dnes
Sobota - polojasno
33°C
zítra
Neděle - jasno
33°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
33°C
Pražské krimi

Je nezralý, velmi podezíravý a má sklony k infantilitě. Kdybychom měli osobnosti tohoto typu trestat, měli bychom těchto lidí plné věznice

Soud dnes osvobodil Pavla Nováka, který se podle obžaloby pokusil získat vydíráním 30 milionů korun od středočeské podnikatelky. Hrozil jí, že zveřejní její fiktivní přiznání ke kolaboraci podnikatelčiny rodiny s fašisty, a část dopisů s doznáním nakonec skutečně rozeslal. Podle soudu tím však nenaplnil skutkovou podstatu vydírání, protože svým počínáním nemohl ženě s dobrou pověstí způsobit těžkou újmu. Verdikt není pravomocný.

Třiašedesátiletý Novák dnes k soudu přišel s verzí, že mu nešlo o peníze. Snažil se údajně domoci omluvy za příkoří, které prý předci podnikatelky způsobili za války jeho dědečkovi. Omluvil se za zvolenou formu jednání. Na obsahu dopisů, které poslal ženiným příbuzným a několika úřadům, však trvá.

„Kdybychom měli osobnosti tohoto typu trestat, měli bychom těchto lidí plné věznice. Soud je přesvědčen o tom, že tyto osoby nepatří do ranku trestní justice," uvedla o obžalovaném předsedkyně senátu pražského městského soudu Monika Křikavová. Podobní lidé jsou podle ní z hlediska psychiatrů zdraví, ale z hlediska psychologie už jsou mimo normu. Znalci o Novákovi řekli, že je nezralý, velmi podezíravý a má sklony k infantilitě. Podle soudkyně si tak mohl příběh z války dokreslit podle svého a uvěřit mu.

Novákovi hrozilo vzhledem k výši částky, kterou údajně vymáhal, až 12 let vězení. Státní zástupkyně Radka Miclíková pro něj požadovala pět let odnětí svobody a propadnutí notebooku, na kterém dopisy se smyšleným přiznáním psal. Proti zprošťujícímu verdiktu se okamžitě odvolala. „K trestné činnosti se de facto doznává, ale odůvodňuje to morálním aspektem. Zdůrazňuji, že mu šlo primárně o získání finančních prostředků," uvedla o obžalovaném.

Zároveň poukázala na to, že podnikatelka žije v malé vesnici, kde se informace z dopisů mohly velmi snadno rozšířit a lidé jim mohli uvěřit. Soudkyně s ní ale nesouhlasí. „Soud má za prokázané, že k žádné kolaboraci nedošlo," řekla Křikavová s tím, že rodina má v místě už po mnoho generací dobrou pověst a Novákovy dopisy by na tom nemohly nic změnit.


Na Smíchově se srazily dvě tramvaje, sedm lidí bylo zraněno

13. srpna 2018 ve 23:18

Nedaleko tramvajové zastávky Anděl se dnes srazily dvě tramvaje, sedm lidí bylo při tom lehce zraněno. Doprava v místě nehody byla zhruba hodinu omezena.

Stříkačky a jehly ve Stromovce i v Radotíně

9. srpna 2018 v 15:59

Obyvatelka Prahy 7 se obrátila na městskou policii s žádostí o pomoc. Ve Stromovce nalezla větší počet injekčních stříkaček. Stříkačky ležely na ostrůvku jezírka Slunečnice pod Místodržitelským letohrádkem, v místech, kde býval přívoz.

Naháč utíkal přes balkony jen v ponožkách. Že by odhalená nevěra? Ne, ne, důvod úprku byl jiný

9. srpna 2018 v 15:42

Rozepře páru v rozvodovém řízení vyústila k fyzickému napadení ženy opilým partnerem. Agresivní muž před strážníky prchal pouze ve spodním prádle přes balkony. 

Kriminalisté se zabývají nálepkami chválícími smrt českých vojáků

9. srpna 2018 v 11:50

Pražští kriminalisté se zabývají vytištěnými texty vylepenými na některých místech v hlavním městě, v nichž neznámý autor gratuluje „afghánským vlastencům“ k zabití tří českých vojáků, které označuje za žoldáky a okupanty.

Strojvůdce metra, který pustil dívky do kabiny, už řídit nebude

9. srpna 2018 v 11:47

Strojvedoucí pražského metra byl postaven mimo službu a metro už řídit nebude. Policie prošetřuje, zda se účastníci incidentu nedopustili trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.

V Lahovické nádrži našli mrtvého muže

8. srpna 2018 v 16:44

V Lahovické nádrži dnes dopoledne objevili mrtvého muže. Policie zatím nezná jeho totožnost, na místě jsou kriminalisté, předběžně zatím nic nenasvědčuje cizímu zavinění.

Soud zamítl návrhy na předběžné opatření BigBoardu proti JCDecaux

8. srpna 2018 v 15:21

Městský soud v Praze zamítl dva návrhy společnosti BigBoard proti konkurenční firmě JCDecaux. Požadovaly, aby JCDecaux přestala zveřejňovat otevřený dopis primátorce, v němž obviňuje BigBoard z korupce na pražském magistrátu v souvislosti s připravovanou zakázkou na provozování...

Hledaná žena se ukryla v úložném prostoru postele

7. srpna 2018 v 10:46

V neděli večer přijali strážníci z Prahy 5 oznámení, že v opuštěné boudě v ulici U Lesíka se má nacházet hledaná osoba. Strážníci v opuštěné garáži nalezli dva muže a ověřili jejich totožnost.

Cyklista naboural do zaparkovaného auta, nadýchal přes dvě promile

7. srpna 2018 v 10:43

Kuriózní dopravní nehodu zaznamenali strážníci z Útvaru psovodů. Opilý cyklista naboural v Přívozní ulici do zaparkovaného vozidla.

Hořel odpad v Řepích

7. srpna 2018 v 09:37

Včera zasahovaly jednotky hasičů ze Smíchova a Petřin v Nevanově ulici v Řepích. Ve 23:10 tam hořelo ve sklepě obytného domu.

Při včerejší bouřce vyjeli hasiči k 11 případům

5. srpna 2018 v 11:34

Bouřka, která se v sobotu večer přehnala Prahou, zaměstnala hasiče. Na několika místech zatopila sklepy a na silnicích tvořila laguny z ucpaných kanálů, vítr pak hlavně lámal větve.

Další články
Nahoru