Dnes Středa - mlha 6°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 2°C
Středa 27. 10. 2021
Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Je akutní nedostatek dárců kostní dřeně, pomoci by měly náborové akce
Lidé zapsaní do registru dárců kostní dřeně jsou často i dobrovolnými dárci krve. Foto: Jan Puci

Je akutní nedostatek dárců kostní dřeně, pomoci by měly náborové akce

Pražský magistrát ve spolupráci se spolkem Alma mater uspořádá v sobotu 18. září nábor do registru dárců kostní dřeně v areálu Zoo Praha. Přihlásit mohou lidé také na Ladronce, kde bude probíhat Den dětské onkologie. Důvodem náborových akcí je fakt, že je v současnosti akutní nedostatek dárců kostní dřeně.

V Česku je aktuálně mírně přes sto tisíc zaregistrovaných dobrovolníků, ve světě pak 38 milionů. Registry po celém světě jsou propojeny a úzce spolupracují, bohužel zhruba pro každého čtvrtého pacienta se vhodný dárce nenajde nebo se najde příliš pozdě.

„Loni jsme dosáhli magického čísla 100 tisíc registrovaných dárců. To je zhruba polovina naší cesty ke splnění letitého snu, totiž, aby většina českých pacientů nalezla svého dárce u nás a nemuseli jsme je hledat v zahraničí,“ uvedl Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně a primář hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň. 

Světový den dárců kostní dřeně 

Na třetí zářijovou sobotu každoročně připadá Světový den dárců kostní dřeně. Letos se k němu Praha připojí náborem nových dobrovolníků do registru dárců kostní dřeně. Ten se uskuteční 18. září od 9 do 18 hodin u Vzdělávacího centra Zoo Praha. 

Podmínkou pro přijetí do registru je v první řadě věk od 18 do 35 let, dále dobrý zdravotní stav. Zájemci o vstup do registru nesmí trvale užívat léky (nepočítá se antikoncepce a léky na sezonní alergie), musí vážit více než 50 kilogramů a být registrováni u jakékoli české zdravotní pojišťovny. 

Součástí náboru není žádný zdravotnický úkon, nutné je pouze vyplnit formulář a prokázat se občanským průkazem i kartičkou zdravotní pojišťovny. Následovat bude už jen odběr vzorku, který se provádí stěrem z úst. 

Zápis jednoho dobrovolníka do registru zabere zhruba 15 minut. Na místě bude akreditovaný personál, který předá odebrané vzorky s údaji do laboratoře a následně do databáze Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD). 

Už začátkem září spustilo hlavní město k této akci kampaň, jejímž hlavním znakem je barevný pštros, který odkazuje na to, že se nábor bude konat právě v pražské zoo. Cílem je informovat všechny případné zájemce, kteří o přihlášení se do registru dárců kostní dřeně uvažují. 

Magistrát tímto projektem navazuje na úspěšný nábor, který uspořádal už letos v červnu ve Škodově paláci v Praze 1. Ten se uskutečnil také na podporu nemocné dcery jednoho ze zaměstnanců městské společnosti Operátor ICT. Tehdy se přihlásilo 60 dobrovolníků z řad zaměstnanců úřadu i veřejnosti. Na základě jednání se spolkem Alma mater byla tehdy dohodnuta i nynější spolupráce. 

Nábor zájemců do registru bude v sobotu 18. září probíhat i před usedlostí Ladronka v Praze 6, kde se uskuteční již 7. ročník Dne dětské onkologie. Letošní ročník bude věnován poděkování zdravotním sestrám v dětské onkologické péči. 

Každý rok podstoupí v Česku transplantaci kostní dřeně zhruba 270 lidí. Z toho jen 70 dárců kostní dřeně se najde v rámci rodiny. Zbývajících 200 nemocných je tedy odkázáno na vhodného dárce z databáze ČNRDD. Jak již bylo uvedeno, z celkového počtu pacientů s poruchou krvetvorby však každý čtvrtý nemocný svého dárce vůbec nenajde.  

V důsledku covidové pandemie navíc došlo v loňském roce k úplnému zákazu hromadných venkovních náborů, což se výrazně projevilo i na počtu nově zapsaných dárců, kteří jsou připraveni zachránit život druhému člověku. Jejich počet klesl na polovinu, když jich do registru vstoupilo pouze 5 275. 

Součástí oslav Světového dne dárců kostní dřeně bude oceňování dárců krvetvorných buněk, kteří svým činem darovali v loňském roce naději na život některému z pacientů. Slavnostní oceňování, které společně s námi pořádá Český červený kříž a pražský IKEM, proběhne v sobotu 18. září od 11 hodin v prostorách Kaiserštejnského paláce Praze.

K ocenění je pozváno celkem 88 dárců, kteří loni své krvetvorné buňky darovali, 62 z nich pak darovalo v rámci ČNRDD.

Transplantace kostní dřeně

Jak se transplantace kostní dřeně provádí? Dnes existují již dva způsoby. Tím tradičním je, že dárci se v narkóze odsaje jehlami z dutiny pánevní kosti takzvané krvetvorné buňky, které jsou tekuté a na první pohled nerozeznatelné od normální krve. Odsaje se přibližně pět procent celkového množství, které si tělo dárce samo bez problému maximálně do jednoho měsíce dotvoří. 

Novější metodou je získáni krvetvorných buněk ze žilní krve procesem, kterému se říká separace. Je to podobné jako u dárcovství plazmy. Získané krvetvorné buňky se podají nemocnému jednoduchou cestou jako každá jiná infuze. Krvetvorné buňky samy krevní cestou „zaplavou“ do kostí, kde se zachytí, začnou se množit a v průběhu určité doby obnoví tvorbu zdravých krvinek. 

Proč musí být dárci do 35 let? Důvody jsou dva. První je medicínský. Mladší dárce bývá logicky zdravější než starší, a tak je i zdravější jeho dřeň. Druhý je ekonomický. Odebrání vzorku krve a jeho vyšetření na transplantační znaky včetně zařazení do počítačové databáze stojí několik tisíc korun. Proto je třeba, aby po vydání takové částky peněz zůstal vyšetřený člověk v registru více let.


Autor: Jan Puci

Praha 15 pomůže podnikatelům a živnostníkům

Dnes v 09:56

Praha 15 prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce ve svém měsíčníku Hlasatel podporuje firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Požár v ZEVO Malešice prodlouží chystané opravy kotle

25. října 2021 ve 23:27

Požár, který vypukl v minulém týdnu v malešické spalovně, způsobí zpoždění plánované rekonstrukce třetího ze čtyř kotlů v řádu měsíců. Linky číslo tři a čtyři jsou nyní odstaveny. Po vypuknutí požáru nefungovaly všechny čtyři linky, provoz první z nich byl obnoven v pátek dopoledne a druhé v noci...

Alzheimerova choroba: Praha 2 uspořádala ve spolupráci s VFN odborný seminář

25. října 2021 ve 21:46

Alzheimerovou chorobou v Česku trpí zhruba 160 tisíc pacientů. V budoucnu jich bude podle odhadu vědců prudce přibývat. Je nezbytné se na tuto situaci připravit a budovat další domovy pro lidi s touto nemocí. Kapacita těch stávajících je nedostatečná. Jednou z možností, jak tento trend ovlivnit,...

Hlavní město spolu s pražskou záchrankou zajistí pacientům mobilní paliativní péči

24. října 2021 v 16:36

Pražská záchranka (ZZS HMP) bude nově zajišťovat pacientům v metropoli mobilní paliativní péči. Ta bude spočívat ve zřízení speciálního týmu, který by v případě komplikací u lidí, kteří jsou v konečném stadiu nevyléčitelného onemocnění, zajišťoval primárně akutní péči přímo v místě bydliště a...

V soutěži Stavba roku 2021 uspělo několik projektů z Prahy

24. října 2021 v 16:31

Ocenění Stavba roku 2021 získalo celkem deset nominovaných, z toho čtyři na území hlavního města. V kategorii Cena primátora hlavního města byla oceněna stavba moderní Trojské lávky, která přes Vltavu spojuje Císařský ostrov s Trojou. 

Další články
Nahoru