dnes
Neděle - zatazeno
1°C
zítra
Pondělí - zatazeno
3°C
pozítří
Úterý - skorojasno
3°C
Zpravodajství

Jednou za čtvrt roku budou v Praze i mše sloužené v esperantu

Od letošního ledna bude jednou za tři měsíce v kostele sv. Pankráce na Pankráci sloužit P. Max Kašparů mše svaté v esperantu. První bohoslužba se bude konat ve středu 18. ledna od 17 hodin. Esperanto se tak stává dalším z mnoha jazyků, v nichž jsou v Praze slouženy bohoslužby.

V současnosti se počet uživatelů esperanta odhaduje na zhruba dva miliony ve více než 120 zemích světa. V Česku má jazyk stovky příznivců, jedním z nich je i kardinál Miloslav Vlk. Vznikl kdysi jako neutrální prostředek pro rovnoprávnou komunikaci a porozumění mezi lidmi, kteří nemají společný jazyk.

Vedle esperanta lze v pražských kostelích slyšet mnoho dalších jazyků. Pro nejpočetnější cizojazyčné skupiny byly ustaveny farnosti se stálou duchovní správou. Kromě nově zřízené německé farnosti mezi ně patří farnost polská, která má kolem tří set členů. Ještě o něco větší než polská farnost je farnost slovenská.

Mezi další cizojazyčné komunity v Praze patří například skupina anglicky mluvících katolíků, která se schází v kostele sv. Tomáše na  Malé Straně. Vznikla již v roce 1990, podobně jako komunita francouzská, španělská či italská.

Kromě korejské či vietnamské komunity působí v pražské arcidiecézi komunity Albánců, Arménů, Korejců či Vietnamců.


Z ulic začínajá mizet neoprávněná reklama

Včera v 10:26

Odbor hospodaření s majetkem magistrátu dosáhl úspěchu v letitém soudním sporu s reklamní společností euroAWK a její sesterskou společností ORIS. Na základě platných exekučních příkazů vydaných v listopadu tohoto roku již započaly práce na odstranění neoprávněných reklamních zařízení těchto...

Další články
Nahoru