Dnes Úterý - obcasny-dest 14°C
Zítra Středa - oblacno 19°C
Úterý 19. 10. 2021
Svátek má Michaela
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Jindra (50): Lidé si mylně mysleli, že pracuje opilá. První manžel její nemoc ani neuznával
Paní Jindra trpěla migrénou přes třicet let. Foto: archiv

Jindra (50): Lidé si mylně mysleli, že pracuje opilá. První manžel její nemoc ani neuznával

Až osmnáct záchvatů měsíčně Jindře Nebovidské (50) kromě bolesti a vyčerpání zcela znemožnilo cokoli plánovat a mít svůj život pevně v rukou. Migréna s ní byla od chvíle, co si pamatuje.

Od chvíle, co ji migréna už v pubertě „chytla“ poprvé, se Jindra Nebovidská ve svém okolí setkávala s nepochopením: „Před revolucí a vlastně i po ní migrénu všichni brali jako obyčejnou bolest hlavy. Řekli mi: ,Tady máš prášek a funguj.´"

„Nikdo na nemoc nebral nejmenší ohledy, přestože jsem kvůli bolestem často nemohla ani vyjít z pokoje. Musela jsem si zvyknout a když mi nebylo úplně nejhůř, už jsem to ani nikomu neříkala,“ popisuje, jak na její stav reagovalo okolí.

Protože jiné léky nebyly dostupné, pomáhala si běžnými přípravky od bolesti. „Sypala jsem je do sebe v takovém množství, že už mi vlastně ani nepomáhaly,“ popisuje Jindra Nebovidská. Se svým prvním manželem i přes útoky nemoci založila rodinu – jako první se narodila holčička.

„Bohužel přišla na svět postižená. Tehdy ještě nebyly k dispozici moderní metody vyšetření plodu, a tak jsme to nevěděli předem. Po dvou letech se mi narodil ještě syn, naštěstí úplně zdravý,“ říká. V těhotenství léky na bolest brát nemohla, a proto si „požehnaný stav“ pořádně protrpěla.

Péči o dvě děti s migrénami zvládala, ale jen tak tak. „Nic jiného mi nezbývalo. Bývalému manželovi jsem už o migréně ani neříkala, ten ji naprosto neuznával. Zajímalo ho jen, aby bylo čerstvě navařeno, když přijde z práce. Že jsem celý den prozvracela, mu bylo vcelku jedno,“ popisuje Jindra Nebovidská, která nyní bydlí v Praze. Postupně si zvykla využívat čas, kdy ji nemoc nechávala na pokoji, aby vše bylo připraveno na chvíli, kdy ji záchvat opět vyřadí.

Migréna jí komplikovala i práci. „Dělala jsem všechno možné, vystřídala několik pracovních pozic na poště. Ale těžko můžete doručovat dopisy, když se vám chce každých deset minut zvracet bolestí. Dokonce se mi stalo, že si lidé stěžovali, že doručuji opilá. Zkoušela jsem pracovat i v autodopravě, ale narážela jsem na podobné potíže,“ říká.

Situace se zlepšila s jejím druhým manželem, který ji zaměstnal ve své stavební firmě, kde si mohla režim nastavit, jak potřebovala. Ani on ale zpočátku nemoci příliš nerozuměl.

„Jednou se mě tak z legrace ptal, jestli mi má zavolat sanitku. Řekla jsem, že ano, a když jsem se po půl hodině ptala, kdy teda přijede, tak pochopil, že je mi opravdu špatně, protože obvykle nejsem žádné „bolíto“,“ popisuje Jindra Nebovidská. Před ostatními se naučila nemoc tajit.

„Někdy prostě není zbytí. Jednou jsme třeba předávali velkou stavbu a já byla jediná, kdo o ní věděl naprosto všechno. To jsem se prostě musela zatnout. Ale když jsme skončili, tak jsem na dva dny odpadla vyčerpáním,“ dodává Jindra.

K neurologovi poprvé zamířila před sedmi lety, kdy se jí migrény vystupňovaly do sedmnácti až osmnácti záchvatů měsíčně. Z toho přibližně čtyři ji vždy naprosto vyřadily i na několik dní.

„Diagnostikovali mi migrénu a lékaři ji postupně zkoušeli léčit dostupnými léky. Dostala jsem i preventivní léčbu. Ta první mi snížila počet migrén asi o pět měsíčně, na druhou stranu jsem přibrala dvacet kilo. V současnosti jsem v centru léčby bolesti léčena moderní preventivní léčbou,“ popisuje. „Migrén mám jenom několik do měsíce,“ uzavírá Jindra Nebovidská.


Autor: Lucie Rychlá

Vize revitalizace Chodoveckého potoka je dokončena, klade důraz na zeleň, cesty a mobiliář

16. října 2021 ve 12:00

Praha 4 navázala v loňském roce spolupráci s Katedrou zahradní a krajinné architektury ČZU s cílem zhodnotit krajinný a rekreační potenciál Chodoveckého potoka v bezprostředním sousedství sídliště Spořilov II.

V bikeparku bude nové veřejné osvětlení

16. října 2021 v 10:53

V bikeparku v Praze 14 započnou příští týden práce související s výstavbou nového veřejného osvětlení. Probíhat budou podle klimatických možností tak, aby se do zimní sezony podařilo osvětlení dokončit.

Praha 4: Den zdraví konferenčním centru City

15. října 2021 ve 12:03

Akce společnosti Stop Obezitě proběhne letos 23. října od 10 do 18 hodin v prostorách konferenčního centra City, v blízkosti metra C Pankrác.

Podzimní úklid na Šestce: Čištění chodníků a zeleně potrvá dva měsíce

15. října 2021 v 11:53

Praha 6 pořádá nad rámec pravidelných pololetních úklidů mimořádné podzimní čištění chodníků, rabátek kolem stromů a sběr psích exkrementů. Akce začala na začátku října, potrvá do konce listopadu a zaměřuje se především na odstranění plevele a nečistot z chodníků...

Ve čtyřicátém druhém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

14. října 2021 v 18:29

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Mentoring pro ženy z Prahy 4: Jak najít vysněnou práci?

14. října 2021 v 06:41

Jste na rodičovské nebo mateřské dovolené a chystáte se zpět do práce? Máte z návratu do pracovního kolotoče obavy? Přijďte se inspirovat zkušenostmi dalších žen u kulatého stolu v rámci projektu Po rodičovské do práce pro ženy z Prahy 4.

Revitalizace jihovýchodní části parku u Národního muzea se dočká úprav, Praha 2 vybrala dodavatele

13. října 2021 ve 22:25

Rada městské části Praha 2 rozhodla o výběru dodavatele revitalizace jihovýchodní části parku Čelakovského sady. Nejvhodnější nabídku k veřejné zakázce malého rozsahu podala společnost Gardenline s nabídkovou cenou 7 098 877 korun včetně DPH. S vítěznou společností začne městská část v nejbližší...

Festival popkultury Comic-Con Prague

13. října 2021 v 11:45

Comic-Con Prague je festival popkultury po vzoru Comic-Conů po celém světě. Přináší pestrý program zejména pro fanoušky sci-fi, fantasy a hororu ve hrách, filmech a seriálech, anime a comicsu, knihách a obrazech, hudbě a kostýmech atd.

Letiště Praha obnovuje exkurze

13. října 2021 v 09:07

Prohlídka letištních ploch nebo návštěva u letištních hasičů je zpět. Letiště Praha po pandemii onemocnění covid-19 obnovuje oblíbené exkurze. V rámci nich mají fanoušci letadel a letectví možnost poznat provoz letiště a z několika desítek metrů sledovat přistání a starty letadel i jejich...

6 potravin, které nejsou vhodné pro ketodietu

13. října 2021 v 06:52

Podívejte se, která jídla nejsou vhodná pro vaši ketodietu a jak je nahradit.

V Korunní ulici bude slavnostně odhalena lavička Jaroslava Foglara

13. října 2021 v 05:58

Pátá foglarovská lavička věnovaná knize Tajemná Řásnovka bude odhalena ve středu 13. října u pobočky Městské knihovny v Korunní ulici na Praze 2. Stejně jako předchozí lavičky věnované románům Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině, Záhada hlavolamu a Boj o první místo je i tato ručně...

Další články
Nahoru