Dnes Středa - zatazeno 22°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 25°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Jednání SPOLU, Pirátů a STAN v Praze nepřineslo posun, další bude začátkem týdne
Volby do pražského zastupitelstva se konaly na konci září. Ilustrační foto: archiv

Jednání SPOLU, Pirátů a STAN v Praze nepřineslo posun, další bude začátkem týdne

Ani dva měsíce po komunálních volbách nemá Praha ustavené nové vedení. Ve Sněmovně se dnes sešli předsedové zastupitelských klubů SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Pirátů a STAN, jednání však žádný posun v sestavování koalice nepřineslo. Opakovat se bude začátkem příštího týdne. ČTK to řekli politici po skončení jednání.

Podle předsedy klubu Pirátů Daniela Mazura je důvodem to, že koalice SPOLU odmítá jednat s Praha Sobě, se kterou Piráti vytvořili Alianci stability. SPOLU i nadále preferuje koalici na vládním půdorysu, tedy bez Prahy Sobě.

Předsedové tří klubů se dnes sešli ve Sněmovně na pozvání předsedy klubu SPOLU Zdeňka Zajíčka (ODS). Jednání o vytvoření koalice se ale nijak neposunula, podle Mazura koalice SPOLU nepředložila jakýkoliv náznak, že by vyjednávala s Aliancí stability jako se sdružením Pirátů a Praha Sobě.

„Pokud existuje varianta čistého vládního půdorysu, tedy pěti stran, tak se o to pokusíme. Z jednání se zdá, že bychom byli schopni takovou koalici dát dohromady, a nevidíme důvod, proč bychom měli přibírat dalšího partnera," řekl Zajíček. Sestavení koalice se podle něj dříve než v prosinci nepodaří. Přál by si, aby koalice vznikla do konce roku.

Na dnešním jednání politici mluvili také o nadcházejícím zasedání zastupitelstva, které se bude konat 24. listopadu. Podle Mazura probírali to, co lze domluvit, aniž by vznikla koalice.

Podle Zajíčka se SPOLU sejde v následujících dnech s hnutím ANO, aby předjednali průběh zastupitelstva tak, aby bylo důstojné a efektivní. O další variantě koalice ale s hnutím ANO nejednají, stále prosazují vládní půdorys.

Volby v Praze vyhrála koalice SPOLU, v 65členném zastupitelstvu má 19 mandátů. Druhé ANO má 14 zastupitelů, třetí Piráti 13 a čtvrtá Praha Sobě 11. Pět mandátů získalo hnutí STAN a šesté je SPD se třemi mandáty. Vyjednávání o koalici začala hned po volbách na konci září, zatím jsou bezvýsledná.


Autor: ČTK

Zastupitelé Prahy 14 budou jednat 13. června

Dnes v 08:23

IV. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 14 se uskuteční v úterý 13. června od 15 hodin v Galerii 14 (NÁM. PLK. VLČKA 686) na Černém Mostě.

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru