dnes
Pátek - oblacno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
Pražská kulturaVíkendové tipy

Jídlo, pití, hudba, masky. Masopustní sezona začíná, i v Praze lze vyrazit na tradiční veselice

Velikonoční postní doba začíná už za necelé tři týdny, nastal tedy čas masopustních veselí. I v Praze můžete vyrazit na některou z tradičních akcí. Už dnes odpoledne se konal masopust na severu Prahy. Další akce, při kterých se hodně jí, pije a veselí, budou následovat.

Masopustní veselí v Suchdole začalo ve 14 hodin na Suchdolském náměstí, průvod prošel kolem základní školy, Brandejsova statku až na Holý vrch, kde se setkal s průvody z Roztok a Únětic. Průvod byl ukončen v areálu Starosuchdolské restaurace.

Pokud jste masopust na severu metropole nestihli, nevadí, další masopusty následují:

Zámecký areál Ctěnice

Neděle 31. ledna, 10 až 17 hodin

Bujará oslava masopustu v Zámeckém areálu Ctěnice spojená s oslavou cechu řeznického.

Od 10:00 Masopustní dílna pro děti, výstavní sál Špejchar. Příprava a výroba tradičních masopustních masek. Masopustní rej maškar doprovázený muzikou a tradičními lidovými tanci.

V rámci masopustu vystoupí Malá česká muzika Jiřího Pospíšila.

Malostranský masopust

Sobota 6. února, Kampa, 11 až 20 hodin

Sraz masek před hradčanským hostincem U černého vola ve 13 hodin. Starosta Oldřich Lomecký vydá souhlas k průvodu masek, budou – li se chovat mravně. Potom sestup (s aklimatizačními zastávkami před několika podniky) na Kampu. Tam budou už od 11 hodin stánky s občerstvením. Veselice s příchodem masek začne kolem 16. hodiny.

Kbelský masopust

Sobota 6. února, Centrální park Kbely, Železnobrodská, 13 až 17 hodin

Kulturní a rodinné centrum CoByDup bude již po šesté pořádat kbelský masopust. V roce 2016 se s naším masopustem podíváme až na samotné dno. Ne nadarmo se totiž říká, že „řemeslo má zlaté dno“. Ale pozor! Najdeme tam společně nejen devatero řemesel, ale také desátou bídu.

Módní přehlídka masek, soutěž o nejlepší buchtu i krále a královnu masopustu. K poslechu a reji zahraje Lázeňský orchestřík doktora Pěnkavy. Součástí bude také zabijačka Radka Černého a tradiční masopustní Jarmark.

Karlínský masopust

Sobota 6. února, Karlínské náměstí, 13 až 18:30 hodin

Masopustní odpoledne začíná ve 13.00 hodin, kdy z Kaizlových sadů vyjde masopustní průvod na Karlínské náměstí. Koňský povoz doprovodí tradiční masky a postavy spolu s kapelou, která se po celou dobu bude starat o rozjařenou náladu.

Na Karlínském náměstí bude program pokračovat od 14.00 hodin. Pro návštěvníky budou připravené řemeslné trhy a dílny, ukázky zabijačkových hodů, tradiční řemesla, stánky s občerstvením a nebude chybět také hudební produkce. Zahrají Cirkus Problem, Gipsy.cz či Pískomil se vrací.

Pro děti bude připraven bohatý program v Domě dětí a mládeže Karlínského Spektra i na náměstí. Těšit se mohou na taneční hrátky s Honzou Onderem a Lucií Hunčárovou, divadlo Basta-fidli zahraje pohádku O námořníku Čepičkovi, připraveny budou také dílničky a soutěže. Rozloučení s masopustním veselím obstará divadlo Amanitas, jehož členové předvedou cirkusové představení plné ohně, žonglování a akrobacie doplněné originálními kostýmy.

Střížkovský masopust

Sobota 6. února, park Václavka, 13 až 17 hodin

Zhruba ve 14 hodin vyjde masopustní průvod ulicí Chrastavskou. Dle počasí bude probíhat i po návratu masopustní veselice s atrakcemi, lidovou muzikou a můžete se těšit i na živé velbloudy. Na místě bude připravena řada stánků s občerstvením.

Žižkovský masopust

Víkend 6. a 7. února

Sobota: Havlíčkovo náměstí
Źižkovská pouť, Jaroslav Uhlíř s kapelou

Neděle
Zabijačkového hody v hospodě U vystřelenýho oka, Komentovaná procházka Žižkovem

Úterý 9. února
17:00 – 19:00 Masopustní průvod k radnici, 18.30 Zakončení průvodu, park u Viktorky Žižkov – kapela Šlapeto a netradiční podívaná „Vzplanutí loutek“

Břevnovský masopust

Úterý 9. února, od 16 hodin

Masopustní průvod projde Břevnovem, vyjde od KC Kaštan, Bělohorská 150, sraz masek je v 15:45. Konec průvodu u hotelu Pyramida, kde bude zabíjačka.

Třeboradický Masopust

Sobota 13. února, 10 až 17 hodin

Klub LíPa zve na tradiční masopust do Prahy 9 – Třeboradic/Slaviborské nám./ do restaurace Maximum, kde se sejdou v 10 hodin masky. „Převezmeme práva maškar od vedení radnice, zatančíme masopustní taneček a vyrazíme do ulic obce, kde nás čekají výborné občerstvovací stanice a tanečky s maškarami,“ zvou organizátoři.   
      

Masopust v muzeu pro celou rodinu

Sobota 13. února od 14 do 17 hodin

Národopisné muzeum Národního muzea, Letohrádek Kinských, Kinského zahrada.

14 až 17 hodin Řemeslné dílny pro rodiče s dětmi (výroba Morenky a vizovického pečiva).

15 hodin Hravě a zábavně komentovaná prohlídka pro děti s tématem masopustu.

Během komentované prohlídky pro děti si rodiče mohou prohlédnout muzeum a navštívit muzejní kavárnu.

O těchto a dalších pražských masopustech budeme ještě průběžně podrobněji informovat.


Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Dnes ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Dnes v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru