dnes
Středa - obcasny-dest
7°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
8°C
pozítří
Pátek - zatazeno
9°C
Ještě nedávno chtělo vedení Prahy všechny autobusové zastávky na znamení od léta, nyní odložilo záměr o rok
Ilustrační foto: archiv DPP

Ještě nedávno chtělo vedení Prahy všechny autobusové zastávky na znamení od léta, nyní odložilo záměr o rok

Když se na začátku května dostal server Pražský patriot k informaci, že se zvažuje odložení zavedení všech autobusových zastávek o rok, vedení metropole tuto informaci nepotvrdilo a zopakovalo, že nové opatření začne platit od začátku července. Minulý týden však bylo oznámeno odložení záměru o rok, než se dovybaví nebo vyřadí nejstarší autobusy s málo tlačítky.

„Počítáme stále s letošním červencem, tisk by měl jít na Radu v nejbližších týdnech,“ uvedla na začátku května za radního pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) jeho mluvčí Julie Kochová. Organizace Ropid, která plánuje pražskou integrovanou dopravu, odkázala již dříve s dotazy ohledně nového opatření na vedení města.

Podle Ropidu a pražské koalice by zavedení všech zastávek na znamení přineslo zrychlení dopravy, snížení hluku a emisí z rozjíždějících autobusů, možnost zvýšení spojů a finanční úspory několik milionů korun ročně.

Návrh, který od začátku komunikuje z pozice své funkce Scheinherr, měl od počátku kritiky. Mezi důchodci, zdravotně handicapovanými, na sociálních sítích a nesouhlas zazníval i z radnic městských částí. 

„Pět milionů není tak významná úspora, aby to vyvážilo problémy, které to přinese především seniorům a cestujícím s kočárky. Zhruba polovina autobusů není uzpůsobena k tomu, abyste si jednoduše bez nutnosti se zvedat dokázal zmáčknout tlačítko signalizující řidiči potřebu vystoupit. Z tohoto pohledu je to k zmíněným skupinám cestujících sobecký a neohleduplný návrh,“ sdělil radní Prahy pro dopravu Jan Panenka (ODS).

„Pražská MHD má velice dobře zpracovaný jízdní řád, autobusy jezdí načas. Když budou všechny zastávky na znamení, dodržování jízdních řádů bude složitější, protože zcela určitě začnou vznikat rozdíly v dojezdových časech. Každý to zná ze své zkušenosti, že někdy jede autobus přes prázdné zastávky a jiný den, ale ve stejný čas, na každé zastávce někdo nastupuje nebo vystupuje,“ dodal. Vedení magistrátu vyčetl, že nebyla iniciována žádná hlubší debata s městskými částmi k tomuto návrhu.

V Praze je 2342 zastávek, z nichž je 1384 na znamení, 933 stálých a u zbylých se režimy střídají.


Tunelový komplex Blanka bude neprůjezdný

Včera v 07:46

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Tunelový komplex Blanka uzavřen od soboty 23. listopadu od 23 hodin do neděle 24. listopadu do 5 hodin.

Rozšíření modrých zón v Praze 6 od pondělí 18. listopadu

18. listopadu 2019 v 09:09

Parkování pro rezidenty, tzv. modré zóny, začnou už v pondělí 18. listopadu platit i v dalších částech Prahy 6.

Výluka tramvají v úseku Malostranská – Chotkovy sady

16. listopadu 2019 v 07:59

Z důvodu opravy tramvajové trati v Chotkově ulici bude od pondělí 18. listopadu od 4:30 hodin do pátku 22. listopadu do 4:30 hodin přerušen provoz tramvají v úseku Malostranská – Chotkovy sady, v uvedeném směru. 

Bubenečským tunelem neprojedete

14. listopadu 2019 v 07:02

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude uzavřen Bubenečský tunel od 16. listopadu od 23 hodin do 17. listopadu do 5 hodin.

V ulicích Pánkova a Jeremiášova dojde k omezení provozu

14. listopadu 2019 v 06:24

Technická správa komunikací provede výměnu povrchu vozovky, bude položen nový povrch s obnovou vodorovného dopravního značení. 

Dopravní opatření na Táborské

13. listopadu 2019 v 18:32

Od 18. do 24. listopadu bude omezen provoz na Táborské ulici v Praze 4. Důvodem je rekonstrukce kanalizace.

Feřtekova ulice a obratiště autobusů projdou opravou

12. listopadu 2019 v 10:18

Od pondělí 18. listopadu do 5. prosince provede Technická správa komunikací souvislou údržbu vozovky Feřtekova v úseku od křižovatky s ulicí Cafourkova za přechod pro chodce, který se nachází za obratištěm autobusů v ulici Feřtekova včetně samotného obratiště.

Další články
Nahoru