dnes
Sobota - obcasny-dest
10°C
zítra
Neděle - oblacno
13°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
10°C
Jídlo versus zuby: Které lahůdky škodí zdravému chrupu?
Nebojte se mrkve, ale exotiky. Foto: pixabay

Jídlo versus zuby: Které lahůdky škodí zdravému chrupu?

Při výběru jídla bychom neměli dbát jen na jeho vliv na postavu, ale také na chrup. Některé potraviny jevící se jako zdravé můžou v ústech naopak časem udělat paseku. Jak si vybírat, aby byly zuby v bezpečí? Na to jsme se zeptali nejznámějšího českého stomatologa, docenta Romana Šmuclera.

Jedním z nejzásadnějších škodičů pro chrup jsou potraviny kyselé, a to včetně ovoce, například typického citrónu. „Pokud jíte kyselé, tvrdou potravu, odložte čištění zubů až za pád hodin anebo aspoň si před tím vypláchněte ústa čistou vodou,“ radí Roman Šmucler. Co se týká těch, které naopak zdraví zubů utužují, pak to jsou ty obsahující vápník. Ten totiž udržuje rovnováhu na povrchu skloviny. 

Nebojte se mrkve, ale exotiky
Není novinkou, že některé potraviny nechávají na zubech stopy, například mrkev. „Není to ale nevratné, profesionálním bělením umíme problém vyřešit velmi bezpečně. Bělení má mnoho úskalí, často vidím, že bělí zuby „kdo má ruce a nohy“. Výsledky jsou tristní – extrémně i ztráta zubů, často velké bolesti. Lidé by měli vyhledávat lékaře, kteří tuhle techniku opravdu umí a nikoli amatéry v obchodních centrech,“ říká docent Šmucler. Jak dodává, zubům nesvědčí ani současný trend, thajská kuchyně.

Co ale zubům škodí nejvíce, je sladké. Jak tvrdí odborník, zásadně se podceňuje vliv sladkého. Dlouho mnozí lékaři tvrdili, že stačí si správně čistit zuby, ale v reálu to neplatí. Pokud jíte a pijete sladké (to je hlavní problém), zachránit zuby je těžké. 

Žvýkačka může pomoci
Máte pocit, že žvýkání je pro zuby škodlivé? Nebo se vám stalo, že se žvýkačkou z vašich úst odešla i zubní výplň? Odpověď Romana Šmuclera je jednoznačná: „Pokud žvýkačka „vytáhne výplň“, buďme jí vděční, zjevně ta výplň potřebovala vyměnit. Žvýkačky musejí být bez cukru, a pak mohou pomoci s očistou zubů po jídle, sníží zápach, jako třeba ústní voda, která je v lepších restauracích na toaletě. Žvýkačky hodně pomáhají trávení a proti bolestem žaludku z „pálení žáhy“. Pokud se ale spotřeba žvýkaček přežene, může trpět čelistní kloub a žvýkací svaly.“

Co se týká doporučení, ideální je vyhýbat se alkoholu, smaženému jídlu a polykání cukrů. „V Česku jsme v tomto mistři světa. „Za „odměnu“ umíráme rychleji, než třeba Němci a ti také nežijí úplně zdravě. K tomu přicházíme o zuby a máme ze stravy psychiatrická onemocnění. Snažím se omezovat cukry, co to jde. Dříve jsem si dal dortík nebo koláč denně, teď tak týdenně,“ dodává Roman Šmucler, který se jako prezident České stomatologické komory představí již na začátku října na největší „zubařské“ události – odborném kongresu PRAGODENT.

Do letňanského výstaviště se sjedou nejen stomatologové, ale také výrobci a dodavatelé technologií, kteří představí novinky a trendy oboru. Abychom byli my pacienti krásným zubům zase o kousek blíž…Bulovka otevírá specializované Očkovací centrum

23. září 2020 v 08:58

Nové Očkovací centrum v pražské Nemocnici Na Bulovce vzniklo při Klinice infekčních, tropických a parazitárních nemocí. Svoji činnosti zahájilo 22. září a nabízí individuální přístup k očkování standardních i rizikových pacientů, včetně poradenství a odborných...

Den zdraví 2020: Víš, jak vidíš?

21. září 2020 ve 12:01

Osvětovou akci Den zdraví se Praha 13, vzhledem k opatřením spojeným s onemocněním covid-19, rozhodla realizovat v alternativním formátu rozdělenou do samostatných programů.

Ve sbírce k charitativnímu běhu se podařilo vybrat pro nemocného Richarda 50 000 korun

17. září 2020 ve 14:04

Z pražského Výstaviště Praha včera v rámci Epi©Runu odstartovalo více než 60 závodníků a ve sbírce se podařilo vybrat přibližně 50 000 korun.

Při akci Prahy 4 Den zdraví byl zájem o prevenci

17. září 2020 ve 13:35

Věnujte „10 minut svému zdraví“, to bylo heslo veřejné akce pod názvem Den zdraví, kterou pořádala Městská část Praha 4 ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí (TN). Událost se konala v úterý 15. září u OC Arkády a pro účastníky byl připraven pestrý program plný prevence, vyšetření, osvěty a...

Praha 13: Víte, jak vidíte?

16. září 2020 ve 12:49

Jak jste na tom se zrakem si můžete zkontrolovat zdarma na speciálním přístroji. Testovat se bude 23. září mezi 13. a 17. hodinou před radnicí třinácté městské části na Slunečním náměstí.

Další články
Nahoru