Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Je to důkaz vlivu islámských zemí a nové levice, kritizuje rezoluci OSN Černochová
Jana Černochová při nedávném odhalení pamětní desky maršálovi RAF Karlu Janouškovi. Foto: Jan Puci

Je to důkaz vlivu islámských zemí a nové levice, kritizuje rezoluci OSN Černochová

Valné shromáždění OSN jasnou většinou tento týden schválilo rezoluci, podle které je jediným platným pojmenováním Chrámové hory v Jeruzalémě její muslimský název al-Haram aš-Šaríf (arabsky Vznešená svatyně). Pro návrh bylo 129 zemí, proti se vyslovilo 11 zemí včetně České republiky. S kritickou reakcí na rozhodnutí organizace přišla pravděpodobná budoucí ministryně obrany Jana Černochová z ODS.

Přijatý materiál vůbec nezmiňuje židovské pouto k nejposvátnějšímu místu judaismu. Podle dokumentu pojmenovaném Jeruzalémská rezolu je Chrámová hora vnímána čistě jako muslimská záležitost. I přes to, že západní část tvoří Zeď nářků, pozůstatek druhého židovského chrámu.  

Podle Jany Černochové je přijatá rezoluce je jasným důkazem toho, že OSN je pod silným vlivem islámských zemí a nové levice. „Jde o opakovaný projev zaujatosti této organizace v blízkovýchodní otázce, kde bych očekávala, že právě OSN bude zachovávat neutralitu,“ uvedl. 

Dále sdělila, že rezoluce je popíráním historických faktů, snahou o přepisování dějinných skutečností, tradic, ale i současného statu quo. 

„Je to naprosto nehorázný nepřátelský akt vůči Izraeli. Nepovažuji to pouze za provokaci či symbolický krok, který je bez dopadů, nýbrž za útok, který má oslabit Izrael a jeho pozici v mezinárodním prostředí,“ pokračovala. Zároveň ocenila postoj české delegace při hlasování. 

Původně se přitom zdálo, že Česko se podobně jako většina jeho sousedů zdrží hlasování. To udělalo Německo, Rakousko a Slovensko. Polsko rezoluci podpořilo. 

„Původně navržené neutrální stanovisko jsem se rozhodl následně změnit na jasné proti. Přestože jsme ve výrazné menšině, je dobré ukázat, kde stojíme,“ sdělil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). 

„Izrael je inspirativní zemí a ostrůvkem demokracie na Blízkém východě. Těšíme se na spolupráci, která má hluboké kořeny již z doby Tomáše Garrigue Masaryka,“ vyjádřila blízkovýchodní zemi podporu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.


Autor: Karel Netolický

Náměstek Hlubuček: Trolejbusy snižujeme emise v MHD a naplňujeme tak Klimatický plán Prahy

15. ledna 2022 v 15:59

Do Prahy se po více než půl století vrací trolejbusy, které na některých trasách nahradí autobusy s dieselovým pohonem. Podle náměstka primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petra Hlubučka (STAN) jde o další z projektů na poli udržitelné...

Vedení Prahy 13 kritizuje zdražení svozu odpadu na sídlištích, obává se vzniku černých skládek

4. ledna 2022 v 16:55

Většině obyvatel hlavního města se od začátku letošního roku zvýšily ceny za svoz odpadu. Pražští zastupitelé totiž před Vánoci schválili vyhlášku s novým výpočtem cen, který je nutný kvůli novele odpadového zákona. Ceny se zvýšily nejvíce v případě velkých kontejnerů na sídlištích, kde to je...

Názor: Praha se střelila do nohy, už když chtěla zatočit s hazardem

16. prosince 2021 ve 13:16

Kdyby Praha lépe promýšlela svá vlastní pravidla a jejich reálné ekonomické dopady, nemusela by být situace s výpadkem daňových příjmů do pražského rozpočtu tak závažná. Jako ukázkový příklad toho může posloužit kritizovaná regulační vyhláška z dílny radní pro legislativu Hany Kordové Marvanové...

Vyšší cena za svoz odpadu se promítne do vzniku černých skládek, obává se Praha 5

16. prosince 2021 v 11:07

Za svoz odpadu si pravděpodobně v příštích měsících Pražené připlatí. Vedení hlavního města totiž plánuje od ledna příštího roku upravit ceny svozu. Obyvatelům sídlišť tento krok z peněženek může vytáhnout až 420 korun ročně navíc. Praha 5 upozorňuje, že kvůli tomu mohou vznikat v ulicích černé...

Názor: Proč pražská ODS nepodpoří zdražení vyvážení popelnic

13. prosince 2021 ve 22:07

Za pouhou výmluvu a snahu zamaskovat špatné hospodaření města a díru v rozpočtu pražští občanští demokraté označují vysvětlení primátorova náměstka Petra Hlubučka, proč chce Pražanům od 1. ledna výrazně zdražit svoz odpadu. Hlavně lidé žijící na sídlištích si od příštího roku mají podle jeho...

Další články
Nahoru