dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Pražské krimi

Je nezralý, velmi podezíravý a má sklony k infantilitě. Kdybychom měli osobnosti tohoto typu trestat, měli bychom těchto lidí plné věznice

Soud dnes osvobodil Pavla Nováka, který se podle obžaloby pokusil získat vydíráním 30 milionů korun od středočeské podnikatelky. Hrozil jí, že zveřejní její fiktivní přiznání ke kolaboraci podnikatelčiny rodiny s fašisty, a část dopisů s doznáním nakonec skutečně rozeslal. Podle soudu tím však nenaplnil skutkovou podstatu vydírání, protože svým počínáním nemohl ženě s dobrou pověstí způsobit těžkou újmu. Verdikt není pravomocný.

Třiašedesátiletý Novák dnes k soudu přišel s verzí, že mu nešlo o peníze. Snažil se údajně domoci omluvy za příkoří, které prý předci podnikatelky způsobili za války jeho dědečkovi. Omluvil se za zvolenou formu jednání. Na obsahu dopisů, které poslal ženiným příbuzným a několika úřadům, však trvá.

„Kdybychom měli osobnosti tohoto typu trestat, měli bychom těchto lidí plné věznice. Soud je přesvědčen o tom, že tyto osoby nepatří do ranku trestní justice," uvedla o obžalovaném předsedkyně senátu pražského městského soudu Monika Křikavová. Podobní lidé jsou podle ní z hlediska psychiatrů zdraví, ale z hlediska psychologie už jsou mimo normu. Znalci o Novákovi řekli, že je nezralý, velmi podezíravý a má sklony k infantilitě. Podle soudkyně si tak mohl příběh z války dokreslit podle svého a uvěřit mu.

Novákovi hrozilo vzhledem k výši částky, kterou údajně vymáhal, až 12 let vězení. Státní zástupkyně Radka Miclíková pro něj požadovala pět let odnětí svobody a propadnutí notebooku, na kterém dopisy se smyšleným přiznáním psal. Proti zprošťujícímu verdiktu se okamžitě odvolala. „K trestné činnosti se de facto doznává, ale odůvodňuje to morálním aspektem. Zdůrazňuji, že mu šlo primárně o získání finančních prostředků," uvedla o obžalovaném.

Zároveň poukázala na to, že podnikatelka žije v malé vesnici, kde se informace z dopisů mohly velmi snadno rozšířit a lidé jim mohli uvěřit. Soudkyně s ní ale nesouhlasí. „Soud má za prokázané, že k žádné kolaboraci nedošlo," řekla Křikavová s tím, že rodina má v místě už po mnoho generací dobrou pověst a Novákovy dopisy by na tom nemohly nic změnit.


Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru