dnes
Sobota - oblacno
15°C
zítra
Neděle - zatazeno
14°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
14°C
Pražské krimi

Je nezralý, velmi podezíravý a má sklony k infantilitě. Kdybychom měli osobnosti tohoto typu trestat, měli bychom těchto lidí plné věznice

Soud dnes osvobodil Pavla Nováka, který se podle obžaloby pokusil získat vydíráním 30 milionů korun od středočeské podnikatelky. Hrozil jí, že zveřejní její fiktivní přiznání ke kolaboraci podnikatelčiny rodiny s fašisty, a část dopisů s doznáním nakonec skutečně rozeslal. Podle soudu tím však nenaplnil skutkovou podstatu vydírání, protože svým počínáním nemohl ženě s dobrou pověstí způsobit těžkou újmu. Verdikt není pravomocný.

Třiašedesátiletý Novák dnes k soudu přišel s verzí, že mu nešlo o peníze. Snažil se údajně domoci omluvy za příkoří, které prý předci podnikatelky způsobili za války jeho dědečkovi. Omluvil se za zvolenou formu jednání. Na obsahu dopisů, které poslal ženiným příbuzným a několika úřadům, však trvá.

„Kdybychom měli osobnosti tohoto typu trestat, měli bychom těchto lidí plné věznice. Soud je přesvědčen o tom, že tyto osoby nepatří do ranku trestní justice," uvedla o obžalovaném předsedkyně senátu pražského městského soudu Monika Křikavová. Podobní lidé jsou podle ní z hlediska psychiatrů zdraví, ale z hlediska psychologie už jsou mimo normu. Znalci o Novákovi řekli, že je nezralý, velmi podezíravý a má sklony k infantilitě. Podle soudkyně si tak mohl příběh z války dokreslit podle svého a uvěřit mu.

Novákovi hrozilo vzhledem k výši částky, kterou údajně vymáhal, až 12 let vězení. Státní zástupkyně Radka Miclíková pro něj požadovala pět let odnětí svobody a propadnutí notebooku, na kterém dopisy se smyšleným přiznáním psal. Proti zprošťujícímu verdiktu se okamžitě odvolala. „K trestné činnosti se de facto doznává, ale odůvodňuje to morálním aspektem. Zdůrazňuji, že mu šlo primárně o získání finančních prostředků," uvedla o obžalovaném.

Zároveň poukázala na to, že podnikatelka žije v malé vesnici, kde se informace z dopisů mohly velmi snadno rozšířit a lidé jim mohli uvěřit. Soudkyně s ní ale nesouhlasí. „Soud má za prokázané, že k žádné kolaboraci nedošlo," řekla Křikavová s tím, že rodina má v místě už po mnoho generací dobrou pověst a Novákovy dopisy by na tom nemohly nic změnit.


Mladík se zákazem řízením ujížděl strážníkům

Dnes v 08:40

Ve čtvrtek odpoledne prováděli strážníci z Prahy 7 kontrolní činnost v Plynární ulici, kde uviděli řidiče osobního auta, který porušil zákaz vjezdu. Když dal strážník zdvižením ruky mladému řidiči pokyn k zastavení, tak muž zvýšil rychlost a začal ujíždět. Autohlídka začala vozidlo pronásledovat....

Muž se chtěl uškrtit pomocí obinadla

18. října 2018 ve 13:45

V úterý odpoledne přijali strážníci z Prahy 10 oznámení, že v Rubensově ulici je mladý muž, který má kolem krku ovázané obinadlo a vyhrožuje sebevraždou. Hlídka muže nalezla sedícího na zídce a ihned mu škrtidlo sundala z krku. 

Mladík postříkal kapotu auta montážní pěnou

18. října 2018 ve 13:43

Ve středu odpoledne byla vyslána autohlídka strážníků z Prahy 2 do Chopinovy ulice, kde měl neznámý muž postříkat zaparkované osobní vozidlo montážní pěnou. Strážníci se spojili s volajícím, který uvedl, že spolu s dalším svědkem viděli mladíka, jak z tlakové nádoby stříkal montážní pěnu na osobní...

Policisté ukončili vyšetřování znásilnění v centru Prahy

17. října 2018 ve 21:44

Kriminalisté z prvního policejního obvodu z 6. oddělení obecné kriminality ukončili vyšetřování případu znásilnění turistky v Náprstkově ulici v centru Prahy z letošního 2. dubna a podali na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 návrh na podání obžaloby.

Zobnul si perníček a šup za volant!

16. října 2018 v 10:27

Strážníci zadrželi zdrogovaného řidiče. Ten se bez okolků přiznal, že v noci před jízdou požil pervitin. Případ dále šetří státní policisté.

Senior zkolaboval u retenční nádrže v Modřanské rokli

15. října 2018 ve 13:24

Pohotové jednání předvedli sportovec a strážník pražské městské policie při záchraně seniora se zástavou srdce. Ten zkolaboval u retenční nádrže v Modřanské rokli.

Klečící nahý muž v hotelovém pokoji

13. října 2018 v 08:38

Hotelový host zdemoloval vybavení pokoje. Z okna dokonce vyhodil i televizor. Strážníci jednatřicetiletého muže omezili na osobní svobodě.

Strážníci odhalili auto s ručně napsanou registrační značkou

10. října 2018 ve 21:34

Osobní auto šedé barvy, jehož řidič porušil dopravní značení v Haštalské ulici, neuniklo pozornosti strážníků z Prahy 1 v pondělí večer. Po jeho zastavení strážníci zjistili, že vedle rozbitého čelního skla jsou obě registrační značky vyrobeny z papíru a ručně popsané. „S ohledem na zjištěné...

Jednačtyřicetiletý cizinec ničil eskalátory ve stanici metra

9. října 2018 v 11:47

Do stanice metra Náměstí Republiky včera vyjela hlídka městské policie na oznámení dozorčího. Dle jeho slov zde měl muž rozebírat eskalátor. Strážnici ho spatřili ve chvíli, kdy se pokoušel odstranit černé madlo, což se mu nakonec částečně podařilo. Za pomoci hmatů a chvatů mu v dalším počínání...

Agresivní cizinec skončil na záchytce

7. října 2018 v 10:04

Ve čtvrtek odpoledne byla vyslána autohlídka strážníků z Prahy 1 do Dlouhé ulice, kde mělo před restaurací docházet k potyčce několika osob. Hlídka na místě nalezla opilého mladého cizince, který se měl při placení útraty chovat agresivně a vyvolávat konflikt.

Další články
Nahoru