Dnes Sobota - oblacno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 13°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Je rozcvičení v posilovně nutné? Bez něj bych nezačínal, tvrdí trenér
Před cvičením se protahuje i bowlingový reprezentant Lukáš Jelínek, který K&K Family Fitness navštěvuje. Foto: archiv

Je rozcvičení v posilovně nutné? Bez něj bych nezačínal, tvrdí trenér

Rozcvičení před posilováním je zbytečné, proč ztrácet čas. S takovým názorem jste se možná v dnešní uspěchané době setkali. Václav Kváča, který se v minulosti věnoval kulturistice na vrcholové úrovni a již řadu let provozuje útulné fitness centrum ve Vratislavově ulici pod Vyšehradem, tvrdí, že se jedná o mýtus, kterým by se lidé určitě neměli řídit. 

„Rozcvičení a protažení před tréninkem nám napomáhá předejít případnému zranění. Pravidelným cvičením dochází také ke zkracování svalstva, a proto si pravidelným protahováním udržíte patřičnou flexibilitu. Stačí vám k tomu před tréninkem pět minut na rotopedu nebo na jiném kardio stroji, aby se rozproudila krev a tělo se prohřálo, poté pár protahovacích cviků a cvičení zahájit lehčí váhou na stroji,“ uvedl Kváča, který je ve „své posilovně“ i trenérem.

Podle něj se cviky na protažení svalstva také urychlí regenerace svalů. „Tu můžeme uspíšit také používáním výživových doplňků, jak jsou třeba proteinové nápoje nebo větvené aminokyseliny BCAA,“ řekl.

Vhodné je podle něj užívání před, během i po cvičení, vždy záleží na typu doplňku, na co je konkrétně určený. Nemělo by se zapomínat na příjem vitaminů a minerálů. „Například nedostatek magnezia nám při sportu může způsobit například nepříjemné křeče,“ podotkl Kváča. 

Abychom se vyhnuli negativním důsledkům zvýšené fyzické aktivity při cvičení, je podle Kváči kromě rozcvičení důležité také nepřeceňovat síly, brát v úvahu zdravotní stav či projev únavy. Nesportovat v případě nemoci, nezačínat s tím příliš brzy po zranění.


Autor: puc

Baráčníci zvou na ples

28. února 2024 v 10:23

Obec baráčníků pořádá 8. března již dvanáctý reprezentační ples. 

Patnáctá sezona Trhů na Kulaťáku začíná v sobotu 2. března

28. února 2024 v 09:58

Dejvické trhy na Kulaťáku v roce 2010 odstartovaly boom novodobých tržišť po českých městech. Letos oslaví 15. sezonu. Organizátoři se zaměří zejména na sezónní akce, rozšíření cateringu i oddychové zóny. Návštěvníci budou mít možnost nakupovat každou sobotu od 8 do...

Potravinová banka na Novoměstské radnici pokračuje

26. února 2024 v 07:38

Pravidelný výdej pomoci z Potravinové banky probíhá každé pondělí od 9 do 12 hodin. V přízemí nádvoří Novoměstské radnice se otevírá výdejní okénko občanům Prahy 1 a Prahy 2 a vydává potravinovou pomoc a základní hygienu.

Nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku se osvědčila

24. února 2024 v 10:13

Od října minulého roku, kdy byla z iniciativy hlavního města otevřena nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku, bylo v této ordinaci ošetřeno celkem 1 750 pacientů, z toho 1 600 dospělých a 150 dětí. Městská poliklinika Spálená pak zaznamenala za loňský rok úctyhodných 21 351 ošetřených...

Do projektu Mládež v kraji se zapojila Praha 10

23. února 2024 v 07:15

Praha 10 se zapojila do projektu Mládež v kraji. Jeho prostřednictvím bude možné finančně podpořit veřejně prospěšné projekty mladých lidí.

Studenti v roli astronautů. Úniková hra představí, jak se žije na vesmírné stanici

22. února 2024 ve 13:31

Průběh kosmického letu, běžný život na oběžné dráze, ale i nebezpečí a rizika, kterým mohou astronauti čelit, představuje nová aplikace využívající virtuální realitu. Na jejím vzniku se podíleli výzkumníci z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ve spolupráci...

Další články
Nahoru