Dnes Pondělí - obcasny-dest 0°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 2°C
Pondělí 28. 11. 2022
Svátek má René
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Jednání SPOLU, Pirátů a STAN v Praze nepřineslo posun, další bude začátkem týdne
Volby do pražského zastupitelstva se konaly na konci září. Ilustrační foto: archiv

Jednání SPOLU, Pirátů a STAN v Praze nepřineslo posun, další bude začátkem týdne

Ani dva měsíce po komunálních volbách nemá Praha ustavené nové vedení. Ve Sněmovně se dnes sešli předsedové zastupitelských klubů SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Pirátů a STAN, jednání však žádný posun v sestavování koalice nepřineslo. Opakovat se bude začátkem příštího týdne. ČTK to řekli politici po skončení jednání.

Podle předsedy klubu Pirátů Daniela Mazura je důvodem to, že koalice SPOLU odmítá jednat s Praha Sobě, se kterou Piráti vytvořili Alianci stability. SPOLU i nadále preferuje koalici na vládním půdorysu, tedy bez Prahy Sobě.

Předsedové tří klubů se dnes sešli ve Sněmovně na pozvání předsedy klubu SPOLU Zdeňka Zajíčka (ODS). Jednání o vytvoření koalice se ale nijak neposunula, podle Mazura koalice SPOLU nepředložila jakýkoliv náznak, že by vyjednávala s Aliancí stability jako se sdružením Pirátů a Praha Sobě.

„Pokud existuje varianta čistého vládního půdorysu, tedy pěti stran, tak se o to pokusíme. Z jednání se zdá, že bychom byli schopni takovou koalici dát dohromady, a nevidíme důvod, proč bychom měli přibírat dalšího partnera," řekl Zajíček. Sestavení koalice se podle něj dříve než v prosinci nepodaří. Přál by si, aby koalice vznikla do konce roku.

Na dnešním jednání politici mluvili také o nadcházejícím zasedání zastupitelstva, které se bude konat 24. listopadu. Podle Mazura probírali to, co lze domluvit, aniž by vznikla koalice.

Podle Zajíčka se SPOLU sejde v následujících dnech s hnutím ANO, aby předjednali průběh zastupitelstva tak, aby bylo důstojné a efektivní. O další variantě koalice ale s hnutím ANO nejednají, stále prosazují vládní půdorys.

Volby v Praze vyhrála koalice SPOLU, v 65členném zastupitelstvu má 19 mandátů. Druhé ANO má 14 zastupitelů, třetí Piráti 13 a čtvrtá Praha Sobě 11. Pět mandátů získalo hnutí STAN a šesté je SPD se třemi mandáty. Vyjednávání o koalici začala hned po volbách na konci září, zatím jsou bezvýsledná.


Autor: ČTK

Praha 13: Mimořádné dotace pro kluby, spolky a volnočasové organizace

21. listopadu 2022 v 19:15

Rada městské části Praha 13 dnes odsouhlasila poskytnutí dotací na provozní výdaje sportovním klubům, kulturním spolkům a dalším volnočasovým organizacím v celkové výši 750 tisíc korun. Registrovaným organizacím, které pořádají aktivity pro občany Prahy 13, nabízí radnice pomoc formou mimořádné...

Další články
Nahoru