jako zbytného majetku. 

Jak uvedl vikář pražské arcidiecéze Jan Balík, církev musí jednat jako řádný hospodář a majetek, který je pro ni ekonomicky nevýhodný, prodat co nejlépe. I když podle něj památka vyžaduje na opravách investici asi 20 až 30 milionů korun, objevilo se už několik zájemců.

V rámci veřejné debaty, která se po oznámení záměru o prodeji obratem vedla, padaly úvahy o tom, jestli by věž nemělo koupit hlavní město, popřípadě Praha 1. Starostka Radoměřská by souhlasila za jedné podmínky.

„Dovedu si představit, že do historické středověké stavby vrátíme středověkou atmosféru. A k té určitě patřila i šatlava, jež by ve sklepení poskytovala nedobrovolný azyl neukázněným alkoturistům, kteří – bůhvíproč – cítí potřebu se loučit se svobodou právě u nás,“ řekla. 

A co když myšlenka šatlavy neprojde? „Nemohu mluvit za Prahu, ale co se týká naší městské části, byla bych raději, abychom se případné koupě zřekli a podpořili spíše zájem hlavního města, které má neporovnatelně větší rozpočet,“ okomentovala úvahy o koupi Jindřišské věže starostka Prahy 1.

A jak bude Praha 1 postupovat, když hlavní město o koupi zájem neprojeví? „Vše musí ještě projednat naše zastupitelstvo, které se sejde 14. prosince. Já ale sama budu zastupitelům doporučovat, abychom věž nekupovali,“ dodala Terezie Radoměřská.  

Hlavní město má nyní od katolické církve čas do konce roku, dokdy se má vyjádřit. Ještě před tím, než k tomu dojde, by mělo mít k dispozici znalecký posudek, který byl měl stanovit „cenu v místně obvyklou“. 

„Jestli si věž koupí magistrát, Praha 1 nebo člověk, který má chuť mít takovou věž, aby se jednou jmenovala po něm, je z byznysového hlediska jedno. Pro nás je důležité prodat to tomu, kdo nabídne nejlepší nabídku," řekl již dříve Balík.


Autor: Karel Netolický

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

Včera v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru