dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Jazzové hvězdy rozezvučí centrum Prahy
Bohemia Jazz Fest budí každý rok velký zájem návštěvníků. Foto: archiv

Jazzové hvězdy rozezvučí centrum Prahy

Již osmý ročník festivalu Bohemia Jazz Fest, během kterého vystoupí na devíti historických náměstích umělci ze dvanácti různých zemí, bude zítra zahájen v Praze. Na Staroměstském náměstí vystoupí ve středu a ve čtvrtek zajímaví jazzoví umělci, včetně zahraničních hvězd. Vstup na festival je zdarma.

První festivalový den zahájí ve středu 10. července Jazzový orchestr Pražské konzervatoře s dirigentem Milanem Svobodou, kteří představí většinou původní skladby. Nejde o žádné sdružení amatérů – orchestr už má za sebou turné po Asii a probojoval se do finále big bandové soutěže v USA.

Po nich vystoupí český pianista a skladatel Karel Růžička se svým kvartetem, jehož součástí je i jeho syn, saxofonista Karel Růžička ml.

Hlavní hvězdou prvního večera budou Medeski, Martin & Wood. Předvedou svou směs jazzu, funku a „avant-noisu“, jež jim zajistila nadšené stoupence po celém světě. Těšit se lze na známé kusy a hojnost improvizace, což jsou pro kapelu typické základní stylové prvky.

Most mezi Východem a Západem

Druhý den zahájí the Kokko Quartet, svěží mladá kapela z Helsinek, která typický severský cool zvuk koření pálivými ingrediencemi z Indie a Arábie. Po nich podium převezme skupina Arifa, která mísí tureckou, balkánskou, klasickou evropskou hudbu s jazzem a tvoří tak „zvukový most mezi Východem a Západem“.

A jako finále propojí své nadání veterán české bluesové kytary Luboš Andršt a jeho blues band s uměleckým ředitelem Bohemia Jazz Festu Rudym Linkou. Obě kytarové hvězdy si společnou improvizaci vyzkoušeli v roce 2012 v Táboře a na letošek opět přichystají fanouškům svůj zvukový ohňostroj.

„Zahrát si bluesovou klasiku vloni v Táboře byla taková zábava, že jsme si to prostě museli zopakovat,“ říká Rudy Linka. „Do horké letní noci se blues perfektně hodí.“

V minulých osmi letech se Bohemia Jazz Festival stal jedním z největších jazzových festivalů v Evropě, na který je volný vstup.

Program festivalu – Staroměstské náměstí:

Sředa 10. 7.
17:00    Big Band VOŠ a Konzervatoře Jaroslava Ježka – CZ
18:30    Karel Růžička Quartet – CZ
19:30    OSA JAZZOVÁ SKLADBA 2013
20:30    MEDESKI MARTIN & WOOD – USA

Čtvrtek 11. 7.
17:30    KOKKO QUARTET – FIN
19:00    ARIFA – NL
20:30    LUBOŠ ANDRŠT BLUES BAND FEATURING RUDY LINKA – CZ


Autor: Renata Rákosová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru