dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Jednání o koalici: My jsme si nikdy nezakazovali jednat s kýmkoliv, připomíná Nouza z TOP 09
Jiří Nouza v rozhovoru pro Českou televizi před sídlem magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv MHMP

Jednání o koalici: My jsme si nikdy nezakazovali jednat s kýmkoliv, připomíná Nouza z TOP 09

V polovině minulého týdne dostal vážnou trhlinu koaliční projekt Partnerství pro Prahu, který se snaží dohodnout TOP 09. Nezávislí exprimátora Tomáše Hudečka odstoupili z jednání. Nově vznikající menšinová koalice TOP 09, Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) a Pirátů podporovaná ODS tak má nyní v 65členném zastupitelstvu pouhých 32 hlasů. Jaký je aktuální postoj TOP 09 a jak se budou jednání vyvíjet? Na otázky serveru Pražský patriot odpovídal místopředseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Nouza. 

Podle pátečního vyjádření náměstka primátorky Petra Dolínka z ČSSD připadá v úvahu návrat k původní koalici – ANO, ČSSD a Trojkoalice. V tom případě by se součástí koalice nestala TOP 09. Dokážete si takový vývoj připustit?
Koalice, kterou připouští kolega Dolínek, se rozpadla. Pokud ji někdo chce obnovit, musí překonat nahromaděné rozpory, které se zvenčí jeví jako zásadní. Považuji to za velmi nepravděpodobné. Přesto tento scénář umím připustit a v tom případě platí, co říkáte – nebyli bychom součástí tohoto řešení. My jsme s kolegou Václavem Novotným věnovali spoustu času a energie tomu, aby v Praze vznikla funkční a odpovědná vláda.

Udělali jste při vyjednávání ústupky?
Ano. Bylo jich dost. TOP 09 například připustila, na přání a podmínku Pirátů, že ne všichni, kteří se projektu Partnerství pro Prahu účastní – TOP 09, ODS, Trojkoalice, Piráti a Nezávislí – musí být v Radě hlavního města Prahy. Nemůžete však nést odpovědnost za rozhodnutí kolegů, kteří přestali považovat projekt za smysluplný.  

Jako další možnost připustil pan Dolínek půdorys pěti ve volbách nejúspěšnějších stran, tedy ANO, TOP 09, ČSSD, ODS a Trojkoalice. Myslíte, že by takové spojení mohlo fungovat? Pokračuje nezájem TOP 09 jednat s ANO?
Kromě KSČM si TOP 09 nikdy nezakazovala jednat s kýmkoliv. Zákaz jednat s námi si přijalo ANO, nevím o žádné nechuti z naší strany. Situace je tak vážná, že není možné se takto vymezovat. Je pravda, že jsme se účastnili jednání, které iniciovala ČSSD s ANO, byli jsme pozváni na jednání, stejně jako ODS a Trojkoalice. Toto jednání v prosinci neskončilo úspěchem.

Jak hodnotíte krok exprimátora Tomáše Hudečka? Překvapilo vás, že „jeho Nezávislí" o rodícím se projektu přestali jednat?
Ano, překvapilo, nicméně jistá rezervovanost ze strany našich bývalých kolegů, nyní Nezávislých, byla v poslední době patrná.

Jak se sám Hudeček v posledních týdnech k projektu choval?
Účastnil se jednání pracovní skupiny k územnímu plánu a měl značné výhrady k postojům zástupců Trojkoalice, které jsme do jisté míry sdíleli.
 
Chodil na jednání? Kladl si podmínky?
Ta jednání jsou o řadě kompromisů, může nastat okamžik, kdy si řeknete – dost, toto je už za hranou toho, co jsem ochoten připustit. To se asi stalo, nevím o tom, že by důvodem odchodu kolegů Nezávislých bylo nesplnění nějaké podmínky.

Je možné brát pozitivně, že se Hudeček  „vybarvil“ už nyní, než aby to bylo po dohodnutí koalice, které by byl součástí?
Všichni jsme věděli, že projednávané řešení nebude pro nikoho jednoduché. My jsme zastávali názor, že se třecí plochy podaří minimalizovat a navrhovaná koalice či partnerství, jak libo, bude fungovat. Kolega Hudeček situaci zjevně vyhodnotil jinak.

Anketa

Favority na nového pražského primátora jsou Václav Novotný a Jiří Nouza, oba z TOP 09. Koho byste si na tomto postu přáli více?

41.3%
(41.3%)
58.7%
(58.7%)
Jste optimistou, že se podaří do 28. ledna, kdy je první letošní jednání pražského zastupitelstva, dohodnout koalici?
Jsem životním optimistou, tedy jsem optimistou i v této věci.

Kam je v kompromisech a ústupcích TOP 09 ochotna zajít, aby se koalice, jejíž bude součástí, podařilo dohodnout?
Promiňte, ale to si necháme na vlastní jednání. Čas ukáže, zda naše ochota a vůle se dohodnout najde pochopení u dalších kolegů v pražském zastupitelstvu.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru