Dnes Středa - zatazeno 4°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 3°C
Středa 26. 1. 2022
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Jindra (50): Lidé si mylně mysleli, že pracuje opilá. První manžel její nemoc ani neuznával
Paní Jindra trpěla migrénou přes třicet let. Foto: archiv

Jindra (50): Lidé si mylně mysleli, že pracuje opilá. První manžel její nemoc ani neuznával

Až osmnáct záchvatů měsíčně Jindře Nebovidské (50) kromě bolesti a vyčerpání zcela znemožnilo cokoli plánovat a mít svůj život pevně v rukou. Migréna s ní byla od chvíle, co si pamatuje.

Od chvíle, co ji migréna už v pubertě „chytla“ poprvé, se Jindra Nebovidská ve svém okolí setkávala s nepochopením: „Před revolucí a vlastně i po ní migrénu všichni brali jako obyčejnou bolest hlavy. Řekli mi: ,Tady máš prášek a funguj.´"

„Nikdo na nemoc nebral nejmenší ohledy, přestože jsem kvůli bolestem často nemohla ani vyjít z pokoje. Musela jsem si zvyknout a když mi nebylo úplně nejhůř, už jsem to ani nikomu neříkala,“ popisuje, jak na její stav reagovalo okolí.

Protože jiné léky nebyly dostupné, pomáhala si běžnými přípravky od bolesti. „Sypala jsem je do sebe v takovém množství, že už mi vlastně ani nepomáhaly,“ popisuje Jindra Nebovidská. Se svým prvním manželem i přes útoky nemoci založila rodinu – jako první se narodila holčička.

„Bohužel přišla na svět postižená. Tehdy ještě nebyly k dispozici moderní metody vyšetření plodu, a tak jsme to nevěděli předem. Po dvou letech se mi narodil ještě syn, naštěstí úplně zdravý,“ říká. V těhotenství léky na bolest brát nemohla, a proto si „požehnaný stav“ pořádně protrpěla.

Péči o dvě děti s migrénami zvládala, ale jen tak tak. „Nic jiného mi nezbývalo. Bývalému manželovi jsem už o migréně ani neříkala, ten ji naprosto neuznával. Zajímalo ho jen, aby bylo čerstvě navařeno, když přijde z práce. Že jsem celý den prozvracela, mu bylo vcelku jedno,“ popisuje Jindra Nebovidská, která nyní bydlí v Praze. Postupně si zvykla využívat čas, kdy ji nemoc nechávala na pokoji, aby vše bylo připraveno na chvíli, kdy ji záchvat opět vyřadí.

Migréna jí komplikovala i práci. „Dělala jsem všechno možné, vystřídala několik pracovních pozic na poště. Ale těžko můžete doručovat dopisy, když se vám chce každých deset minut zvracet bolestí. Dokonce se mi stalo, že si lidé stěžovali, že doručuji opilá. Zkoušela jsem pracovat i v autodopravě, ale narážela jsem na podobné potíže,“ říká.

Situace se zlepšila s jejím druhým manželem, který ji zaměstnal ve své stavební firmě, kde si mohla režim nastavit, jak potřebovala. Ani on ale zpočátku nemoci příliš nerozuměl.

„Jednou se mě tak z legrace ptal, jestli mi má zavolat sanitku. Řekla jsem, že ano, a když jsem se po půl hodině ptala, kdy teda přijede, tak pochopil, že je mi opravdu špatně, protože obvykle nejsem žádné „bolíto“,“ popisuje Jindra Nebovidská. Před ostatními se naučila nemoc tajit.

„Někdy prostě není zbytí. Jednou jsme třeba předávali velkou stavbu a já byla jediná, kdo o ní věděl naprosto všechno. To jsem se prostě musela zatnout. Ale když jsme skončili, tak jsem na dva dny odpadla vyčerpáním,“ dodává Jindra.

K neurologovi poprvé zamířila před sedmi lety, kdy se jí migrény vystupňovaly do sedmnácti až osmnácti záchvatů měsíčně. Z toho přibližně čtyři ji vždy naprosto vyřadily i na několik dní.

„Diagnostikovali mi migrénu a lékaři ji postupně zkoušeli léčit dostupnými léky. Dostala jsem i preventivní léčbu. Ta první mi snížila počet migrén asi o pět měsíčně, na druhou stranu jsem přibrala dvacet kilo. V současnosti jsem v centru léčby bolesti léčena moderní preventivní léčbou,“ popisuje. „Migrén mám jenom několik do měsíce,“ uzavírá Jindra Nebovidská.


Autor: Lucie Rychlá

Vyšehradským hřbitovem za uměleckými díly

Dnes v 08:33

Komentovaná procházka se koná ve čtvrtek 27. ledna v 10:30 hodin.

Praha 4: Anketa k revitalizaci dětských hřišť Ohradní a Podolská

Dnes v 06:59

Praha 4 plánuje letos revitalizovat dětská hřiště Ohradní a Podolská. Aby podoba a náplň hřišť co nejvíce vyhovovala dětským potřebám, připravila radnice krátkou anketu.

Praha 2 zve na Putování za Josefem Ladou

Dnes v 06:07

Praha 2 připravila další venkovní hru. Tentokrát můžete putovat za Josefem Ladou. V rodných Hrusicích má Lada svůj památník a muzeum, ale většinu života strávil v okolí Karlova náměstí a v Podskalí. Trasa hry Putování za Josefem Ladou vede právě místy, kde Lada od roku 1901 až do své smrti bydlel...

Praha 5 zve na výstavu Česko – baltské století

Včera v 18:03

Spolupráci bývalého Československa a později České republiky s trojlístkem pobaltských států Lotyšska, Litvy a Estonska přibližuje výstava, která bude k vidění na náměstí 14 října.

Masopust v Praze 1

Včera ve 13:28

Malostranské Masopustní veselí se koná 26. února od 13 hodin.

Praha 4 prodloužila nájemní smlouvu s Fidlovačkou

Včera v 06:51

Divadlo Fidlovačka bude dál bavit diváky v Praze 4 Nuslích. Dnes byla prodloužena nájemní smlouva, kterou podepsali místostarosta pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09) se zástupci scény.

V sadech Svatopluka Čecha budou vodotrysky, mlžítka a brouzdaliště

24. ledna 2022 v 10:13

Praha 2 zahájila minulý týden stavební práce v sadech Svatopluka Čecha. Výsledkem bude nový vodní prvek v centrální části parku. Vodotrysky a brouzdaliště osvěží návštěvníky už letos, zahájení zkušebního provozu je plánováno během letních prázdnin. V ploše mezi tryskami bude viditelný úryvek...

Středisko volného času Jednička pozve na Island

23. ledna 2022 v 08:15

První cestovatelský večer, v rámci kterého se pokocháte dechberoucími fotografiemi ze země ohně a ledu doprovázenými povídáním o historii a legendách se koná v SVČ Jednička v pondělí 24. ledna od 19 hodin.

Další články
Nahoru