Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Jezírko v nuselském parku Jezerka se příští rok dočká obnovy
Zanesená vodní nádrž v parku Jezerka. Foto: Jan Puci

Jezírko v nuselském parku Jezerka se příští rok dočká obnovy

Malá vodní nádrž v parku Jezerka je kvůli neutěšenému stavu už několik let bez vody. V druhé polovině příštího roku by se to mělo změnit, Praha 4 chystá její opravu. Server Pražský patriot o tom informoval radní pro oblast životního prostředí Tomáš Hrdinka (ANO).

„Právě připravujeme zadání pro zpracování projektové dokumentace na obnovu vodní plochy v parku Jezerka. V polovině letošního roku chceme mít projekt a zahájit stavební řízení, které potrvá zhruba rok. Pokud nenastanou komplikace, na podzim 2024 by mohlo dojít k zahájení stavebních prací,“ uvedl Hrdinka.

Parkové jezírko napájí pramen Libušina lázeň, který je však slabý a po většinu roku bez vody. Nádrž má navíc popraskané betonové dno, takže se nelze divit, že v ní není voda, jen bahno.

Podle Hrdinky se zhruba metr a půl hluboké jezírko obnoví v původním půdorysu. Napájeno bude nově dešťovou vodou ze střech sousední bývalé usedlosti Šustrovka, v které dnes sídlí Divadlo Na Jezerce. Dešťovka je nyní bez užitku svedena do kanalizace.

Počítá se s vybudováním podzemní akumulační nádrže se vsakovací galerií, která ochrání rybníček před vyplavením při průtržích mračen a zároveň posílením zásob podzemní vody poslouží jako zdroj při letním nedostatku srážek.

Obnova čeká také břehové porosty, dojde k výsadbě vodních rostlin i vyčištění a revitalizaci koryta potůčku od pramene. „Zvažujeme i instalaci ploch na sezení ve svahu nad jezírkem, aby zde mohli lidé relaxovat u vody,“ podotkl radní. 

Podle radního Hrdinky obnova jezírka a potůčku včetně vybudování akumulační nádrže se vsakovací galerie přijde na zhruba deset milionů korun. Přesná výše nákladů na realizaci projektu vyplyne z výběrového řízení.

„Požádáme o národní či evropskou dotaci, a jelikož se jedná o projekt hospodaření se srážkovou vodou, je šance z dotace pokrýt až sto procent uznatelných nákladů,“ dodal radní Hrdinka, podle kterého z dřívější participace s občany vyplynulo, že o obnovu jezírka mají prioritní zájem. Tento projekt je součástí celkové revitalizace parku Jezerka, která bude mít několik fází a bude rozložena do několika let.


Autor: Jan Puci

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Další články
Nahoru