Dnes Neděle - zatazeno 12°C
Zítra Pondělí - polojasno 15°C
Neděle 17. 10. 2021
Svátek má Hedvika
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Jednání pražských zastupitelů se protáhlo na 20 hodin, loňský rekord překonán nebyl
Vchod do magistrátní budovy na Mariánském náměstí, ve které se koná jednání pražských zastupitelů. Foto: archiv

Jednání pražských zastupitelů se protáhlo na 20 hodin, loňský rekord překonán nebyl

Jednání pražských zastupitelů se kvůli dlouhým diskusím a sporům koalice s opozicí protáhlo ze čtvrtka přes půlnoc až do dnešních brzkých ranních hodin. A to i přesto, že z asi stovky předložených materiálů jich byly desítky nekonfliktních. Zastupitelé jednali od čtvrtka od 08:30 a skončili asi po 20 hodinách. Vedla se mimo jiné dlouhá diskuse o rozpočtu na příští rok nebo se zastupitelé hádali o fungování vyhrazených pruhů pro autobusy. Výjimkou nebyly osobní výpady. Nejdelší jednání v nynějším volebním období se zatím uskutečnilo loni v květnu, tehdy trvalo ještě o několik hodin déle.

Problematickým se ve čtvrtek stal hned první bod jednání, kterým byl rozpočet na příští rok. V tomto případě se šlo zejména o věcnou diskusi nad některými položkami rozpočtu. Opozice při debatě například kritizovala snížení dotací pro sport. Někteří opoziční zastupitelé pak materiálu vyčítali malou podporu podnikatelům nebo chybějící vizi do budoucna. Vládnoucí koalice oponovala mimo jiné snížením běžných výdajů o více než jednu miliardu korun.

Diskusi o rozpočtu předcházela asi dvouhodinová rozprava o programu jednání. Při ní zastupitelé často porušovali jednací řád, když místo pouze navržení konkrétního materiálu k zařazení do programu o něm začali vést diskusi. Jednání o rozpočtu pak ještě přerušily interpelace. Rozpočet zastupitelé schválili okolo 16:00.

Několik hodin mluvili také o výstavbě paralelní dráhy na letišti. Do debaty se zapojila řada občanů a představitelů občanských hnutí. Pražští radní původně přijali usnesení, že si stavbu nepřejí. Koaliční TOP 09 s tím však nesouhlasila a prosadila na program jednání diskusi o nové ranveji. Původní rozhodnutí rady nakonec zastupitelstvo změnilo.

Hádku vzbudil dokument o systému fungování vyhrazených pruhů pro autobusy, o kterém se zastupitelé několik hodin přeli již na minulém zasedání. V emotivní diskusi došlo i na zvýšený hlas některých opozičních zastupitelů a osobní výpady.

Dlouhou debatu okolo půlnoci vyvolal zdánlivě běžný prodej pozemku na Jižním Městě. Do ní se zapojili i senátor Ladislav Kos (HPP11) a zastupitelka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP11), přidali se primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Prahy 11 a pražští zastupitelé Martin Sedeke (ODS) a Ondřej Prokop (ANO).

Po půlnoci následovaly další průtahy ohledně tisku, který předložil šéf klubu Pirátů Viktor Mahrik. Nezdál se mu nákup pozemků v Třeboradicích schválený na minulém jednání zastupitelstva.

Magistrát tam chce vytvořit veřejně přístupnou zeleň, která v oblasti podle náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) schází. Podle Mahrika byla nákupní cena 9,4 milionu korun přemrštěná, což měl dokazovat znalecký posudek, který si nechal sám zpracovat.

Spíše než na cenu se však diskuze stočila na tento posudek. Podle Hlubučka byl nekvalitní a opozice Mahrika kritizovala za okolnosti jeho pořízení. Jeho návrh na revokaci nákupu nakonec neprošel.

Naopak okolo plánu podpory družstevního bydlení, kolem kterého byly v minulosti v koalici spory a řešil se minimálně rok, větší diskuse nebyla a schválen byl rychle, stejně jako obdobná podpora výstavby bytů spolky.

Dlouhá jednání zastupitelstva nejsou v Praze výjimkou. Jedno z nejdelších bylo loni v květnu – začalo ve čtvrtek v 08:30 a skončilo v pátek po 07:00. Také tehdy propukaly dlouhé hádky, které často sklouzávaly mimo téma.

Další vyhrocené zasedání se uskutečnilo v roce 2015, kdy byli v pozdních nočních hodinách odvoláni čtyři radní. Vedlo to k rozpadu tehdejší koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Zelení, KDU-ČSL a STAN). Tytéž strany se o několik měsíců později domluvily na jejím obnovení s novým personálním složením rady.


Autor: ČTK

Praha 2 vyzvala ostatní městské části, aby se připojily k deklaraci

4. října 2021 ve 20:07

Představitelé centrálních městských částí v deklaraci, kterou společně v polovině září podepsali, požadují od vedení hlavního města mimo jiné zlepšení komunikace v oblasti protidrogové politiky, rozšíření služeb pro drogově závislé a lidi bez domova i mimo centrální městské části, revizi obecně...

Další články
Nahoru