Dnes Úterý - mlha 9°C
Zítra Středa - obcasny-dest 7°C
Úterý 27. 2. 2024
Svátek má Alexandr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Jezírko v nuselském parku Jezerka se příští rok dočká obnovy
Zanesená vodní nádrž v parku Jezerka. Foto: Jan Puci

Jezírko v nuselském parku Jezerka se příští rok dočká obnovy

Malá vodní nádrž v parku Jezerka je kvůli neutěšenému stavu už několik let bez vody. V druhé polovině příštího roku by se to mělo změnit, Praha 4 chystá její opravu. Server Pražský patriot o tom informoval radní pro oblast životního prostředí Tomáš Hrdinka (ANO).

„Právě připravujeme zadání pro zpracování projektové dokumentace na obnovu vodní plochy v parku Jezerka. V polovině letošního roku chceme mít projekt a zahájit stavební řízení, které potrvá zhruba rok. Pokud nenastanou komplikace, na podzim 2024 by mohlo dojít k zahájení stavebních prací,“ uvedl Hrdinka.

Parkové jezírko napájí pramen Libušina lázeň, který je však slabý a po většinu roku bez vody. Nádrž má navíc popraskané betonové dno, takže se nelze divit, že v ní není voda, jen bahno.

Podle Hrdinky se zhruba metr a půl hluboké jezírko obnoví v původním půdorysu. Napájeno bude nově dešťovou vodou ze střech sousední bývalé usedlosti Šustrovka, v které dnes sídlí Divadlo Na Jezerce. Dešťovka je nyní bez užitku svedena do kanalizace.

Počítá se s vybudováním podzemní akumulační nádrže se vsakovací galerií, která ochrání rybníček před vyplavením při průtržích mračen a zároveň posílením zásob podzemní vody poslouží jako zdroj při letním nedostatku srážek.

Obnova čeká také břehové porosty, dojde k výsadbě vodních rostlin i vyčištění a revitalizaci koryta potůčku od pramene. „Zvažujeme i instalaci ploch na sezení ve svahu nad jezírkem, aby zde mohli lidé relaxovat u vody,“ podotkl radní. 

Podle radního Hrdinky obnova jezírka a potůčku včetně vybudování akumulační nádrže se vsakovací galerie přijde na zhruba deset milionů korun. Přesná výše nákladů na realizaci projektu vyplyne z výběrového řízení.

„Požádáme o národní či evropskou dotaci, a jelikož se jedná o projekt hospodaření se srážkovou vodou, je šance z dotace pokrýt až sto procent uznatelných nákladů,“ dodal radní Hrdinka, podle kterého z dřívější participace s občany vyplynulo, že o obnovu jezírka mají prioritní zájem. Tento projekt je součástí celkové revitalizace parku Jezerka, která bude mít několik fází a bude rozložena do několika let.


Autor: Jan Puci

Muž zemřel po pádu z lešení

Včera v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru