dnes
Neděle - oblacno
20°C
zítra
Pondělí - oblacno
24°C
pozítří
Úterý - oblacno
25°C
Jednání pražských zastupitelů trvalo dvě minuty, zástupci ANO, ČSSD a Trojkoalice totiž nepřišli
Historická budova magistrátu na Mariánském náměstí, ve které se konají jednání pražského zastupitelstva. Foto: archiv

Jednání pražských zastupitelů trvalo dvě minuty, zástupci ANO, ČSSD a Trojkoalice totiž nepřišli

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dnes po dvou minutách ukončila mimořádné jednání zastupitelů, které mělo projednávat dostavbu vnitřního okruhu z Pelc-Tyrolky na Špejchar. Především členové vládnoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) se na jednání nedostavili, a to tak bylo neusnášeníschopné. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) označila svolání zastupitelstva za předvolební estrádu.

K jednání je potřeba přítomnost většiny z 65 zastupitelů. Mimořádné jednání si vyžádali opoziční TOP 09, ODS a nezávislí. Další jednání zastupitelstva se bude konat v náhradním termínu, ten zatím určen nebyl.

„Naším cílem je, aby po měsících bezdůvodných odkladů bylo konečně přijato rozhodnutí a mohla začít realizace klíčové dopravní tepny. Městský okruh je v zájmu celé Prahy. To, že členové rady na dnešní jednání zastupitelstva vůbec nedorazili, považujeme za výsměch voličům. Podle mého názoru je to čirá zbabělost,“ říká předseda klubu zastupitelů za TOP 09 a nezávislých Václav Novotný na adresu pražské vlády ANO, ČSSD a Trojkoalice KDU-ČSL, STAN a Zelených.

„Každý z 11 radních hlavního města Prahy a 16 předsedů magistrátních výborů měsíčně dostává statisícové odměny z peněz daňových poplatníků, aby pracovali v jejich prospěch. To, že dnešní jednání zastupitelstva sabotovali, je podle nás důkazem zbabělého útěku před zodpovědností, vyplývající z dobře placených funkcí,“ zdůrazňuje Novotný.

ODS chtěla kromě tématu okruhu hlasovat o odvolání radní Jany Plamínkové (STAN/Trojkoalice), ani k tomu tedy nedošlo. „Asistent radní Plamínkové na veřejném projednávání EIA k Pražskému okruhu jménem hlavního města vyhrožoval, že hlavní město nedá souhlas s EIA jako celkem. Tím by celá stavba byla zablokována na další roky. A je to v naprostém rozporu s usnesením rady a proti zájmům Prahy. To jsme považovali za takové selhání, že jsme chtěli navrhnout odvolání radní Plamínkové (STAN). Koalice ale zbaběle na zasedání zastupitelstva nepřišla, to je výsměch do očí všem Pražanům,“ říká předseda pražské ODS Filip Humplík.

„Svou neschopností nebo naopak schopností všeho dělá radní Plamínková svému STAN-u jen ostudu. Jestli se jejich celostátní lídr pan Farský ve volební kampani pohoršuje nad tím, jak stavby dlouho trvají a jak stát nemá lidem překážet, tak buď neví, co dělá jeho kolegyně paní Plamínková, nebo jsou to jen pokrytecké řeči. Mimo to, že jsme chtěli navrhnout odvolání radní Plamínkové, chtěli jsme opět navrhnout koalici podporu k urychlení dostavby tolik důležité dopravní stavby jako je Pražský okruh. Ale zástupci koalice politických trafik, kde každý z nich má měsíčně prebendy ve výši 80 až 100 tisíc korun, se neuráčili ani přijít,“ uzavírá předsedkyně klubu zastupitelů Alexandra Udženija.

Jednání zastupitelů je podle jednacího řádu ukončeno či odloženo nejen v případě nepřítomnosti nadpoloviční většiny, ale rovněž v případě, že členové zastupitelstva neschválí program jednání. To se stalo na mimořádném jednání na konci září.

„Kolegům se nedivím, že se raději věnovali práci namísto toho, aby se účastnili té předvolební estrády. Ani celá opozice to asi nepovažovala za nutné, protože v době zahájení zdaleka nebyla kompletní. Zřejmě nebude náhoda, že v předvolebním měsíci bylo svoláno mimořádné zastupitelstvo už podruhé," uvedla Krnáčová. Radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice) ČTK řekl, že všichni radní od rána pracovali, a sice na přípravě rozpočtu na příští rok.

Termín náhradního zasedání za dnešní není jasný. Datum určuje primátorka, která tak musí učinit do 15 dnů. Jednání zastupitelů je podle jednacího řádu ukončeno či odloženo nejen v případě nepřítomnosti nadpoloviční většiny, ale rovněž v případě, že členové zastupitelstva neschválí program jednání. To se stalo na mimořádném jednání v září.


Zastupitelé Prahy 4 zvolili předsedy a členy výborů

3. června 2019 v 17:54

Když bylo na konci dubna zvoleno nové vedení Prahy 4, volba předsedů a členů zastupitelských výborů byla odložena na další jednání. K tomu došlo dnes.

Místostarosta Prahy 5 Karel Bauer rezignoval, ve funkci ho nahradí Petr Bervid

29. května 2019 ve 20:33

Místostarosta Prahy 5 pro finance Karel Bauer (bezp. za Piráty a SNOP 5) rezignoval ke konci května na svou funkci.

Další články
Nahoru