dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Pražská kultura

Amerika v centru Prahy ukáže na dva týdny unikátní rukopisy z 19. století

Od 10. do 22. května budou mít návštěvníci Muzea Antonína Dvořáka příležitost obdivovat dva unikátní rukopisy, které se Národnímu muzeu podařilo získat na prestižní berlínské aukci. Expozici letohrádku Amerika na dva týdny doplní dopis Antonína Dvořáka rakouskému estetikovi a hudebnímu kritikovi Eduardu Hanslickovi  z 25. října 1882 a kvitance Josefiny Duškové z 12. ledna 1821, ve které potvrzuje svému mecenáši hraběti Clam-Gallasovi, že od něj přijala penzi ve výši 250 guldenů. Dokumenty byly vydraženy za 9 500 a 1 600 eur. 
kvitance-duskove-nahled

Kvitance Josefiny Duškové

Národní muzeum spravuje nejrozsáhlejší a nejvýznamnější soubor dvořákovských materiálů na světě. O nově získaném dopisu Antonína Dvořáka se navíc doposud vůbec nevědělo.

Dopisy jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů se na aukcích objevují vzácně, především pokud se jedná o dokumenty dosud neznámé, které přinášejí významné informace o skladatelově tvorbě i uplatnění jeho děl.  

Kvitance Josefiny Duškové je neméně významnou akvizicí, neboť její osobnost souvisí i s historií Národního muzea.

dopis-dvorak-nahled

Dopis Antonína Dvořáka

Jejím dlouhodobým podporovatelem a zároveň jedním ze zakladatelů muzea byl František Josef hrabě Sternberk Manderscheid, kterému Dušková odkázala své umělecké sbírky.

Oba dokumenty bude možné vidět v rámci expozice Muzea Antonína Dvořáka v ceně běžného vstupného.

Muzeum Antonína Dvořáka (Ke Karlovu 20, 120 00 Praha 2) je otevřeno denně kromě pondělí v době 10.00–13.30 a 14.00–17.00. Vstupné do muzea je 50 korun/plné, 30 korun/snížené a 90 korun/rodinné.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru