Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 9°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Jednání SPOLU, Pirátů a STAN v Praze nepřineslo posun, další bude začátkem týdne
Volby do pražského zastupitelstva se konaly na konci září. Ilustrační foto: archiv

Jednání SPOLU, Pirátů a STAN v Praze nepřineslo posun, další bude začátkem týdne

Ani dva měsíce po komunálních volbách nemá Praha ustavené nové vedení. Ve Sněmovně se dnes sešli předsedové zastupitelských klubů SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Pirátů a STAN, jednání však žádný posun v sestavování koalice nepřineslo. Opakovat se bude začátkem příštího týdne. ČTK to řekli politici po skončení jednání.

Podle předsedy klubu Pirátů Daniela Mazura je důvodem to, že koalice SPOLU odmítá jednat s Praha Sobě, se kterou Piráti vytvořili Alianci stability. SPOLU i nadále preferuje koalici na vládním půdorysu, tedy bez Prahy Sobě.

Předsedové tří klubů se dnes sešli ve Sněmovně na pozvání předsedy klubu SPOLU Zdeňka Zajíčka (ODS). Jednání o vytvoření koalice se ale nijak neposunula, podle Mazura koalice SPOLU nepředložila jakýkoliv náznak, že by vyjednávala s Aliancí stability jako se sdružením Pirátů a Praha Sobě.

„Pokud existuje varianta čistého vládního půdorysu, tedy pěti stran, tak se o to pokusíme. Z jednání se zdá, že bychom byli schopni takovou koalici dát dohromady, a nevidíme důvod, proč bychom měli přibírat dalšího partnera," řekl Zajíček. Sestavení koalice se podle něj dříve než v prosinci nepodaří. Přál by si, aby koalice vznikla do konce roku.

Na dnešním jednání politici mluvili také o nadcházejícím zasedání zastupitelstva, které se bude konat 24. listopadu. Podle Mazura probírali to, co lze domluvit, aniž by vznikla koalice.

Podle Zajíčka se SPOLU sejde v následujících dnech s hnutím ANO, aby předjednali průběh zastupitelstva tak, aby bylo důstojné a efektivní. O další variantě koalice ale s hnutím ANO nejednají, stále prosazují vládní půdorys.

Volby v Praze vyhrála koalice SPOLU, v 65členném zastupitelstvu má 19 mandátů. Druhé ANO má 14 zastupitelů, třetí Piráti 13 a čtvrtá Praha Sobě 11. Pět mandátů získalo hnutí STAN a šesté je SPD se třemi mandáty. Vyjednávání o koalici začala hned po volbách na konci září, zatím jsou bezvýsledná.


Autor: ČTK

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru