Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - polojasno 28°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Je to důkaz vlivu islámských zemí a nové levice, kritizuje rezoluci OSN Černochová
Jana Černochová při nedávném odhalení pamětní desky maršálovi RAF Karlu Janouškovi. Foto: Jan Puci

Je to důkaz vlivu islámských zemí a nové levice, kritizuje rezoluci OSN Černochová

Valné shromáždění OSN jasnou většinou tento týden schválilo rezoluci, podle které je jediným platným pojmenováním Chrámové hory v Jeruzalémě její muslimský název al-Haram aš-Šaríf (arabsky Vznešená svatyně). Pro návrh bylo 129 zemí, proti se vyslovilo 11 zemí včetně České republiky. S kritickou reakcí na rozhodnutí organizace přišla pravděpodobná budoucí ministryně obrany Jana Černochová z ODS.

Přijatý materiál vůbec nezmiňuje židovské pouto k nejposvátnějšímu místu judaismu. Podle dokumentu pojmenovaném Jeruzalémská rezolu je Chrámová hora vnímána čistě jako muslimská záležitost. I přes to, že západní část tvoří Zeď nářků, pozůstatek druhého židovského chrámu.  

Podle Jany Černochové je přijatá rezoluce je jasným důkazem toho, že OSN je pod silným vlivem islámských zemí a nové levice. „Jde o opakovaný projev zaujatosti této organizace v blízkovýchodní otázce, kde bych očekávala, že právě OSN bude zachovávat neutralitu,“ uvedl. 

Dále sdělila, že rezoluce je popíráním historických faktů, snahou o přepisování dějinných skutečností, tradic, ale i současného statu quo. 

„Je to naprosto nehorázný nepřátelský akt vůči Izraeli. Nepovažuji to pouze za provokaci či symbolický krok, který je bez dopadů, nýbrž za útok, který má oslabit Izrael a jeho pozici v mezinárodním prostředí,“ pokračovala. Zároveň ocenila postoj české delegace při hlasování. 

Původně se přitom zdálo, že Česko se podobně jako většina jeho sousedů zdrží hlasování. To udělalo Německo, Rakousko a Slovensko. Polsko rezoluci podpořilo. 

„Původně navržené neutrální stanovisko jsem se rozhodl následně změnit na jasné proti. Přestože jsme ve výrazné menšině, je dobré ukázat, kde stojíme,“ sdělil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). 

„Izrael je inspirativní zemí a ostrůvkem demokracie na Blízkém východě. Těšíme se na spolupráci, která má hluboké kořeny již z doby Tomáše Garrigue Masaryka,“ vyjádřila blízkovýchodní zemi podporu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Další články
Nahoru