Dnes Úterý - prehanky-snih 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Moravák a správný chlap, jeden taneček přece neuškodí. Jak poslanci ANO marně lobbovali za zvolení Vondráčka
Radek Vondráček ještě ve funkci předsedy dolní komory Parlamentu. Zdroj foto: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Moravák a správný chlap, jeden taneček přece neuškodí. Jak poslanci ANO marně lobbovali za zvolení Vondráčka

Křeslo šestého místopředsedy Poslanecké sněmovny zůstává neobsazené i po úterní tajné volbě. Dostatečný počet hlasů nezískali lídr SPD Tomio Okamura ani nominant hnutí ANO Radek Vondráček. Právě pro tohoto bývalého předsedu dolní komory Parlamentu se vzedmula mezi poslanci ANO před hlasování podpora v podobě řady projevů.

„Radek Vondráček uplynulé čtyři roky Sněmovnu vedl nadstranicky a férově. Nepřijde mi šťastné, aby nám koalice diktovaly, jaké kandidáty vybereme na místa, která nám podle poměrného zastoupení náleží,“ sdělila poslankyním a poslancům končící ministryně financí Alena Schillerová.

Se svou trochou do mlýna přispěla i poslankyně Helena Válková. V projevu, ve kterém vyzdvihovala Vondráčkovu kvalifikaci pro funkci místopředsedy, se vrátila i ke kaňce na jeho pověsti. V roce 2017 totiž Vondráček vyrazil po večírku ve sněmovní restauraci do jednacího sálu a v botách a s kytarou vyskočil na předsednický pult. Tehdy ho opoziční politici vyzývali k rezignaci, svou pozici nakonec ustál.   

„Myslím si, že jeden taneček, byť nebyl zrovna tím nejlepším důkazem o tom, že respektuje důstojnost Poslanecké sněmovny, není dostatečným důvodem pro Vondráčka nehlasovat,“ uvedla. Důvodem pro zamítnutí jejího kolegy podle ní ani není situace, kdy při nedávné návštěvě prezidenta Miloše Zemana v nemocnici neměl nasazený respirátor nebo roušku. „Dobře by nás reprezentoval,“ řekla.

Anketa

Měl by být Radek Vondráček zvolen místopředsedou Poslanecké sněmovny?

18.1%
(18.1%)
77.3%
(77.3%)
4.6%
(4.6%)
„Radek si za všechno, co tady předvedl, funkci místopředsedy zaslouží. Je to člověk velmi odborně zkušený, ale je to člověk s charismatem, a to prostě není úplně automatické,“ sdělil končící ministr životního prostředí Richard Brabec. 

Poslanec Milan Brázdil, který byl zvolen v Olomouckém kraji, připomněl, že bez Vondráčka by nebyl ve Sněmovně žádný zástupce Moravy. „Radek není špatný, je to Moravák, je to správný chlap. A to, jestli si tady zatancoval? On netancoval, hrál na kytaru. Mezi námi děvčaty, ta Sněmovna nefungovala, bylo to staveniště a je mi líto, jestli taková hovadina, promiňte mi to, může ovlivnit to, jestli zakroužkujete jeho jméno, anebo ne,“ řekl.

Ani tyto emotivní apely nepomohly a Vondráček ve dvoukolové tajné volbě zvolen nebyl. Stejně jako Okamura. Místopředsednické posty, kterých je šest, tak zatím obsadili jen Věra Kovářová (STAN), Jan Bartošek (KDU-ČSL), Jan Skopeček (ODS), Olga Richterová (Piráti) a Jana Mračková Vildumetzová (ANO).


Autor: Karel Netolický

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru