dnes
Neděle - snih
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
Advent v PrazeDětská Praha

Ježíšek, Děda Mráz a Sněhurka, Santa, skřeti. Kdo v Praze nosí dárky dětem cizinců?

Kdo nosí dárky dětem cizinců, které žijí v Praze? Některým jejich kouzelná postavička, jiným český Ježíšek, některé děti to mají dobré v tom, že dostanou dárky dvakrát: jednou podle české tradice, podruhé podle toho, jak je zvykem v jejich domovině.

Děti Vietnamců, pokud jejich rodiny nepřijaly typicky české Vánoce, vánoční svátky v Praze „po svém“ neslaví. České Vánoce jsou ale u nich stále oblíbenější. „Slaví je zde úplně stejně jako my. Vánoční stromek, bramborový salát, řízek. Někteří dokonce pečou i cukroví. Vánoce se Vietnamcům líbí. Jsou stále populárnější i ve Vietnamu. Slaví je bez duchovního rozměru, ale to Češi taky,“ uvedla pro Pražský patriot Tereza Freidingerová z Člověka v tísni.

„Navíc, díky tomu, že jsou všichni Češi zalezlí doma, rodiče vietnamských dětí toho využívají, zavírají večerky a jsou s rodinou. Dávají si dárky, studenti jezdí domů k rodině,“ dodala. Už to tedy není tak, že by byly všechny vietnamské večerky na Štědrý den otevřené do pozdních večerních hodin, Vánoce-Nevánoce.

paleni-dolaru-vitetnamci-nahled Pro Vietnamce je ale nejdůležitější lunární Nový rok. Slaví jej většinou koncem ledna či začátkem února. Spojen je kupříkladu s obřadným pálením (falešných) bankovek a dobrým jídlem. Vietnamci spolu s Čechy loni i letos pálili falešné dolary kupříkladu na Žižkově, akce je možné očekávat i příští rok.

Dárky od Dědy Mráze a Sněhurky

V Praze žije poměrně hodně Rusů. „Děti Rusů v Praze většinou slaví české Vánoce, dostávají tedy dárky od Ježíška. Slaví ale také klasickou ruskou Jolku, kdy dostávají dárky od Dědy Mráze a Sněhurky – v Rusku se tato tradice drží na Silvestra. Děti se shromáždí kolem vánočního stromku, tančí a zpívají,“ uvedla pro Pražský patriot Irina Šulc, šéfredaktora týdeníku Pražský express, který je určen především Rusům žijícím v Praze.

Jolka je organizovaná i v české metropoli. „Je jich zde hodně – více než dvě stovky. Začínají kolem půlky prosince, končí začátkem ledna. Většinou začínají po obědě. Rusové mají Jolku rádi, ruské děti chodí skoro na každou. Existují různé varianty Jolky. Svoji Jolku dělají i Kozáci, říká se jí atamanská Jolka, pro děti tam hrají ruské amatérské divadlo a muzika,“ dodala Šulc.

Jednu z Jolek pořádá Rusko-česká škola Věda. Je určena dětem od jednoho roku do šesti let, koná se ve středu 17. prosince od 16 hodin v Praze 2 (Legerova 5). Rusové slaví Vánoce až 6. ledna. Stromeček ale zdobí dřív. Třináctého ledna slaví tradičně Starý nový rok.

 

V Praze žijí například i Indové. „Pokud už Indové Vánoce slaví, tak stejně jako se obecně slaví na Západě. Je to cizí, přebraný svátek. Tibeťany nechávají Vánoce dost chladné, mají jiné svátky, takže pokud tu žijí, přizpůsobují se těm našim, ale sami tuto tradici nemají,“ uvedla pro server Pražský patriot Veronika Teryngerová z organizace Brontosauři v Himálajích.

„V Tibetu nic takového jako vánoční dávání dárků ani nějaká postava, která by to měla na starosti, není. Dárky děti dostávají na Nový rok, který se slaví podle lunárního kalendáře, od rodičů nebo prarodičů s tím, že je od nich. Dospělí většinou nedostávají nic,“ dodala Lenka Gyaltso, která se zabývá Tibetem.

Tibet na Pankráci, islandští skřeti…

Tibetskou vánoční atmosféru si ale pražské děti mohly užít o víkendu 13. a 14. prosince – v suterénu centra Arkády Pankrác bylo možné nakoupit originální a krásné vánoční dárky a podpořit projekty na podporu Tibeťanů. Již třetím rokem podpořily tuto dobročinnou akci známé tváře jako Bára Hrzánová a Nela Boudová.

„I když je to trochu mimo téma, nejbarvitější mi přijdou islandské Vánoce, kde přichází postupně v předvánoční době 13 skřetů, každý něco provádí a ten třináctý, vánoční, nosí dary,“ dodala Teryngerová. To ale v Praze zřejmě neuvidíme…

Santa Claus získal červený kostým díky Coca Cole

V Praze žijí i další národy – buď si osvojily české zvyky, nebo si drží svoje. „Syrské děti žijící v Praze rodiče nenechávají bez dárků. Přestože slaví své muslimské svátky, tak aby to dětem nebylo líto, slaví s nimi i tradiční české Vánoce,“ uvedla pro Pražský patriot novinářka Radka Zemanová Kopecká, orientující se na zahraniční vztahy. Novoroční dárky dostávají syrské děti od velblouda patřícímu Třem králům.

 

Americkým dětem nosí dárky Santa Claus. Rozváží je na saních tažených soby. České děti ho mohou vidět především v obchodních centrech. Není ale příliš známé, že svůj červený kostým získal díky firmě Coca Cola, která Santu začátkem minulého století využila pro reklamní kampaň a navlékla ho do firemních barev. Vánoční dárky rozváží na saních v noci z 24. na 25. prosince, děti se jimi potěší až ráno, kdy je rozbalí.

Father Chrismas, Papai Noel, kůň Magi…

Anglickým dětem nosí dárky podobný dědouš – Father Chrismas neboli Otec Vánoc, dárečky dětem schovává do punčoch zavěšených na krbu. Dědoušci rozdávají dárky i třeba italským nebo brazilským dětem. Italským Babbo Natale (některým dětem přiváží dárky žena – čarodějnice Befata, ale ta až 7. ledna), brazilským Papai Noel (francouzským Papa Noel) .

Německé děti dostávají dárky od starého dědečka Weinachstmana či od jezulátka. Dánským je dává taktéž jezulátko – Julemand, využívá pomoc skřítků Nisser. Argentinským dětem, i celé rodině, nosí dárky kůň Magi, přede dveřmi se mu nechá voda a seno. Polské děti dostávají dárky od svatého Mikuláše, polynéské od velikého kraba, norské od kozy krále Olafa. V Praze ale většinou „drží“ malého Ježíška.


Autor: Anna Skálová

Praha 9: Klub Harfica se těší stále většímu zájmu dětí

10. ledna 2018 v 11:00

Volnočasový klub Harfica v Harrachovské ulici na Proseku, jehož provozovatelem je městská část Praha 9, patří k nízkoprahovým zařízením, které se zaměřuje především na děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, děti, které samy neví, jak trávit volný čas, nemají ve svém okruhu pozitivní příklad,...

Stromky základních škol Sázavská a Slovenská zvítězily

22. prosince 2017 v 07:06

Spodní část náměstí Míru zdobí tento rok poprvé krásné vánoční stromky, které pořídila radnice Prahy 2 pro své základní školy k nazdobení. Žáci stromečky ozdobili na začátku adventu a zástupci městské části vybírali ten nejkrásnější.

Děti, které navrhly hřiště, přišly na radnici

13. prosince 2017 v 07:24

Minulý týden zastupitelstvo MČ Prahy 10 přivítalo žáky ze Základní škola Karla Čapka, kteří se aktivně zapojili do participativního rozpočtu. Navrhli vznik workoutového hřiště V Heroldových sadech, veřejnost jejich návrh odhlasovala. Dnes je hřiště již několik měsíců úspěšně...

Další články
Nahoru