dnes
Pátek - obcasny-dest
8°C
zítra
Sobota - skorojasno
4°C
pozítří
Neděle - polojasno
7°C
Pražské krimi

Je nezralý, velmi podezíravý a má sklony k infantilitě. Kdybychom měli osobnosti tohoto typu trestat, měli bychom těchto lidí plné věznice

Soud dnes osvobodil Pavla Nováka, který se podle obžaloby pokusil získat vydíráním 30 milionů korun od středočeské podnikatelky. Hrozil jí, že zveřejní její fiktivní přiznání ke kolaboraci podnikatelčiny rodiny s fašisty, a část dopisů s doznáním nakonec skutečně rozeslal. Podle soudu tím však nenaplnil skutkovou podstatu vydírání, protože svým počínáním nemohl ženě s dobrou pověstí způsobit těžkou újmu. Verdikt není pravomocný.

Třiašedesátiletý Novák dnes k soudu přišel s verzí, že mu nešlo o peníze. Snažil se údajně domoci omluvy za příkoří, které prý předci podnikatelky způsobili za války jeho dědečkovi. Omluvil se za zvolenou formu jednání. Na obsahu dopisů, které poslal ženiným příbuzným a několika úřadům, však trvá.

„Kdybychom měli osobnosti tohoto typu trestat, měli bychom těchto lidí plné věznice. Soud je přesvědčen o tom, že tyto osoby nepatří do ranku trestní justice," uvedla o obžalovaném předsedkyně senátu pražského městského soudu Monika Křikavová. Podobní lidé jsou podle ní z hlediska psychiatrů zdraví, ale z hlediska psychologie už jsou mimo normu. Znalci o Novákovi řekli, že je nezralý, velmi podezíravý a má sklony k infantilitě. Podle soudkyně si tak mohl příběh z války dokreslit podle svého a uvěřit mu.

Novákovi hrozilo vzhledem k výši částky, kterou údajně vymáhal, až 12 let vězení. Státní zástupkyně Radka Miclíková pro něj požadovala pět let odnětí svobody a propadnutí notebooku, na kterém dopisy se smyšleným přiznáním psal. Proti zprošťujícímu verdiktu se okamžitě odvolala. „K trestné činnosti se de facto doznává, ale odůvodňuje to morálním aspektem. Zdůrazňuji, že mu šlo primárně o získání finančních prostředků," uvedla o obžalovaném.

Zároveň poukázala na to, že podnikatelka žije v malé vesnici, kde se informace z dopisů mohly velmi snadno rozšířit a lidé jim mohli uvěřit. Soudkyně s ní ale nesouhlasí. „Soud má za prokázané, že k žádné kolaboraci nedošlo," řekla Křikavová s tím, že rodina má v místě už po mnoho generací dobrou pověst a Novákovy dopisy by na tom nemohly nic změnit.


Vezl se tramvají načerno a snažil se utéct

20. února 2019 v 11:35

V noci byla hlídka městské policie přivolána na tramvajovou zastávku v ulici Lazarská v Praze 1. Přepravní kontrolor požádal o ztotožnění cestujícího, který neměl platnou jízdenku, napadal revizory a pokusil se o útěk.  

Tři případy s pervitinem

19. února 2019 ve 12:30

Kriminalisté třetího policejního obvodu ze čtvrtého oddělení, kteří se zabývají odhalováním drogové kriminality, během posledního měsíce realizovali tři případy, ve kterých hrál hlavní roli pervitin. Zadrželi čtyři osoby, které jsou podezřelé z výroby a...

Co tam mladík dělal v tuto dobu a v takovém stavu? Patnáctiletý puberťák bude mít co vysvětlovat

18. února 2019 ve 12:05

Strážníci předali záchranné službě teprve 15 letého mladíka s 1,69 promile alkoholu v dechu. Případem se dále zabývá Policie ČR.

Smolař, nebo lhář? Každopádně toto kloktání zaměstnance ostrahy přišlo pořádně draho

17. února 2019 v 07:01

Oznámení o opilém zaměstnanci ostrahy obchodního řetězce přijala městská policie v pátek večer krátce před půl devátou na lince tísňového volání. Třiašedesátiletý muž hlídce strážníků z Prahy 9 tvrdil, že ho bolí zuby, proto si francovkou vykloktal ústa a omylem ji potom...

Zavřel se v autě a bránil odtažení

17. února 2019 v 06:57

Ve středu odpoledne si v Dlouhé ulici v Praze 1 všimla hlídka strážníků osobního auta, které stálo v rezidentní zóně bez oprávnění. Ve vozidle ani u něj řidič nebyl, proto strážníci rozhodli o jeho odtahu.

Drama v prodejně: Při vykládání zboží na pás začalo jít o život

14. února 2019 v 17:04

V prodejně Albert v Praze 8 zkolaboval včera večer starší muž. Pomocí nepřímé srdeční masáže a výbojů defibrilátoru se podařilo strážníkům a zdravotníkům vitální funkce muže obnovit. Následně byl převezen na specializované zdravotnické pracoviště.

Rozbíjel zaparkovaná auta, neuhodnete z jakého důvodu. Roli v tomto nesmyslu hrála jedna žena...

13. února 2019 ve 20:14

Velmi svérázný způsob, jak najít manželku, zvolil jednačtyřicetiletý cizinec. Vytrhl z lavičky prkno, vybral dvě vozidla a rozbil u nich okno na místě řidiče. Strážníky na jeho počínání upozornil oznamovatel prostřednictvím tísňové linky 156 v sobotu ráno.

Nabízela sexuální služby, navíc byla hledaná

13. února 2019 v 19:47

Pětadvacetiletá žena nabízela sexuální služby v centru Prahy. Na Karlově náměstí včera večer neušla pozornosti hlídky strážníků. 

Prostituce, žebrání, alkohol, drogy. Policisté o víkendu na Václavském i Staroměstském náměstí

11. února 2019 v 11:02

Policisté z prvního policejního obvodu kontrolovali o víkendu Václavské i Staroměstské náměstí a přilehlé ulice. Zkontrolovali celkem 236 osob a 129 vozidel.

Arogance, alkohol, pláč. Velmi podivná oslava narození potomka měla ještě podivnější vyvrcholení. Žena totiž udělala nečekaný krok

7. února 2019 ve 12:25

Dva mladíci ve věku třiadvacet let a dvaadvacetiletá slečna oslavovali narození dítěte tím, že rozbíjeli zastávku městské hromadné dopravy. Aroganci vystřídal pláč. Slečna pak chtěla vzít všechnu vinu na sebe. 

Další články
Nahoru