Dnes Sobota - zatazeno 14°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 14°C
Sobota 1. 10. 2022
Svátek má Igor
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Moravák a správný chlap, jeden taneček přece neuškodí. Jak poslanci ANO marně lobbovali za zvolení Vondráčka
Radek Vondráček ještě ve funkci předsedy dolní komory Parlamentu. Zdroj foto: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Moravák a správný chlap, jeden taneček přece neuškodí. Jak poslanci ANO marně lobbovali za zvolení Vondráčka

Křeslo šestého místopředsedy Poslanecké sněmovny zůstává neobsazené i po úterní tajné volbě. Dostatečný počet hlasů nezískali lídr SPD Tomio Okamura ani nominant hnutí ANO Radek Vondráček. Právě pro tohoto bývalého předsedu dolní komory Parlamentu se vzedmula mezi poslanci ANO před hlasování podpora v podobě řady projevů.

„Radek Vondráček uplynulé čtyři roky Sněmovnu vedl nadstranicky a férově. Nepřijde mi šťastné, aby nám koalice diktovaly, jaké kandidáty vybereme na místa, která nám podle poměrného zastoupení náleží,“ sdělila poslankyním a poslancům končící ministryně financí Alena Schillerová.

Se svou trochou do mlýna přispěla i poslankyně Helena Válková. V projevu, ve kterém vyzdvihovala Vondráčkovu kvalifikaci pro funkci místopředsedy, se vrátila i ke kaňce na jeho pověsti. V roce 2017 totiž Vondráček vyrazil po večírku ve sněmovní restauraci do jednacího sálu a v botách a s kytarou vyskočil na předsednický pult. Tehdy ho opoziční politici vyzývali k rezignaci, svou pozici nakonec ustál.   

„Myslím si, že jeden taneček, byť nebyl zrovna tím nejlepším důkazem o tom, že respektuje důstojnost Poslanecké sněmovny, není dostatečným důvodem pro Vondráčka nehlasovat,“ uvedla. Důvodem pro zamítnutí jejího kolegy podle ní ani není situace, kdy při nedávné návštěvě prezidenta Miloše Zemana v nemocnici neměl nasazený respirátor nebo roušku. „Dobře by nás reprezentoval,“ řekla.

Anketa

Měl by být Radek Vondráček zvolen místopředsedou Poslanecké sněmovny?

18.1%
(18.1%)
77.3%
(77.3%)
4.6%
(4.6%)
„Radek si za všechno, co tady předvedl, funkci místopředsedy zaslouží. Je to člověk velmi odborně zkušený, ale je to člověk s charismatem, a to prostě není úplně automatické,“ sdělil končící ministr životního prostředí Richard Brabec. 

Poslanec Milan Brázdil, který byl zvolen v Olomouckém kraji, připomněl, že bez Vondráčka by nebyl ve Sněmovně žádný zástupce Moravy. „Radek není špatný, je to Moravák, je to správný chlap. A to, jestli si tady zatancoval? On netancoval, hrál na kytaru. Mezi námi děvčaty, ta Sněmovna nefungovala, bylo to staveniště a je mi líto, jestli taková hovadina, promiňte mi to, může ovlivnit to, jestli zakroužkujete jeho jméno, anebo ne,“ řekl.

Ani tyto emotivní apely nepomohly a Vondráček ve dvoukolové tajné volbě zvolen nebyl. Stejně jako Okamura. Místopředsednické posty, kterých je šest, tak zatím obsadili jen Věra Kovářová (STAN), Jan Bartošek (KDU-ČSL), Jan Skopeček (ODS), Olga Richterová (Piráti) a Jana Mračková Vildumetzová (ANO).


Autor: Karel Netolický
Další články
Nahoru