
Je Vltava znečištěna rtutí? Zjistí to testy ryb i vlasů rybářů
13. srpna 2019 10:30
Ochránci přírody odeberou celkem deset vzorků ryb na pěti různých místech, která mohou být ohrožena průmyslovým znečištěním nebo starou ekologickou zátěží. Jde o oblíbené revíry místních rybářů, například Vltavu nad soutokem Berounky, u Thomayerových sadů a dále po proudu u Sedlce. Ryby budou odebrány také ve vodních nádržích Motolského potoka a Rokytky.
S rybami budou prověřovány také vzorky vlasů od rybářů, kteří ulovené ryby běžně konzumují. Vzorky ryb následně nechají otestovat v laboratořích Veterinárního ústavu v Praze a vzorky vlasů ve Zdravotním ústavu v Ústí nad Labem.
„Rtuť je těžký kov způsobující poruchy vývoje mozku u dětí a je nebezpečný zejména pro těhotné ženy. Právě ryby jsou nejvýznamnějším zdrojem rtuti pro člověka. Nyní máme jedinečnou možnost zjistit, jak je na tom Vltava a její pražské přítoky v nejzatíženějších místech. Výsledky se dozvíme v říjnu,“ říká Karolína Brabcová z Arniky. Tato nezisková organizace vznik nové studie iniciovala.

Vysoce toxická rtuť poškozuje nervovou soustavu a je obzvlášť nebezpečná pro nenarozené děti. Mezi nejtěžší důsledky chronického vystavení působení rtuti se řadí poruchy reprodukce a nervové soustavy, mentální retardaci novorozenců, ochrnutí a další symptomy.
Podle některých výzkumů má rtuť negativní důsledky rovněž pro kardiovaskulární systém. Rtuť je z lidského organismu odbourávána velmi pomalu, má kumulativní charakter a ukládá se především ve vnitřnostech, kde může vydržet až desítky let.