Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - polojasno 0°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Jezírko v nuselském parku Jezerka se příští rok dočká obnovy
Zanesená vodní nádrž v parku Jezerka. Foto: Jan Puci

Jezírko v nuselském parku Jezerka se příští rok dočká obnovy

Malá vodní nádrž v parku Jezerka je kvůli neutěšenému stavu už několik let bez vody. V druhé polovině příštího roku by se to mělo změnit, Praha 4 chystá její opravu. Server Pražský patriot o tom informoval radní pro oblast životního prostředí Tomáš Hrdinka (ANO).

„Právě připravujeme zadání pro zpracování projektové dokumentace na obnovu vodní plochy v parku Jezerka. V polovině letošního roku chceme mít projekt a zahájit stavební řízení, které potrvá zhruba rok. Pokud nenastanou komplikace, na podzim 2024 by mohlo dojít k zahájení stavebních prací,“ uvedl Hrdinka.

Parkové jezírko napájí pramen Libušina lázeň, který je však slabý a po většinu roku bez vody. Nádrž má navíc popraskané betonové dno, takže se nelze divit, že v ní není voda, jen bahno.

Podle Hrdinky se zhruba metr a půl hluboké jezírko obnoví v původním půdorysu. Napájeno bude nově dešťovou vodou ze střech sousední bývalé usedlosti Šustrovka, v které dnes sídlí Divadlo Na Jezerce. Dešťovka je nyní bez užitku svedena do kanalizace.

Počítá se s vybudováním podzemní akumulační nádrže se vsakovací galerií, která ochrání rybníček před vyplavením při průtržích mračen a zároveň posílením zásob podzemní vody poslouží jako zdroj při letním nedostatku srážek.

Obnova čeká také břehové porosty, dojde k výsadbě vodních rostlin i vyčištění a revitalizaci koryta potůčku od pramene. „Zvažujeme i instalaci ploch na sezení ve svahu nad jezírkem, aby zde mohli lidé relaxovat u vody,“ podotkl radní. 

Podle radního Hrdinky obnova jezírka a potůčku včetně vybudování akumulační nádrže se vsakovací galerie přijde na zhruba deset milionů korun. Přesná výše nákladů na realizaci projektu vyplyne z výběrového řízení.

„Požádáme o národní či evropskou dotaci, a jelikož se jedná o projekt hospodaření se srážkovou vodou, je šance z dotace pokrýt až sto procent uznatelných nákladů,“ dodal radní Hrdinka, podle kterého z dřívější participace s občany vyplynulo, že o obnovu jezírka mají prioritní zájem. Tento projekt je součástí celkové revitalizace parku Jezerka, která bude mít několik fází a bude rozložena do několika let.


Autor: Jan Puci

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru