Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 7°C
Zítra Pátek - skorojasno 2°C
Čtvrtek 2. 12. 2021
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Moravák a správný chlap, jeden taneček přece neuškodí. Jak poslanci ANO marně lobbovali za zvolení Vondráčka
Radek Vondráček ještě ve funkci předsedy dolní komory Parlamentu. Zdroj foto: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Moravák a správný chlap, jeden taneček přece neuškodí. Jak poslanci ANO marně lobbovali za zvolení Vondráčka

Křeslo šestého místopředsedy Poslanecké sněmovny zůstává neobsazené i po úterní tajné volbě. Dostatečný počet hlasů nezískali lídr SPD Tomio Okamura ani nominant hnutí ANO Radek Vondráček. Právě pro tohoto bývalého předsedu dolní komory Parlamentu se vzedmula mezi poslanci ANO před hlasování podpora v podobě řady projevů.

„Radek Vondráček uplynulé čtyři roky Sněmovnu vedl nadstranicky a férově. Nepřijde mi šťastné, aby nám koalice diktovaly, jaké kandidáty vybereme na místa, která nám podle poměrného zastoupení náleží,“ sdělila poslankyním a poslancům končící ministryně financí Alena Schillerová.

Se svou trochou do mlýna přispěla i poslankyně Helena Válková. V projevu, ve kterém vyzdvihovala Vondráčkovu kvalifikaci pro funkci místopředsedy, se vrátila i ke kaňce na jeho pověsti. V roce 2017 totiž Vondráček vyrazil po večírku ve sněmovní restauraci do jednacího sálu a v botách a s kytarou vyskočil na předsednický pult. Tehdy ho opoziční politici vyzývali k rezignaci, svou pozici nakonec ustál.   

„Myslím si, že jeden taneček, byť nebyl zrovna tím nejlepším důkazem o tom, že respektuje důstojnost Poslanecké sněmovny, není dostatečným důvodem pro Vondráčka nehlasovat,“ uvedla. Důvodem pro zamítnutí jejího kolegy podle ní ani není situace, kdy při nedávné návštěvě prezidenta Miloše Zemana v nemocnici neměl nasazený respirátor nebo roušku. „Dobře by nás reprezentoval,“ řekla.

Anketa

Měl by být Radek Vondráček zvolen místopředsedou Poslanecké sněmovny?

18.6%
(18.6%)
77.3%
(77.3%)
4%
(4%)
„Radek si za všechno, co tady předvedl, funkci místopředsedy zaslouží. Je to člověk velmi odborně zkušený, ale je to člověk s charismatem, a to prostě není úplně automatické,“ sdělil končící ministr životního prostředí Richard Brabec. 

Poslanec Milan Brázdil, který byl zvolen v Olomouckém kraji, připomněl, že bez Vondráčka by nebyl ve Sněmovně žádný zástupce Moravy. „Radek není špatný, je to Moravák, je to správný chlap. A to, jestli si tady zatancoval? On netancoval, hrál na kytaru. Mezi námi děvčaty, ta Sněmovna nefungovala, bylo to staveniště a je mi líto, jestli taková hovadina, promiňte mi to, může ovlivnit to, jestli zakroužkujete jeho jméno, anebo ne,“ řekl.

Ani tyto emotivní apely nepomohly a Vondráček ve dvoukolové tajné volbě zvolen nebyl. Stejně jako Okamura. Místopředsednické posty, kterých je šest, tak zatím obsadili jen Věra Kovářová (STAN), Jan Bartošek (KDU-ČSL), Jan Skopeček (ODS), Olga Richterová (Piráti) a Jana Mračková Vildumetzová (ANO).


Autor: Karel Netolický

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Vedení Prahy dostalo od zastupitelů za úkol rozšířit síť adiktologických služeb

21. listopadu 2021 ve 23:33

Na svém listopadovém zasedání pražští zastupitelé projednali petici s názvem „Za bezpečnou a čistou Prahu 5“, adresovanou hlavnímu městu. Občané Smíchova žijící v blízkosti kontaktních center shromáždili stovky podpisů, jejich cílem je ulevit od pohybu enormního množství narkomanů v této...

Vedení Prahy 11 nesouhlasí s navýšením poplatku za odkládání komunálního odpadu

10. listopadu 2021 ve 22:09

Vedení Prahy 11 dostalo od magistrátu k připomínkování návrh obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci. Rada městské části k tomu přijala stanovisko, uvedla Praha 11 na svém webu.

Další články
Nahoru