Dnes Středa - oblacno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Jindřišská věž šatlavou pro alkoturisty? Starostce by se to líbilo, ale Praha 1 nemá na památku peníze
Jindřišská věž (vlevo) a věž kostela sv. Jindřicha a Kunhuty. Foto: Vladislava Pospíšilová / Jindřišská věž s.r.o.

Jindřišská věž šatlavou pro alkoturisty? Starostce by se to líbilo, ale Praha 1 nemá na památku peníze

Diskuse kolem odprodeje Jindřišské věže vyvolala i otázky o jejím dalším využití. „Možná by ji Praha 1 mohla využívat jako městskou šatlavu pro opilé turisty,“ prohlásila v žertu starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09). Podle ní je však požadovaná cena nad možnosti rozpočtu první městské části a zastupitelům doporučí, aby se radnice koupě zřekla. Vedení Prahy 1 na svém zasedání minulý týden rozhodlo, že zastupitelům na jednání 14. prosince doporučí, aby projednali aktuální situaci týkající se věže. Tu chce Pražské arcibiskupství prodat minimálně za 75 milionů korun.

Jindřišská věž je dlouhodobě v pronájmu společnosti Jindřišská věž. Smlouva o nájmu z roku 2000 byla uzavřená na dobu určitou do konce roku 2044. Nedávno církev oznámila, že se chce věže zbavit jako zbytného majetku. 

Jak uvedl vikář pražské arcidiecéze Jan Balík, církev musí jednat jako řádný hospodář a majetek, který je pro ni ekonomicky nevýhodný, prodat co nejlépe. I když podle něj památka vyžaduje na opravách investici asi 20 až 30 milionů korun, objevilo se už několik zájemců.

V rámci veřejné debaty, která se po oznámení záměru o prodeji obratem vedla, padaly úvahy o tom, jestli by věž nemělo koupit hlavní město, popřípadě Praha 1. Starostka Radoměřská by souhlasila za jedné podmínky.

„Dovedu si představit, že do historické středověké stavby vrátíme středověkou atmosféru. A k té určitě patřila i šatlava, jež by ve sklepení poskytovala nedobrovolný azyl neukázněným alkoturistům, kteří – bůhvíproč – cítí potřebu se loučit se svobodou právě u nás,“ řekla. 

A co když myšlenka šatlavy neprojde? „Nemohu mluvit za Prahu, ale co se týká naší městské části, byla bych raději, abychom se případné koupě zřekli a podpořili spíše zájem hlavního města, které má neporovnatelně větší rozpočet,“ okomentovala úvahy o koupi Jindřišské věže starostka Prahy 1.

A jak bude Praha 1 postupovat, když hlavní město o koupi zájem neprojeví? „Vše musí ještě projednat naše zastupitelstvo, které se sejde 14. prosince. Já ale sama budu zastupitelům doporučovat, abychom věž nekupovali,“ dodala Terezie Radoměřská.  

Hlavní město má nyní od katolické církve čas do konce roku, dokdy se má vyjádřit. Ještě před tím, než k tomu dojde, by mělo mít k dispozici znalecký posudek, který byl měl stanovit „cenu v místně obvyklou“. 

„Jestli si věž koupí magistrát, Praha 1 nebo člověk, který má chuť mít takovou věž, aby se jednou jmenovala po něm, je z byznysového hlediska jedno. Pro nás je důležité prodat to tomu, kdo nabídne nejlepší nabídku," řekl již dříve Balík.


Autor: Karel Netolický

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

Včera ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Mladé ANO má v Praze nové vedení

12. listopadu 2023 v 07:35

Zástupci organizace Mladé ANO si nedávno na svém oblastním sněmu zvolili nové vedení Prahy. Předsedou se stal 21letý Adam Knedlhans, 1. místopředsedou Jan Klusoň, místopředsedy pak Aneta Hejrovská, Barbora Durdíková a Michal Baštecký.

Radní Prahy 1 projednali podporu oprav památek

8. listopadu 2023 v 19:39

V úterý 7. listopadu se uskutečnila 41. schůze rady MČ Praha 1. Radní přijali celkem 39 usnesení. Šlo například o podporu oprav památek.

Zastupitelé Prahy 6 se sejdou na osmém zasedání

6. listopadu 2023 ve 23:32

8. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6 v tomto volebním období se uskuteční 13. listopadu od 10 hodin v Hotelu DAP na Vítězném náměstí.

Celkem 33 usnesení schválili radní Prahy 1 na poslední říjnové schůzi

2. listopadu 2023 v 18:17

Během 39. schůze Rady MČ Praha 1, která se konala v úterý 31. října, bylo schváleno cekem 33 usnesení.  

Praha 1: Vyvodíme důsledky z incidentu v restauraci U Hrocha

31. října 2023 v 16:00

Radnice Prahy 1 zásadně odmítá antisemitismus a jakékoliv jeho projevy nebude v žádném případě tolerovat. Městská část vyvodí důsledky v návaznosti na incident z minulého týdne, kdy výčepní v restauraci U Hrocha na Malé Straně odmítl obsloužit skupinu Izraelců. Incidentem se zabývá Policie ČR....

Další články
Nahoru