dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Jeden improvizuje, druhý to hned remixuje. Na Žižkově zažijete hudební koncept Live Remixu
V Praze vystoupí i dvojice Streifenjunko. Foto: Andreas Ulvo

Jeden improvizuje, druhý to hned remixuje. Na Žižkově zažijete hudební koncept Live Remixu

Od zítřka do soboty 11. dubna se v Praze a Brně uskuteční první ročník festivalu Punkt Meets Music Infinity, který do České republiky přenese koncept úspěšné norské přehlídky Punkt. Pražskou „základnou” festivalu se stane Palác Akropolis, brněnskou klub Fléda.

Festival Punkt

Otcem festivalu Punkt je legenda norské experimentální scény Jan Bang, který dlouhé roky pracuje s konceptem živého remixu, kdy přímo na pódiu sampluje a přetváří nápady svých kolegů obvykle z jazzové scény.

Zprvu nenápadná akce se během deseti let rozrostla v jeden z nejrespektovanějších festivalů experimentální hudby v Evropě a kromě tradičního podzimního termínu na norském pobřeží se obdobné akce pod hlavičkou Punkt konají i v Londýně, Paříži, Talinu, Franfurtu a dalších městech.

Během čtyř večerů prvního ročníku se představí ať už v roli „původních” vystupujících, tak jako autoři remixů především velká jména současné norské hudby – například trumpetista Nils Petter Molvær, mistr live samplingu a producent Jan Bang i hudebník a producent Erik Honoré.

Vystoupí perkusionista Ingar Zach, dvojice Streifenjunko (trubka a tenor saxofon), smyčcové duo Sheriffs of Nothingness, kytarista Eivind Aarset, zpěvačka Sidsel Endresen, špičkový bubeník a perkusionista Audun Kleive, skladatel a mistr elektronické hudby Per Martinsen či Stian Balducci, který se pohybuje na hranicích klubové kultury, improvizace a současné elektronické hudby.

Ze zahraničí se pak diváci mohou těšit také na amerického bubeníka a perkusionistu Hamida Drakea i rakouského experimentátora Fennesze. Z České republiky vystoupí například Clarinet Factory, Orchestr Berg, Irena a Vojtěch Havlovi či Floex. Více informací a program je na www.punkt-musicinfinity.cz.

„Jako posluchači jsme navyklí vnímat hudbu jako něco, co se nám nabízí jako hotové – ať už prostřednictvím nahrávky nebo koncertu, na němž kapela hraje předem napsané a nazkoušené písně. Zkuste si ale představit, že jste součástí vzrušujícího procesu, v němž hudba přímo vzniká před vašima očima ze setkání hudebníků,” líčí dramaturg festivalu Josef Sedloň.

Co kdyby jejich improvizace o kousek dál ještě někdo další remixoval a výsledek sloužil jako výchozí bod k dalším improvizacím na jiném pódiu? Takovou pavučinu hudebních nápadů dokáže vytvořit jen festival experimentální hudby Punkt postavený kolem koncept Live remixu.

„Festival Punkt meets Music Infinity tak nabídne unikátní setkání s hudbou, která dýchá jako živý organismus. Jeho česká a moravská premiéra bude samozřejmě výjimečná také díky účasti domácích hudebníků, kteří dostanou šanci spolupracovat s norskými kolegy,” dodává Josef Sedloň.

PROGRAM FESTIVALU:

PRAHA – Palác Akropolis

8. dubna, 18.30

Koncert 1:

Live: Irena a Vojtěch Havlovi

Live Remix: Erik Honoré, Ingar Zach, Streifenjunko + Sheriffs of Nothingness

Koncert 2:

Live: Nils Petter Molvær, Hamid Drake, Eivind Aarset, Jan Bang

Live Remix: Per Martinsen

 

9. dubna, 18.30

Koncert 1:

Live: Clarinet Factory + Floex

Live Remix: Audun Kleive, Jan Bang

Koncert 2:

Live: Erik Honoré featuring Nils Petter Molvær, Ingar Zach, Eivind Aarset – Heliographs

Live Remix: Stian Balducci

 

10. dubna, 18.00

Koncert 1:

Live: Berg Orchestra – Město bez Židů

Live Remix: Sidsel Endresen, Jan Bang, Erik Honoré

Koncert 2:

Live: Streifenjunko + Sheriffs of Nothingness

Live Remix: Fennesz


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru