Dnes Středa - zatazeno 1°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 0°C
Středa 26. 1. 2022
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražská kultura

Jeden svět nabídne filmy, které rozhodně nevypadnou

10. 5. 2021 - 6. 6. 2021
Přesun do digitálního světa a výzvy i hrozby, které s sebou tato transformace přináší – to je téma, které akcentuje letošní ročník festivalu Jeden svět pod hláškou „Vypadáváš“. Hlavní tematická filmová kategorie se zaměřuje na technologie a jejich vliv na jednotlivce i společnost. Nabídne filmy, které se zabývají vlivem online světa na naše životy, manipulací ve virtuálním prostředí nebo tím, jak technologie přebírají lidské předsudky do svých algoritmů.

Diváci se mohou těšit i na tři nové kategorie: Ruský standard, Sex náš vezdejší a Stáří vpřed!. Festival letos nabídne 101 filmů, z nichž některé uvede v mezinárodní, světové či evropské premiéře.

Snímky oceněné na zahraničních festivalech i ověnčené mezinárodními oceněními. Pustit si je bude moct každý na území České republiky díky nové platformě Jeden svět online. K vybraným filmům bude možné sledovat i živé debaty v rámci programu Jeden svět živě.

Dvacátý třetí ročník Jednoho světa proběhne z důvodů současné pandemické situace od 10. května do 6. června online po celém Česku.

Festival nabídne i doprovodné akce, které volně navazují na vybrané dokumenty z letošního programu a proběhnou od 20. do 28. května. Diváci a divačky se mohou těšit hned na dvě výstavy. Jedna, která zachycuje proměny podoby práce, bude v Letenských sadech a druhá bude k vidění v Kasárnách Karlín. Tam půjde o ilustrované anotace k filmům z kategorie Stáří vpřed! od navštěvovatelek organizace Elpida.

Protože chce festival poskytovat návštěvníkům více než filmové zážitky, vytvořil bojovku, která účastnici a účastníka provede po městě a díky skrytým předmětům spojených s festivalem jej blíže seznámí s letošním tématem. Po městě se také mohou zájemci a zájemkyně projít v rámci free walking tour, která ukáže příklady digitální exkluze v prostoru pražského centra. A pokud to hygienická a vládní opatření dovolí, proběhne i parkourový workshop, trh s lokálními farmáři nebo workshop nového cirkusu.


Autor: TZ, red

Výstava inspirovaná odkazem fotografa a pedagoga Filipa Lába

Včera ve 13:28

Do nového roku vkročí Fotograf Gallery projektem Útoky na zboží: Masky, mikrofilm, časové osy. Skupinová výstava ilustruje informační éru naší společnosti. Budou ji provázet obrazy masek v různých podobách. Expozice využije také technologii mikrofilmu, která předcházela všeobecné digitalizaci, a...

Dvacet lidí, tři psy a dvě kočky zachránili hasiči

Včera ve 13:22

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly v pondělí 24. ledna od 23:21 hodin v ulici Vikova v Praze 4 u požáru vybavení bytu obytného domu.

Dvě divadelní představení během jednoho večera

Včera v 11:28

V pátek 28. ledna zve Praha 13 od 19:30 do KD Mlejn. Během jednoho večera můžete vidět hned dvě divadelní představení. Půjde o dialog dvou sólových představení na pomezí fyzického divadla a současného cirkusu, které se jedinečným způsobem prolnou v čase i prostoru.

Radosti a neřesti v lidové hudbě

22. ledna 2022 v 08:37

Muzika folklorního souboru Šáteček zve na koncert na téma Radosti a neřesti v lidové hudbě v sobotu 29. ledna od 17 hodin.

Výstava: Česko-baltské století

21. ledna 2022 v 11:13

Praha 5 zve na výstavu, mapující vztahy naší země s pobaltskými státy za posledních 100 let.

Fotografie vítězů posledního ročníku Czech Press Photo v Národním muzeu

21. ledna 2022 v 08:06

V Národním muzeu i letos spatříte to nejlepší, co soutěž Czech Press Photo může nabídnout. Na velkoformátových fotografiích můžete obdivovat nejen vítězné snímky již 27. ročníku této prestižní soutěže, ale nově i fotografie, které vzešly z letošního úplně prvního ročníku soutěže Czech Photo Junior...

Výstava: Fontána Vysočany

19. ledna 2022 ve 21:36

Výstava soutěžních návrhů na výsledky umělecko-architektonické soutěže Fontána Vysočany – dětské brouzdaliště s plastikou se koná až do 3. února v Galerii 9.

Výstava fotografií Barevný svět na radnici

19. ledna 2022 ve 14:07

Do 31. ledna 2022 probíhá v budově radnice Prahy 11 výstava fotografií Barevný svět.

Praha 13 zve na radnici, v atriu najdete výstavu

18. ledna 2022 v 07:34

Výstava fotografií Markéty Bubníkové Indie – vzdálená i blízká je přístupná v úředních hodinách radnice do 31. ledna.

Andělské doteky Ivany Novákové

17. ledna 2022 ve 14:44

Praha 1 zve na výstavu Andělské doteky, která bude k vidění od 28. ledna do 27. února v Malostranské besedě.  

30hodinový maraton žánru slow TV v Divadle X10

16. ledna 2022 v 09:50

V noci z 18. na 19. února bude v pražském Divadle X10 možnost přespat, povečeřet a společně sledovat 30hodinový maraton filmů v žánru slow TV. Akce Y: We Are Not Alone [Slow TV kino] nabídne 30 hodinových filmů českých i zahraničních umělců, které vznikly v době vzájemného odloučení během...

Další články
Nahoru