dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
pozítří
Pátek - polojasno
4°C
Jednání ÚV KSČ a pražského zastupitelstva. Kde vidí politolog paralelu?
Poslední letošní jednání pražského zastupitelstva. Foto: Jindřich Dvořák

Jednání ÚV KSČ a pražského zastupitelstva. Kde vidí politolog paralelu?

Poslední letošní jednání pražských zastupitelů skončilo ve čtvrtek až po třiadvacáté hodině. Zatímco první tři body projednávali zastupitelé asi do tři čtvrtě na osm večer, další téměř padesátku taktéž důležitých bodů zvládli přibližně za tři hodiny. Podle politologa Zdeňka Zbořila to není nic neobvyklého, tato taktika podle něj ale není fér – na politiky je vyvíjen tlak, aby nezdržovali projevy.

Je to úplně typické pro všelijaké dřívější komunistické ústřední výbory a předsednictva – celý den se tam mluvilo o pitomostech, jestli třeba Sparta vyhrála nad Košicemi. A potom večer v několika minutách odhlasovali, že popraví Slánského, tedy generálního tajemníka své strany, a jeho kamarády.

Politolog Zdeněk Zbořil

Zatímco schvalování programu, pevně stanoveným interpelacím a především prvním třem bodům – návrhu rozpočtu, uplatnění předkupního práva k prodeji akciového podílu v Pražské plynárenské Holding a informaci o současném právním i faktickém stavu budování tunelového komplexu Blanka – se pražští zastupitelé ve čtvrtek 12. prosince věnovali přibližně do 19.45 hodin, další body vzali hopem.

Ačkoli se po budově magistrátu rozneslo, že zastupitelstvo zřejmě pojede do ranních hodin a zastupitele tam čeká možná i snídaně, nakonec blok večerního jednání trval něco málo přes tři hodiny, během kterých zastupitelé zvládli asi pětačtyřicet bodů, z nichž mnohé zahrnovaly i několik podbodů. Krátká diskuse se rozeběhla jen k některým z nich – většina zastupitelů již byla unavená. Jednání skončilo přibližně deset minut po třiadvacáté hodině

Jednalo se přitom také o důležité body – různé změny územního plánu, převody pozemků a podobně. Server Pražský patriot již informoval o některých z nich – ať již o prvním kroku k tramvajové trati z Vinohrad k Hlavnímu nádraží, privatizaci bytů hlavního města, rozdělení peněz z hazardu či například o poskytnutí 30milionové dotace Praze 1 na opravu Thurn-Taxisova paláce.

Zbořil: zdržovací taktika není fér

Co si o tom, že několik bodů zabere celý den a pak se „projedou“ desítky bodů za pár minut, myslí politolog?

„Je to typická taktika, taková zdržovací a odkládací. Hlídá se kvorum, aby se nerozpadla většina nutná k hlasování, a pak se rychle, pod záminkou, že je kvorum ohrožené a že se to musí rychle odhlasovat, vyvíjí nátlak nejen na opoziční názory, ale vůbec na prezentování jakýchkoli hlasů – souhlasných i kritických,“ uvedl pro server Pražský patriot politolog Zdeněk Zbořil.

Není to podle něj fér a svědčí to o špatné situaci. „Někomu může jít o jednostranný zájem, nikoli o obecné dobré, ale není to nic neobvyklého. Bez ohledu na to, v jakém politickém režimu se to odehrává,“ řekl.


Autor: Anna Skálová

Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru