dnes
Neděle - jasno
22°C
zítra
Pondělí - jasno
23°C
pozítří
Úterý - skorojasno
24°C
Jihomoravský rekord v nepřetržité resuscitaci se pokusí překonat pražská záchranka, zapojit se může každý
Štafetová resuscitace bude prováděna na figuríně, která se používá i při výcviku zdravotníků. Ilustrační foto: archiv

Jihomoravský rekord v nepřetržité resuscitaci se pokusí překonat pražská záchranka, zapojit se může každý

Osm z deseti lidí, kterým se v Praze zastaví srdce, resuscitují ještě před příjezdem záchranářů laici. Ročně tak veřejnost přispěje k záchraně desítek lidí a v tomto ohledu patří hlavní město ke světové špičce. Při příležitosti Světového dne záchrany života se pražská záchranka ve středu 16. října pokusí společně s veřejností vytvořit nový český rekord v nepřetržité resuscitaci. 

Hlavním cílem akce „Přilož ruce“ je motivovat občany, aby se nebáli resuscitaci poskytnout. Událost se uskuteční na Mariánském náměstí před hlavním vchodem do budovy pražského magistrátu.

„K nejzávažnějším událostem naše posádky dojíždějí v Praze do osmi minut, což je i ve světovém srovnání excelentní čas. V případě zástavy oběhu ale dochází po pěti minutách k odumírání buněk v mozku, proto je laická resuscitace pro kvalitní přežití pacientů zásadní. Chceme akcí všem ukázat, že poskytnout resuscitaci podle rad našich profesionálních operátorek dokáže skutečně každý,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy Petr Kolouch, který akci 16. října v 8 hodin ráno oficiálně zahájí.

Do „štafetové“ resuscitace prováděné na figuríně, která se používá i při výcviku zdravotníků, se bude moci ve středu na Mariánském náměstí zapojit každý, kdo bude mít zájem. Akce je otevřená pro širokou veřejnost. Záchranáři budou oslovovat kolemjdoucí, aby se do resuscitace zapojili a překonali možné zábrany, podobně jako v případě, že by šlo o reálnou situaci.

Na místě bude připravený vyhřívaný zdravotnický stan, dobrovolníci se budou při resuscitaci střídat přibližně po dvou minutách. Cílem je, aby si resuscitaci pod dohledem profesionálních zdravotníků vyzkoušelo co nejvíce zájemců.

„Naše dispečerky a dispečeři vedli loni přes 750 telefonicky asistovaných neodkladných resuscitací. Jsou vyškoleni, aby po telefonu poskytovali jasné a návodné rady, které každému zachránci pomohou resuscitaci účinně provádět do příjezdu posádek záchranné služby,“ uvádí Petr Kolouch.

Aktuální rekord v délce nepřetržité resuscitace dosahuje šesti hodin, pod dohledem Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje ho letos dosáhly děti z brněnských škol v rámci Dne linky 155 v květnu. Tato akce byla i inspirací pro její pražskou obdobu.


Další články
Nahoru