dnes
Pátek - zatazeno
3°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
2°C
Jeho Svatost dalajlama má svůj strom v trojské botanické zahradě
Dalajlamovi následovníci mohou ze stromu symbolicky trhat plody poznání. Foto: Botanická zahrada

Jeho Svatost dalajlama má svůj strom v trojské botanické zahradě

Duchovní vůdce Tibeťanů a nositel Nobelovy ceny za mír při své návštěvě Prahy posvětil na Žofíně strom, který na jaře příštího roku zapustí kořeny v Botanické zahradě hl. města Prahy. 

Jeho Svatost dalajlama se tak stane už 71. významnou osobností, která se zapojila do projektu Kořeny osobností v botanické zahradě. Společně se stromem tak symbolicky zanechává své kořeny v České republice.  

Připojil se tím například k Nicolasu Wintonovi, Věře Čáslavské, Madelaine Albrightové či svému blízkému příteli Václavu Havlovi. Dalajlamovým stromem je Malus sikkimensis, neboli jabloň sikkimská.

„Malus sikkimensis jsme se souhlasem Jeho Svatosti vybrali proto, že jde o strom, který nese skutečné ovoce. Dalajlamovi následovníci z něj mohou symbolicky trhat plody poznání a z jejich semen pak dál vysazovat a šířit toleranci, soucítění i otevřenost srdcí, o nichž Jeho Svatost mluví,“ vysvětluje Oldřich Vacek, ředitel Botanické zahrady hl. města Prahy.

Jablůňka pěstovaná v botanické zahradě ze semínka od roku 1997 byla pro jednaosmdesátiletého duchovního, šiřitele míru a lásky, zvolena také pro svůj původ. Malus sikkimensis přirozeně roste právě v dalajlamově původní domovině – v řídkých horských lesích, na úbočích a v údolích jižního a jihovýchodního Tibetu v nadmořské výšce 2500 až 3000 metrů. Vyskytuje se ale i v Sikkimu či Ásámu, státech severní Indie, v níž tibetský vůdce nalezl své exilové působiště, a dále v Nepálu, Bhútánu a také v některých provinciích jihozápadní Číny jako jsou S'-čchuan, Jünnan a další.  

Stromek dorůstá výšky asi šesti až osmi metrů a kvete od května do července bílými až narůžovělými květy. Plody jsou drobná, maximálně pět centimetrů velká jablíčka, která po úplném dozrání zaujmou svou sytě červenou barvou.

O projektu Kořeny osobností v botanické zahradě
Kořeny osobností spustila Botanická zahrada hl. města Prahy na jaře roku 2009 se spoluautorkou projektu Darinou Miklovičovou, která od počátku projekt připravuje a realizuje. Cílem tohoto populárně vzdělávacího projektu je napomoci upoutat pozornost veřejnosti k velmi vzácnému přírodnímu bohatství, kterým zahrada disponuje – zajímavým, ohroženým a téměř vyhynulým rostlinám a stromům.

K dnešnímu dni se do projektu Kořeny osobností zapojilo již sedmdesát jedna osobností. Za mnohé jmenujme prezidenta Václava Havla, bývalou ministryni zahraničních věcí USA Madeleine Albrightovou, ale také režiséry Miloše Formana a Otakara Vávru, mecenášku Medu Mládkovou, spisovatele Ivana Klímu, olympioničku Věru Čáslavkou, držitele Zlatého míče pro nejlepší evropské fotbalisty Pavla Nedvěda a Josefa Masopusta.

Děti zaujme strom kresleného Krtečka a jeho autora Zdeňka Milera.

Milovníci originálního českého humoru jistě ocení také stromy největšího Čecha Járy Cimrmana.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru