dnes
Pondělí - polojasno
3°C
zítra
Úterý - oblacno
1°C
pozítří
Středa - oblacno
0°C
Jindra (50): Lidé si mylně mysleli, že pracuje opilá. První manžel její nemoc ani neuznával
Paní Jindra trpěla migrénou přes třicet let. Foto: archiv

Jindra (50): Lidé si mylně mysleli, že pracuje opilá. První manžel její nemoc ani neuznával

Až osmnáct záchvatů měsíčně Jindře Nebovidské (50) kromě bolesti a vyčerpání zcela znemožnilo cokoli plánovat a mít svůj život pevně v rukou. Migréna s ní byla od chvíle, co si pamatuje.

Od chvíle, co ji migréna už v pubertě „chytla“ poprvé, se Jindra Nebovidská ve svém okolí setkávala s nepochopením: „Před revolucí a vlastně i po ní migrénu všichni brali jako obyčejnou bolest hlavy. Řekli mi: ,Tady máš prášek a funguj.´"

„Nikdo na nemoc nebral nejmenší ohledy, přestože jsem kvůli bolestem často nemohla ani vyjít z pokoje. Musela jsem si zvyknout a když mi nebylo úplně nejhůř, už jsem to ani nikomu neříkala,“ popisuje, jak na její stav reagovalo okolí.

Protože jiné léky nebyly dostupné, pomáhala si běžnými přípravky od bolesti. „Sypala jsem je do sebe v takovém množství, že už mi vlastně ani nepomáhaly,“ popisuje Jindra Nebovidská. Se svým prvním manželem i přes útoky nemoci založila rodinu – jako první se narodila holčička.

„Bohužel přišla na svět postižená. Tehdy ještě nebyly k dispozici moderní metody vyšetření plodu, a tak jsme to nevěděli předem. Po dvou letech se mi narodil ještě syn, naštěstí úplně zdravý,“ říká. V těhotenství léky na bolest brát nemohla, a proto si „požehnaný stav“ pořádně protrpěla.

Péči o dvě děti s migrénami zvládala, ale jen tak tak. „Nic jiného mi nezbývalo. Bývalému manželovi jsem už o migréně ani neříkala, ten ji naprosto neuznával. Zajímalo ho jen, aby bylo čerstvě navařeno, když přijde z práce. Že jsem celý den prozvracela, mu bylo vcelku jedno,“ popisuje Jindra Nebovidská, která nyní bydlí v Praze. Postupně si zvykla využívat čas, kdy ji nemoc nechávala na pokoji, aby vše bylo připraveno na chvíli, kdy ji záchvat opět vyřadí.

Migréna jí komplikovala i práci. „Dělala jsem všechno možné, vystřídala několik pracovních pozic na poště. Ale těžko můžete doručovat dopisy, když se vám chce každých deset minut zvracet bolestí. Dokonce se mi stalo, že si lidé stěžovali, že doručuji opilá. Zkoušela jsem pracovat i v autodopravě, ale narážela jsem na podobné potíže,“ říká.

Situace se zlepšila s jejím druhým manželem, který ji zaměstnal ve své stavební firmě, kde si mohla režim nastavit, jak potřebovala. Ani on ale zpočátku nemoci příliš nerozuměl.

„Jednou se mě tak z legrace ptal, jestli mi má zavolat sanitku. Řekla jsem, že ano, a když jsem se po půl hodině ptala, kdy teda přijede, tak pochopil, že je mi opravdu špatně, protože obvykle nejsem žádné „bolíto“,“ popisuje Jindra Nebovidská. Před ostatními se naučila nemoc tajit.

„Někdy prostě není zbytí. Jednou jsme třeba předávali velkou stavbu a já byla jediná, kdo o ní věděl naprosto všechno. To jsem se prostě musela zatnout. Ale když jsme skončili, tak jsem na dva dny odpadla vyčerpáním,“ dodává Jindra.

K neurologovi poprvé zamířila před sedmi lety, kdy se jí migrény vystupňovaly do sedmnácti až osmnácti záchvatů měsíčně. Z toho přibližně čtyři ji vždy naprosto vyřadily i na několik dní.

„Diagnostikovali mi migrénu a lékaři ji postupně zkoušeli léčit dostupnými léky. Dostala jsem i preventivní léčbu. Ta první mi snížila počet migrén asi o pět měsíčně, na druhou stranu jsem přibrala dvacet kilo. V současnosti jsem v centru léčby bolesti léčena moderní preventivní léčbou,“ popisuje. „Migrén mám jenom několik do měsíce,“ uzavírá Jindra Nebovidská.


Autor: Lucie Rychlá

Místa sběru použitého oleje z domácností v Praze 9

Včera ve 21:33

Speciálně upravené zelené 120 litrové nádoby na jedlý olej najdou obyvatelé Prahy 9 na deseti místech. Olej se do sběrných nádob ukládá v PET lahvích, skleněné se nesmí používat. Do nádob v žádném případě nepatří minerální oleje, barvy a rozpouštědla.

Praha 15 poslala energii zdravotníkům

28. listopadu 2020 v 09:01

Úředníci a zástupci radnice poslali v úterý 24. listopadu energii zdravotníkům z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Praha 4 vaří online

26. listopadu 2020 ve 20:21

Praha 4 a InBáze pořádají 27. listopadu od 17 hodin workshop přípravy „vareniků“ sladkých i slaných. Vzhledem k aktuální epidemické situaci se organizátoři rozhodli uspořádat akci on-line přes aplikace ZOOM.

Začátkem prosince nepoteče voda v těchto ulicích

26. listopadu 2020 v 19:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Veletrh vzdělávání Schola Pragensis začíná ve čtvrtek, startuje i nový web Praha Školská

25. listopadu 2020 ve 21:24

Rozhovory, debaty s odborníky i poradnu pro diváky nabídnou tři dny živého vysílání 25. ročníku veletrhu vzdělávání Schola Pragensis. Jubilejní přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol začne již tento čtvrtek 26. listopadu v 10 hodin a poprvé v historii se uskuteční pouze na...

Praha 8 zve na první z Adventních koncertů

24. listopadu 2020 v 11:58

Adventní koncerty připravila Praha 8 letos celkem čtyři. Poslechnou si je můžete online.

Praha 11 pořádá Netradiční mikulášské tvoření

24. listopadu 2020 v 08:48

Netradiční mikulášské tvoření je on-line alternativa Mikulášského průvodu Jižním Městem, která se bude konat v sobotu 5. prosince v 18 hodin.

Praha 1 upozorňuje: Na náměstí Jana Palacha se budou testovat palné zbraně

23. listopadu 2020 v 16:23

V noci z 24. na 25. listopadu budou filmaři na náměstí Jana Palacha pro účely natáčení testovat různé druhy palných zbraní. Zvuková zkouška proběhne od cca 20 nejpozději do 2 hodin.

Ve školách a školkách v Praze 7 na děti čeká nové vybavení

23. listopadu 2020 ve 13:30

Děti v celé republice se pomalu začínají vracet do škol. Na ty v Praze 7 čeká překvapení v podobě nového vybavení, didaktických pomůcek, elektroniky, her, knížek a mnoha dalšího. 

Další články
Nahoru