Dnes Úterý - obcasny-dest 2°C
Zítra Středa - skorojasno 6°C
Úterý 19. 1. 2021
Svátek má Doubravka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Ještě letos bude vybrán ateliér, který vytvoří návrh úprav Slunečního náměstí
Sluneční náměstí pohledem z pěší zóny u radnice Prahy 13. Foto (5x): Dan Novotný

Ještě letos bude vybrán ateliér, který vytvoří návrh úprav Slunečního náměstí

Praha 13 iniciovala vznik studie, která nastíní budoucnost Slunečního náměstí. Promítnou se do ní představy místní radnice a majitelů pozemků. Tedy magistrátu i soukromého investora. Příští rok bude do debat nad obsahem dokumentu zapojena veřejnost. V rozhovoru pro server Pražský patriot to řekl starosta třinácté městské části David Vodrážka (ODS).
starosta-vodrazka

Starosta Praha 13 David Vodrážka

Zástavba v Praze 13 by se měla podle Vašich dřívějších vyjádření rozrůstat zejména v lokalitě takzvaného Západního Města, naopak by se neměla více zahušťovat současná sídliště. Co Praha 13 dělá pro naplnění takového záměru?
Snaha, aby se nezahušťovala sídliště, platí nadále. Realita je však vlastnictví pozemků a platný územní plán. Snažíme se prosazovat, aby se Praha 13 rozšiřovala spíše směrem k Pražskému okruhu a na Západní Město. Na druhou stranu, magistrát od minulého volebního období prosazuje spíše zahušťování území, kde se již bydlí. Takže tyto dva záměry na sebe naráží. Je něco jiného zahušťovat brownfieldy, tedy území po bývalých továrnách, a sídliště. Je potřeba vše brát případ od případu. Ať už se nám to líbí nebo ne, i na Praze 13 jsou plochy, kde se už od počátku počítalo s další výstavbou. Například za zimním stadionem Bronzová na Lužinách, u dnešní točny autobusů v ulici Oistrachova ve Stodůlkách nebo na Slunečním náměstí, kde byly dokonce historicky plánovány věžáky. Ale chápu, že když lidem dnes někdo řekne, že po desítkách let by se na volné ploše u jejich domu mohlo stavět, nebude se jim to líbit. Jsem hlavně proti zástavbě parkovacích ploch, protože situace s parkováním je už tak špatná. Přesto se dá předpokládat, že na některých plochách určených dle územního plánu k zástavbě něco vyroste. Samospráva se však v takových případech bude snažit uplatnit svá stanoviska a požadavky a tím celý projekt ovlivnit ve prospěch lidí, kteří v dané oblasti bydlí.

Zůstaňme u Slunečního náměstí. Loni Vám a dalším radním bylo politickou konkurencí i některými občanskými aktivitami vyčítáno, že nedostatečně bráníte zástavbě tohoto rozhlehlého prostranství. Co se od té doby událo?
Mrzí mě, že se toto téma stalo součástí předvolebních dezinformací a strašení občanů. V minulém volebním období hlavní město směnilo část pozemků na Slunečním náměstí se soukromým vlastníkem za pozemky v jiné městské části. Tuším v Praze 4. Praha 13 s tím nemohla nic dělat, ani jsme to nevěděli. Když jsme to zjistili, chtěli jsme ještě předloni po městu, aby udělalo studii multifunkčního centra nebo parku. Požadovali jsme, aby magistrát dal jasně najevo, že se zbytku Slunečního náměstí už nezbaví, ale bude se naopak seriózně zabývat jeho budoucností. Bohužel politici měli před volbami jiné starosti, než řešit plochu v jedné městské části, takže vše na úrovni hlavního města tak nějak vyšumělo. Ale nám bylo vyčítáno, že chceme Sluneční náměstí zastavět. Přitom jsme se jen dotazovali, co by tam mohlo vzniknout.

slunecni-namesti Vrátili jste se k záměru studie po volbách a vzniku nové koalice na magistrátu?
Ano, a jde to správným směrem. Inicioval jsem, aby do tvorby studie celého Slunečního náměstí mohly hovořit všechny subjekty, kterých se to týká. Tedy Praha 13, magistrát jako vlastník části náměstí i soukromý investor, kterému také patří na náměstí od již popsané směny některé pozemky. Nemělo by se tedy už stát, že se zde bude dít něco, o čem nebudeme dostatečně informováni. Každý měsíc se za městskou část setkávám se všemi aktéry, cílem je najít společnou řeč. Do konce roku bude vybrán ateliér, který navrhne budoucí podobu Slunečního náměstí, přičemž zohlední zájmy „třináctky“, hlavního města i soukromníka.

Jaké konkrétní požadavky zní z Prahy 13?
Aby na pozemcích, které na náměstí patří hlavnímu městu, vznikla základní umělecká škola. Ta už na území městské části je, ale kapacitně nestačí. Chceme, aby město bylo k tomuto nápadu velkorysé, aby u školy vznikla zahrada, případně amfiteátr, takže by zařízení sloužilo i široké veřejnosti. Magistrát se na tuto vizi dívá pozitivně.

Co dále chcete do studie prosadit?
Aby se v ní počítalo s východním výstupem ze stanice metra Hůrka, který by byl blíže k radnici. Už při výstavbě metra se to zvažovalo.

Kdy zapojíte do diskusí o budoucí podobě Slunečního náměstí veřejnost?
Příští rok, až bude hotova základní studie. Nyní nemáme co nabídnout k diskusi, potřebujeme něco konkrétního, abychom mohli komunikaci s občany moderovat, aby ta debata někam směřovala. Veřejná projednání tedy budou v roce 2020, určitě tu nevznikne nic bez vědomí a zapojení občanů.

mlzitko-na-hristi-ms-paletka-7 Co radnice dělá pro to, aby developeři mysleli při realizaci projektů i na občanskou vybavenost?
V minulosti jsme byli v Praze jedním z průkopníků snah, aby developeři nemysleli jen na výstavbu domů, ale i školek, silnic nebo třeba kanalizací. Uzavírali jsme s nimi proto takzvané plánovací smlouvy, kde jsme si toto smluvně ošetřovali. Na Západním Městě se to docela dobře podařilo. Vzniklo tam dost obecně prospěšných realizací, které nestály městkou část ani korunu. Nyní tam finalizujeme umístění mateřské školy, jedná se o vzniku parkovacího domu. Dále jsou projekty, které probíhaly nebo probíhají uvnitř Prahy 13 na sídlištích. S investorem, který bude stavět v lokalitě Šostakovičova náměstí, máme podepsané předběžné memorandum, že finančně přispěje na rozvoj základních škol v Trávníčkově a Kuncově ulici. Do těchto zařízení totiž budou chodit děti z nových domů. Investor konkrétně přispěje na vznik nových 24 tříd. Jiný developer zaplatí hřiště u Mateřské školy Večerníček ve Stodůlkách. Za tu dobu, co jsem v čele radnice, musím říct, že se myšlení developerů v tomto směru posunulo k lepšímu. Oproti minulosti si více uvědomují, že když zainvestují do infrastruktury, zhodnotí tím svůj projekt. 

Co pro zlepšení života obyvatel Prahy 13 bude ještě letos realizováno?
V centrálním parku je nové atypické hřiště, na kterém je obří sova. Budeme stavět celkem čtyři byty pro potřeby škol v Trávníčkově a Kuncově ulici. Poslouží kantorům. V Mateřské škole U stromu postavíme nový skleník a zajistíme vznik bylinkové zahrady pro potřeby výuky. Ve zkušebním provozu je nový park na Velké Ohradě. Průběžně je realizována řada drobných projektů, třeba oprava mostů a lávek. S Pražskou plynárenskou jsme vyjednali nové fasády kotelen.

bezbarierovost-praha-13 Jak Praha 13 odstraňuje bariéry ve veřejném prostoru?
Tomuto tématu se věnujeme dlouhodobě. Před deseti, patnácti lety chodily na radnici desítky podnětů měsíčně, nyní jich je pár ročně. Podněty od občanů průběžně řešíme, spolupracujeme v této oblasti i se sociálním odborem. S vytipováváním míst, ze kterých je potřeba odstranit bariéry, nám hodně pomohl psycholog Patrik Procházka, který je sám od dětství upoután na vozík.

Vraťme se na závěr k parkování, o kterém jsme se již zmínili. Považujete to za jeden z největších problémů Prahy 13?
Ano, místa nestačí, jsou lokality, kde je situace už extrémně špatná. Třeba na Velké Ohradě. Lidé často parkují na zakázaných místech, což činí problémy například hasičům. Situaci by mohl alespoň trochu zlepšit kapacitní parkovací dům na Zličíně, takže Středočeši by tolik neparkovali v ulicích Prahy 13. Ohledně domu jsme bohužel zatím nenašli společnou řeč s koalicí ve vedení metropole. Politici tímto směrem nechtějí jít, zároveň však nenabídli alternativu. Podzemní parkoviště u nás moc nepřipadají v úvahu, je tu řada kolektorů. A zakladače pro auta u paneláků nebo malé nadzemní parkovací domy zase naráží na odpor místních. Ti sice volají po parkovacích místech, ale zároveň říkají: „U nás to nestavte, raději o ulici dál.“


Praha 12 chce letos dokončit novou školku Mydlinky

12. ledna 2021 v 15:11

Prioritou dvanácté městské části pro letošní rok je dokončení stavby nové radnice. „Dále bychom v tomto roce chtěli začít se stavbou nové čtyřtřídní mateřské školy Mydlinky a dokončit ji v příštím roce,“ uvedl místostarosta Prahy 12 Jiří Fremr (ODS).

Musí prý chránit vládu před mou klávesnicí. Tak tímto mi Zeman polichotil

26. prosince 2020 v 11:11

„Lichotí mi, když si Miloš Zeman myslí, že vláda potřebuje jeho ochranu před mou klávesnicí. A dokonce to má potřebu říct ve vánočním poselství. Smyslem novinařiny je, aby mocní byli pod kontrolou. Slibuji prezidentovi i vládě, že Respekt bude tuto službu poskytovat...

Poslední letošní jednání pražských zastupitelů lze sledovat online

16. prosince 2020 ve 22:23

Nadcházející 22. zasedání Zastupitelstva hl. m Prahy ve čtvrtek 17. prosince se uskuteční opět v upraveném režimu, aby byla dodržena aktuální mimořádná opatření. Zasedání se koná ve Velkém jednacím sále v budově Nové radnice na Mariánském náměstí, začíná v 8:30 hodin a je veřejné. Magistrát...

Další články
Nahoru