dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Kauza tunelu Blanka: je platná, řekl soud o smlouvě, kterou Praha zpochybňovala
Stavba tunelu Blanka. Foto: tunelblanka.cz

Kauza tunelu Blanka: je platná, řekl soud o smlouvě, kterou Praha zpochybňovala

Smlouva na stavbu tunelového komplexu Blanka mezi Prahou a Metrostavem, kterou hlavní město zpochybňovalo, je platná. Vyplývá to z předběžného verdiktu rozhodčího soudu, sdělil ČTK mluvčí Metrostavu František Polák. Náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09) s ním nesouhlasí, platnost smluv podle něj budou soudci ještě řešit. Stavební firma má podle Nouzy v tunelu obnovit práce a Praha za ně musí zaplatit. Podle Poláka ale mají být práce obnoveny jen v omezeném rozsahu.

Samotní arbitři jsou vázáni mlčenlivostí a průběh sporu nechtějí komentovat. Další soudní jednání bude 10. března. „Soud uložil Metrostavu povinnost pokračovat ve stavbě tak, aby se předcházelo škodám,“ řekl ČTK Nouza. Práce by měly být zahájeny nejpozději do šedesáti dnů. Zároveň Praha musí za provedené práce platit, a to vždy nejpozději do 21 dnů. Řízení o platnosti či neplatnosti smluv ale podle něj trvá. „Výsledek jednání považuji za úspěch," doplnil.

Spor se dostal k rozhodčímu soudu poté, co Metrostav 7. prosince stavbu tunelu přerušil. Důvodem jsou především neproplacené faktury za 2,155 miliardy korun. O proplacení této částky zatím soud nerozhodl. Praha podle politiků peníze na tunel má, obává se ale neplatnosti smluv s Metrostavem. Faktury tak prý nemůže zákonnou cestou proplatit.

Blanka, která vyjde Prahu zhruba na 36 miliard korun, měla původně sloužit řidičům už v roce 2011. Termín se později odsunul na jaro 2014, nyní primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) mluví o konci léta.

Hudeček chválí, opozice ho osočuje

„Vítám mezitímní rozhodnutí soudu jako vyšší autority, protože město může spolu s Metrostavem Blanku dokončit bez dalšího napadání a zpochybňování,“ řekl ČTK primátor. „Nechtěl jsem dopustit, aby byla dostavba Blanky zpochybněna. Tribunál udělal rozhodnutí ve velmi krátké době, žádné zablokování stavby se nekoná," doplnil primátor.

S tím ale polemizuje opoziční ODS. „Tomáš Hudeček prokázal svou absolutní nekompetenci, když prohlásil na konci minulého roku smlouvu se společností Metrostav za neplatnou," uvedl v reakci na rozhodnutí soudu předseda pražské ODS Filip Humplík. „Je to jedna z jeho dalších eskapád, kterou ale odnášejí Pražané tím, že se protáhne dostavba tolik problematického tunelového komplexu," tvrdí.

Za právní služby kvůli sporu Praha zaplatí přes 22 milionů korun. Opoziční ODS ale tvrdí, že metropoli nakonec mohou soudní tahanice a náklady spojené se zastavením stavby vyjdou na 100 milionů.


Další články
Nahoru