Dnes Sobota - jasno 17°C
Zítra Neděle - skorojasno 18°C
Sobota 7. 9. 2024
Svátek má Regína
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Jeden svět 2024 zná vítěze, v Praze festival navštívilo 21 tisíc lidí

O vítězných filmech 26. ročníku Mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět je rozhodnuto. Hlavní cenu v Mezinárodní soutěži získal film Život je skvělý režiséra Mohameda Jabalyho. Cenu za režii obdržela režisérka Kumjana Novakova za film Když rozum mlčel. V České soutěži zabodoval snímek Poznámky z Eremocénu režisérky Viery Čákanyové a u diváků zvítězil snímek Moje nová tvář režisérky Jarmily Štukové.

Vyhlášení oceněných filmů proběhlo v podvečer 28. března v pražském kině Lucerna a festival jím završil svou pražskou část, kterou letos navštívilo na 21 tisíc divaček a diváků. 

Slavnostního zakončení festivalu se zúčastnil i prezident České republiky Petr Pavel. Do letošního ročníku se zapojilo celkem 48 měst napříč celým Českem. Ve vybraných regionech Jeden svět potrvá až do 21. dubna. 

Letošní Jeden svět promítl 96 celovečerních filmů, 10 projektů ve virtuální realitě i krátké filmy pro děti. Jednou z novinek letošního ročníku bylo obohacení programu i o hrané filmy s lidskoprávní tematikou. Festival přivezl do Prahy více než sto hostů a hostek z různých koutů světa, a to nejen z Evropy, ale i Indie, Brazílie, Kolumbie nebo Spojených států. 

POROTA MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽE 

Porota Mezinárodní soutěže udělila dvě ceny v kategorii Mezinárodní soutěž: Cenu poroty Mezinárodní soutěže za režii a Cenu poroty Mezinárodní soutěže za nejlepší film. Rozhodovali o nich významní filmoví experti a expertky z Česka i ze zahraniční – projektová manažerka Baltic Sea Forum for Documentaries Zane Balčus, dánská režisérka Lea Glob a producent a režisér Mark Jonathan Harris

Cenu poroty Mezinárodní soutěže za režii získala Kumjana Novakova za film Když rozum mlčel. Snímek využívá archivní materiály haagského tribunálu a dává hlas ženám, které během války v Bosně a Hercegovině čelily brutálnímu sexuálnímu násilí a mučení.

„Ačkoli se film týká jedné konkrétní historické události, vypovídá zároveň o všech ozbrojených konfliktech, které v dnešní době probíhají, a o stále častějším využívání znásilnění jako válečné zbraně. Pomalu a tiše vyplouvá příběh zapomenutých obětí války na povrch,“ okomentovala porota své rozhodnutí. 

Cenu poroty Mezinárodní soutěže za nejlepší film získal snímek Život je skvělý režiséra Mohameda Jabalyho. V osobní dokumentární výpovědi se mladý palestinský filmař Mohamed vypraví na svůj první výjezd do Evropy, netuší však, že se z měsíčního pobytu v Norsku stane nucený exil s koncem v nedohlednu. 

„Dokument jímavě vykresluje těžký osud gazánského filmaře, který byl kvůli politické situaci ve své vlasti nucen odejít do exilu. Ocitá se bez státní příslušnosti a musí čelit zkostnatělé byrokracii, ale nachází inspirativní podporu u malé norské komunity. Díky humoru a nesnadné deníkové formě se filmu daří velmi lidsky zachytit dilema jednotlivce v sevření politických sil, jež jsou mimo jeho kontrolu. Vypráví univerzální příběh o vytrvalosti, síle a naději s neuvěřitelnou citlivostí vůči tomu, co nás spojuje,“ zdůvodnila porota. 

POROTA VÁCLAVA HAVLA 

V kategorii Máte právo vědět udělila porota Cenu Poroty Václava Havla za nejlepší film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Zasedli v ní významní obránci a obránkyně lidských práv a světoví představitelé a představitelky nevládního sektoru či institucí. V porotě zasedla libyjská novinářka a obhájkyně lidských práv Noura Al Jerbi, výkonná ředitelka přední lidskoprávní organizace APADOR-CH Georgiana Gheorghe a programová ředitelka Občanské sítě Watchdog v Polsku Katarzyna Batko-Tołuć

Cenu Poroty Václava Havla za nejlepší film získal snímek extremisti.br, který režíroval brazilský dokumentarista Caio Cavechini. Poskytuje v něm sondu do rozdělené brazilské společnosti, kde jsou výhrůžky a násilí běžnou taktikou pravicových extremistů.

„Film ukazuje, že používání sociálních sítí a nových technologických nástrojů může být manipulativní, vytvářet rozpory, podněcovat k násilí, diskreditovat a podkopávat základní demokratické instituce. Na příkladu jednoho konkrétního státu snímek vypráví varovný příběh o tom, kam to s námi může dojít, pokud nebudeme bojovat proti dezinformacím,“ okomentovala porota své rozhodnutí.    

POROTA ČESKÉ SOUTĚŽE 

K tradičním soutěžním kategoriím patří Česká soutěž. O nejlepším českém nebo koprodukčním dokumentu uplynulého a aktuálního roku rozhoduje porota složená ze zástupců mezinárodních festivalů. Jejími členy byli ředitelka filmového festivalu PÖFF Tiina Lokk, spoluzakladatel festivalu dokumentárních filmů Moldox Maxim Cirlan a ředitelka Mezinárodního festivalu filmů o lidských právech v Norimberku Andrea Kuhn

Cenu poroty České soutěže za nejlepší český či koprodukční film z uplynulého a aktuálního roku získal snímek Poznámky z Eremocénu režisérky Viery Čákanyové. Porota zdůvodnila, že ocenění uděluje „náročnému, avšak poutavému filmovému eseji zkoumajícímu iracionalitu lidské mysli čelící hrozbě četných katastrof.“ 

POROTA SOUTĚŽE IMERZNÍCH FILMŮ 

Porota uděluje Cenu soutěže imerzních filmů projektu virtuální reality s nejvýraznějším společenským dopadem v kategorii Soutěž imerzních filmů. Hodnotí se využití současné imerzní technologie a specifické narace pro šíření povědomí o lidskoprávních tématech. V letošní porotě rozhodovaly herní teoretička Tereza Fousek Krobová, kulturní manažerka Nela Klajbanová a producentka a scenáristka Weronika M Lewandowska

O vítězném projektu Vzala jsem si smrtící dávku bylinek režišérky Yvette Granata porota řekla: „Ocenili jsme způsob, jakým přistupuje k tak důležitým tématům, jako je duševní zdraví a právo na potrat. Film zobrazuje moc, kterou nad námi může mít naše okolí, a odhaluje toxicitu vztahů, které nabízejí pouze jediný pohled na svět.“ Dodala, že „virtuální realita umožňuje diváctvu pocítit trýznivé stavy, kterými hlavní hrdinka prochází, na vlastní kůži a plně se vžít do děsivé situace, která není tak fiktivní, jak bychom si přáli.“ 

REGIONÁLNÍ POROTA 

Regionální porota je nominovaná organizátory a organizátorkami festivalu Jeden svět v regionech. Nominovanými mohou být příznivci a podporovatelé Jednoho světa v daném městě. Porota je poté doplněna ještě o držitele titulu Zlatý promítač, který je udělován platformou Promítej i ty!. Tam je pak v průběhu roku vítězný film zařazen. 

O vítězi letos rozhodovala tříčlenná porota ve složení Ilona Mach, Martin Kuška a Michaela Němcová. Ocenili snímek Proti větru, který režírovala Vania Turner. Snímek sleduje řeckou olympijskou reprezentantkou v jachtingu, jejíž život ale nabere zcela jiný kurz poté, co obviní vysoce postaveného sportovního funkcionáře ze znásilnění a zažehne tak první jiskru hnutí #MeToo v Řecku. 

Porota zdůraznila, že „tento film bude českým divákům připomínkou, že je třeba slyšet i hlasy těch, které nechrání jejich postavení, věk nebo finanční zázemí, a je třeba takovým činům předcházet a zároveň chránit a podporovat přeživší. Zvláště hlas dítěte by měl být více slyšen, i když se tak povětšinou nestává. Film může být také inspirací pro ty, kdo doposud nenašli odvahu sílu o své zkušenosti promluvit.“ 

STUDENTSKÁ POROTA

Každý rok festival vybere několik aktivních středoškoláků a středoškolaček, kteří jsou zapojeni do programu Jednoho světa na školách. Ti pak hodnotí během festivalu nejlepší film z kategorie Jeden svět pro studentky a studenty. V letošní studentské porotě zasedli Ludmila Kozlová, Jan Křivan a Karolína Kubíčková

Cenu studentské poroty obdržel snímek Rahčan – Ella se bouří režisérky Anne Marte Blindheim. „Inspirovala nás všudypřítomná naděje a pevné odhodlání bránit svou minulost, přítomnost i budoucnost,“ okomentovala porota. 

DĚTSKÁ POROTA 

Historicky poprvé festival udělil ocenění v kategorii Jeden svět dětem za krátkometrážní film, který byl součástí dopoledních školních projekcí. Vybrali jej samotní žáci a žákyně zapojení do celoročních aktivit Jedno světa na školách. O vítězném filmu rozhodovala porota ve složení Anna Marie Janíková, Martin Kroupa a Zuzana Sokolovská

Cenu dětské poroty obdržel animovaný snímek Dívka s mosaznými kroužky, za jehož režií stojí Sai Naw Kham. „Rozhodli jsme se pro film, který dětem pomáhá přijmout sebe samé. Výběr nebyl lehký, protože každý příběh měl své kouzlo. Avšak vítězný film nás zaujal svou odlišností a schopností motivovat,“ zdůvodnila porota. 

DIVÁCKÁ CENA ZA NEJLEPŠÍ FILM 

Také v letošním ročníku mohli diváci a divačky rozhodnout o ceně publika a hlasovat o nejlepší snímek festivalu. Publikum vybíralo z 96 celovečerních filmů, mezi kterými byly dokumenty a nově i hrané filmy. Diváckou cenu získal dokument Moje nová tvář režisérky Jarmily Štukové. Hlavní hrdinka se v něm zotavuje po kyselinovém útoku bývalého partnera, učí se žít se ztrátou zraku a hledá novou cestu životem. 

DIVÁCKÁ CENA NADAČNÍHO FONDU ABAKUS ZA MIMOŘÁDNOU DEBATU 

I letos mohli diváci a divačky hlasovat o mimořádnou pofilmovou debatu, která je nejvíce obohatila a mimořádně dobře doplnila promítaný film. Ze 141 debat zvítězila debata k filmu Proti větru, která proběhla v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a diskutovali v ní Irena Hůlová z Amnesty International a advokát Daniel Bartoň. Moderovala Anna Kotvalová.  


Autor: red

Praha 2: Nedělní varhanní hudba

Včera v 11:15

Koncerty z cyklu Nedělní varhanní hudby se konají v kostele sv. Ludmily na Vinohradech.

Výstava: 4 x H + 1 = Rodina Hilských

Včera v 07:48

Rodinná výstava k nedožitým 70. narozeninám Miloslava Hilského a k 25. výročí jeho úmrtí. Společná výstava představuje tvorbu Miloslava, Jitky, Petra a Zuzany Hilských. Všichni čtyři jsou absolventi Divadelní fakulty Akademie múzických umění. Miloslav, Jitka a Petr absolvovali Katedru scénografie,...

Vysočanská Nokturna Prahy 9 v září

5. září 2024 v 07:14

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje i v září. Čtyři čtvrteční podvečery jsou v Parku Zahrádky a na vinici Máchalka pro zájemce zdarma.

Výstava: Potkali jsme se na pivu

4. září 2024 ve 20:56

Výstava s názvem Potkali jsme se na pivu probíhá od 3. září v budově radnice ÚMČ Praha 11, Ocelíkova 672 a potrvá do 30. září.

Praha 10 zve do divadla: František Plánička

4. září 2024 v 11:03

Příběh jedno z nejlepších brankářů všech dob ožije na prknech Strašnického divadla. Legendárního Pláničku ztvární Jaromír Nosek, dalších rolí i role dobového i současného reportéra se ujme Josef Hervert.

Komiksové jednohubky

4. září 2024 v 10:09

Výstava „Komiksové jednohubky“ je unikátní přehlídkou, která spojuje sedm různorodých hlasů komiksových autorů a ilustrátorů, přinášejících na plátno i do digitálního světa svou osobitou interpretaci aktuálních témat a každodenního života. Každý z těchto tvůrců přistupuje k tvorbě s vlastním...

KC Kampa představilo zářiový program

1. září 2024 v 06:56

Kulturní centrum Kampa zve v září na programy pro děti i dospělé. S Jaroslavem Uhlířem a jeho kapelou se již dnes můžete naladit na první školní den.

Prodaná nevěsta: Bedřich Smetana - 200 let

28. srpna 2024 v 10:48

Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany v parku Zahrádky v Praze 9 v neděli 1. září v 19 hodin.

Franz Kafka na Mariánském náměstí do konce srpna

27. srpna 2024 v 06:45

Nenechejte si ujít příležitost prohlédnout si výstavu ke 100. výročí úmrtí Franze Kafky v centru Prahy.

Jazz-rocková kapela Impuls v restauraci Bastion

26. srpna 2024 ve 21:14

Další koncert z hudebního cyklu Hudba na hradbách Prahy 2 v jedinečném prostředí restaurace Bastion 27. srpna v 18 hodin.

Hudební podzim v Praze 9

26. srpna 2024 v 15:42

První polovina září bude v Praze 9 patřit hudbě. Slyšet ji můžete v Parku Zahrádky, Podviní, v obřadní síni nebo kostele. Festival orchestrální a komorní tvorby 2024 Devětkrát s devítkou – Hudební podzim v Praze 9 se koná pod záštitou starosty Tomáše Portlíka

Další články
Nahoru