dnes
Úterý - jasno
30°C
zítra
Středa - skorojasno
30°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
31°C
Ještě nedávno chtělo vedení Prahy všechny autobusové zastávky na znamení od léta, nyní odložilo záměr o rok
Ilustrační foto: archiv DPP

Ještě nedávno chtělo vedení Prahy všechny autobusové zastávky na znamení od léta, nyní odložilo záměr o rok

Když se na začátku května dostal server Pražský patriot k informaci, že se zvažuje odložení zavedení všech autobusových zastávek o rok, vedení metropole tuto informaci nepotvrdilo a zopakovalo, že nové opatření začne platit od začátku července. Minulý týden však bylo oznámeno odložení záměru o rok, než se dovybaví nebo vyřadí nejstarší autobusy s málo tlačítky.

„Počítáme stále s letošním červencem, tisk by měl jít na Radu v nejbližších týdnech,“ uvedla na začátku května za radního pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) jeho mluvčí Julie Kochová. Organizace Ropid, která plánuje pražskou integrovanou dopravu, odkázala již dříve s dotazy ohledně nového opatření na vedení města.

Podle Ropidu a pražské koalice by zavedení všech zastávek na znamení přineslo zrychlení dopravy, snížení hluku a emisí z rozjíždějících autobusů, možnost zvýšení spojů a finanční úspory několik milionů korun ročně.

Návrh, který od začátku komunikuje z pozice své funkce Scheinherr, měl od počátku kritiky. Mezi důchodci, zdravotně handicapovanými, na sociálních sítích a nesouhlas zazníval i z radnic městských částí. 

„Pět milionů není tak významná úspora, aby to vyvážilo problémy, které to přinese především seniorům a cestujícím s kočárky. Zhruba polovina autobusů není uzpůsobena k tomu, abyste si jednoduše bez nutnosti se zvedat dokázal zmáčknout tlačítko signalizující řidiči potřebu vystoupit. Z tohoto pohledu je to k zmíněným skupinám cestujících sobecký a neohleduplný návrh,“ sdělil radní Prahy pro dopravu Jan Panenka (ODS).

„Pražská MHD má velice dobře zpracovaný jízdní řád, autobusy jezdí načas. Když budou všechny zastávky na znamení, dodržování jízdních řádů bude složitější, protože zcela určitě začnou vznikat rozdíly v dojezdových časech. Každý to zná ze své zkušenosti, že někdy jede autobus přes prázdné zastávky a jiný den, ale ve stejný čas, na každé zastávce někdo nastupuje nebo vystupuje,“ dodal. Vedení magistrátu vyčetl, že nebyla iniciována žádná hlubší debata s městskými částmi k tomuto návrhu.

V Praze je 2342 zastávek, z nichž je 1384 na znamení, 933 stálých a u zbylých se režimy střídají.


Zítra: Uzavření Těšnovského tunelu

Včera v 17:59

Z důvodu pravidelné údržby a mytí bude Těšnovský tunel uzavřen od 23. července do 25. července vždy v noci od 23 do 5 hodin bude uzavřen tubus VODA (směr centrum) a druhý tubus bude obousměrný.

Mezi Palackého náměstí a Výtoní nepojedou tramvaje

Včera v 16:33

Z důvodu opravy tramvajové trati bude od čtvrtka 25. července přibližně od 4:30 hodin do neděle 4. srpna přibližně do 0:30 hodin obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Palackého náměstí – Výtoň.

V anketě Prahy 2 k provozu elektrokoloběžek lze hlasovat do konce července

21. července 2019 ve 21:26

V červencovém vydání Novin Prahy 2 byla zveřejněna anketa pro čtenáře, zda si přejí elektrokoloběžky v ulicích své městské části, či ne. Hlasovat pomocí kuponu z Novin Prahy 2 je možné až do 31. července. 

Náměstí Míru – Koh-i-noor: Od čtvrtka nepojedou tramvaje

21. července 2019 v 11:58

Z důvodu rekonstrukce plynovodu ve Francouzské ulici je od čtvrtka 25. července přibližně od 4:30 hodin do pátku 2. srpna přibližně do 0:30 hodin obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Náměstí Míru – Koh-i-noor.

Lanový most se v sobotu v poledne uzavře

19. července 2019 v 07:03

Z důvodu provedení potřebné diagnostiky Technická správa komunikací na dva víkendy uzavře lanový most pro veškerou dopravu. První omezení čeká řidiče už tento víkend, a to od soboty 20. července krátce před polednem do neděle 21. července do 14 hodin.

Další články
Nahoru