Dnes Úterý - jasno 26°C
Zítra Středa - polojasno 28°C
Úterý 15. 6. 2021
Svátek má Vít
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Jindra (50): Lidé si mylně mysleli, že pracuje opilá. První manžel její nemoc ani neuznával
Paní Jindra trpěla migrénou přes třicet let. Foto: archiv

Jindra (50): Lidé si mylně mysleli, že pracuje opilá. První manžel její nemoc ani neuznával

Až osmnáct záchvatů měsíčně Jindře Nebovidské (50) kromě bolesti a vyčerpání zcela znemožnilo cokoli plánovat a mít svůj život pevně v rukou. Migréna s ní byla od chvíle, co si pamatuje.

Od chvíle, co ji migréna už v pubertě „chytla“ poprvé, se Jindra Nebovidská ve svém okolí setkávala s nepochopením: „Před revolucí a vlastně i po ní migrénu všichni brali jako obyčejnou bolest hlavy. Řekli mi: ,Tady máš prášek a funguj.´"

„Nikdo na nemoc nebral nejmenší ohledy, přestože jsem kvůli bolestem často nemohla ani vyjít z pokoje. Musela jsem si zvyknout a když mi nebylo úplně nejhůř, už jsem to ani nikomu neříkala,“ popisuje, jak na její stav reagovalo okolí.

Protože jiné léky nebyly dostupné, pomáhala si běžnými přípravky od bolesti. „Sypala jsem je do sebe v takovém množství, že už mi vlastně ani nepomáhaly,“ popisuje Jindra Nebovidská. Se svým prvním manželem i přes útoky nemoci založila rodinu – jako první se narodila holčička.

„Bohužel přišla na svět postižená. Tehdy ještě nebyly k dispozici moderní metody vyšetření plodu, a tak jsme to nevěděli předem. Po dvou letech se mi narodil ještě syn, naštěstí úplně zdravý,“ říká. V těhotenství léky na bolest brát nemohla, a proto si „požehnaný stav“ pořádně protrpěla.

Péči o dvě děti s migrénami zvládala, ale jen tak tak. „Nic jiného mi nezbývalo. Bývalému manželovi jsem už o migréně ani neříkala, ten ji naprosto neuznával. Zajímalo ho jen, aby bylo čerstvě navařeno, když přijde z práce. Že jsem celý den prozvracela, mu bylo vcelku jedno,“ popisuje Jindra Nebovidská, která nyní bydlí v Praze. Postupně si zvykla využívat čas, kdy ji nemoc nechávala na pokoji, aby vše bylo připraveno na chvíli, kdy ji záchvat opět vyřadí.

Migréna jí komplikovala i práci. „Dělala jsem všechno možné, vystřídala několik pracovních pozic na poště. Ale těžko můžete doručovat dopisy, když se vám chce každých deset minut zvracet bolestí. Dokonce se mi stalo, že si lidé stěžovali, že doručuji opilá. Zkoušela jsem pracovat i v autodopravě, ale narážela jsem na podobné potíže,“ říká.

Situace se zlepšila s jejím druhým manželem, který ji zaměstnal ve své stavební firmě, kde si mohla režim nastavit, jak potřebovala. Ani on ale zpočátku nemoci příliš nerozuměl.

„Jednou se mě tak z legrace ptal, jestli mi má zavolat sanitku. Řekla jsem, že ano, a když jsem se po půl hodině ptala, kdy teda přijede, tak pochopil, že je mi opravdu špatně, protože obvykle nejsem žádné „bolíto“,“ popisuje Jindra Nebovidská. Před ostatními se naučila nemoc tajit.

„Někdy prostě není zbytí. Jednou jsme třeba předávali velkou stavbu a já byla jediná, kdo o ní věděl naprosto všechno. To jsem se prostě musela zatnout. Ale když jsme skončili, tak jsem na dva dny odpadla vyčerpáním,“ dodává Jindra.

K neurologovi poprvé zamířila před sedmi lety, kdy se jí migrény vystupňovaly do sedmnácti až osmnácti záchvatů měsíčně. Z toho přibližně čtyři ji vždy naprosto vyřadily i na několik dní.

„Diagnostikovali mi migrénu a lékaři ji postupně zkoušeli léčit dostupnými léky. Dostala jsem i preventivní léčbu. Ta první mi snížila počet migrén asi o pět měsíčně, na druhou stranu jsem přibrala dvacet kilo. V současnosti jsem v centru léčby bolesti léčena moderní preventivní léčbou,“ popisuje. „Migrén mám jenom několik do měsíce,“ uzavírá Jindra Nebovidská.


Autor: Lucie Rychlá

Chybí někde na ulici koš? Dejte vědět radnici

Včera v 07:55

Během června zahájilo oddělení životního prostředí Prahy 1 optimalizaci v počtu a rozmístění košů na psí exkrementy – zelené plastové koše, které jsou umístěny u zásobníků na sáčky.

Dřepovací výzva pomůže nemocnému Péťovi

13. června 2021 v 16:36

Ve spolupráci s organizací Život Dětem přišel projekt #darujememilion s třicetidenní denní dřepovací výzvou pro podporu šestiletého Petříka, který trpí metabolickou poruchou. Cílem je pomocí dřepů upozornit na Petříkův případ a pomoci rodině pořídit...

Pražské věže s Prahou 5

12. června 2021 v 06:22

Pražské věže, velká celodenní dobrodružná hra po Pražských věžích, se koná v neděli 13. června na území Prahy 5.

Dny otevřených ambulancí pro pacienty s lupénkou budou letos opět online

10. června 2021 v 10:10

Lupénka není pouze kosmetickou záležitostí, ale je onemocněním, které zasahuje celý organismus. Nové možnosti léčby mohou snížit závažnost jejích projevů a pacientům zkvalitnit život. Dny otevřených ambulancí jsou pro pacienty s lupénkou další možností, jak najít vhodnou léčbu včas. Organizují se...

Parní lokomotivou do muzea

9. června 2021 ve 12:01

Na sobotu a neděli 12. a 13. června připravily České dráhy pro fanoušky železnice zážitkový víkend v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka. Návštěvu si mohou zájemci zpestřit například jízdou parním vlakem do Kolešovic. V sobotu navíc ČD vypraví z pražského Masarykova nádraží do Lužné historický vlak...

Komentovaná procházka Prahy 6 Libockými usedlostmi

9. června 2021 v 11:13

Hlavním tématem komentované procházky s průvodkyní Hedvikou Čenkovou bude historie a místa zaniklých usedlostí a statků v Dolní Liboci.

Třetí červnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

9. června 2021 v 10:55

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Letečtí záchranáři pražských hasičů cvičili záchranu z vodní hladiny

8. června 2021 v 11:35

Letečtí záchranáři HZS hl. m. Prahy, ve spolupráci s leteckou službou PČR, se během měsíců dubna a května aktivně připravovali na zásahy ve skalním terénu, záchranu z vodní hladiny a na jiné další možné situace.

Procházka po stopách Antonína Švehly

8. června 2021 v 10:21

Antonín Švehla: „Pečlivě volte své vůdce, kterým svěřujete své osudy.“ Švehlova cesta, letos s podtitulem pochod pro svobodu se koná pod záštitou starosty Prahy 15 Milana Wenzla.

Další články
Nahoru