dnes
Sobota - jasno
18°C
zítra
Neděle - skorojasno
18°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
15°C
Ještě nedávno chtělo vedení Prahy všechny autobusové zastávky na znamení od léta, nyní odložilo záměr o rok
Ilustrační foto: archiv DPP

Ještě nedávno chtělo vedení Prahy všechny autobusové zastávky na znamení od léta, nyní odložilo záměr o rok

Když se na začátku května dostal server Pražský patriot k informaci, že se zvažuje odložení zavedení všech autobusových zastávek o rok, vedení metropole tuto informaci nepotvrdilo a zopakovalo, že nové opatření začne platit od začátku července. Minulý týden však bylo oznámeno odložení záměru o rok, než se dovybaví nebo vyřadí nejstarší autobusy s málo tlačítky.

„Počítáme stále s letošním červencem, tisk by měl jít na Radu v nejbližších týdnech,“ uvedla na začátku května za radního pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) jeho mluvčí Julie Kochová. Organizace Ropid, která plánuje pražskou integrovanou dopravu, odkázala již dříve s dotazy ohledně nového opatření na vedení města.

Podle Ropidu a pražské koalice by zavedení všech zastávek na znamení přineslo zrychlení dopravy, snížení hluku a emisí z rozjíždějících autobusů, možnost zvýšení spojů a finanční úspory několik milionů korun ročně.

Návrh, který od začátku komunikuje z pozice své funkce Scheinherr, měl od počátku kritiky. Mezi důchodci, zdravotně handicapovanými, na sociálních sítích a nesouhlas zazníval i z radnic městských částí. 

„Pět milionů není tak významná úspora, aby to vyvážilo problémy, které to přinese především seniorům a cestujícím s kočárky. Zhruba polovina autobusů není uzpůsobena k tomu, abyste si jednoduše bez nutnosti se zvedat dokázal zmáčknout tlačítko signalizující řidiči potřebu vystoupit. Z tohoto pohledu je to k zmíněným skupinám cestujících sobecký a neohleduplný návrh,“ sdělil radní Prahy pro dopravu Jan Panenka (ODS).

„Pražská MHD má velice dobře zpracovaný jízdní řád, autobusy jezdí načas. Když budou všechny zastávky na znamení, dodržování jízdních řádů bude složitější, protože zcela určitě začnou vznikat rozdíly v dojezdových časech. Každý to zná ze své zkušenosti, že někdy jede autobus přes prázdné zastávky a jiný den, ale ve stejný čas, na každé zastávce někdo nastupuje nebo vystupuje,“ dodal. Vedení magistrátu vyčetl, že nebyla iniciována žádná hlubší debata s městskými částmi k tomuto návrhu.

V Praze je 2342 zastávek, z nichž je 1384 na znamení, 933 stálých a u zbylých se režimy střídají.


Cvičení Voda 2019 omezí dopravu

Včera v 10:08

V sobotu 21. září se v Praze uskuteční Cvičení Voda 2019, které má prověřit protipovodňová opatření a výstavbu mobilních protipovodňových hrazení v Praze 1, 2, 4 a 5. V souvislosti se cvičením budou od 6:00 do 24:00 uzavřeny některé komunikace, včetně stezek pro pěší a...

Dopravní omezení v souvislosti s akcí Den bez aut 2019

Včera v 07:59

Letos se Den bez aut koná v sobotu 21. září na čtyřech místech v Praze. Bez aut budou Mariánské náměstí, ulice Dolnoměcholupská v Dolních Měcholupech, ulice Žacléřská ve Kbelích a celá městská část Praha–Újezd v lokality bez automobilové dopravy. 

Bubenečský tunel bude od soboty do neděle uzavřen

Včera v 07:05

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude Bubenečský tunel od soboty 21. září od 23 hodin do neděle 22. září do 5 hodin uzavřen.

Kotlářka – Sídliště Řepy: Obousměrné přerušení provozu tramvají

19. září 2019 v 10:52

V sobotu 21. září bude od 7:30 hodin do 15:30 hodin obousměrně přerušen provoz tramvají v rozšířeném úseku Kotlářka – Sídliště Řepy.

Tramvajová zastávka Malostranská bude v noci mimo provoz

18. září 2019 ve 20:48

 V noci ze čtvrtka 19. září od 20:40 hodin na pátek 20. září do 4:40 hodin bude mimo provoz tramvajová zastávka Malostranská (u metra) pro směr do centra.

V Hostivaři se cvičně postaví protipovodňové zábrany

17. září 2019 v 08:42

Praha 15 rozhodla, v rámci ochrany před povodněmi na toku Botiče v katastrálním území Hostivař, prověřit výstavbu protipovodňových zábran v ulici U Břehu.

Další články
Nahoru