dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Byznys

Jazyková vybavenost Čechů je tristní. Na pracovním pohovoru pohoří každý třetí uchazeč

Jazykové znalosti Čechů stále za vyspělými západoevropskými státy zaostávají. Téměř třetina Čechů se jinak než mateřštinou nedomluví. Navíc zaměstnavatelé stále častěji hledají uchazeče, kteří jsou schopni se dorozumět více jazyky. Češi ale nejsou schopni poptávku uspokojit. Dvěma cizími jazyky hovoří necelých 23 procent obyvatel Česka ve věku od 18 do 59 let, více řečí ovládá jen šest procent lidí. Procento ale výrazně zvyšuje slovenský jazyk, kterým se domluví přes 70 procent Čechů.

Až 75 procent pracovních nabídek zejména u vyšších a administrativních pozic uvádí v požadavcích znalost cizího jazyka. Češi ale zpravidla nejsou schopni požadavkům budoucího zaměstnavatele vyhovět.

„Mezi žádané jazyky stále patří angličtina, němčina a ruština. Anglicky mluví 34 procent Čechů, 20 procent se dorozumí německy a ruštinu ovládá jen 13 procent lidí. Oproti minulým letům klesla poptávka po francouzsky hovořících uchazečích. Jazykové znalosti Čechů v porovnání s ostatními evropskými státy patří k dlouhodobě nejhorším. Například v evropském průzkumu z roku 2012 v aktivní znalosti angličtiny Češi zcela propadli. Zařadili se až na poslední místo ze všech členských zemí Evropské unie. Průměr Česku nezvedla ani mladší generace, ta skončila třetí od konce,“ popsala Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka společnosti AC JOBS.

Češi své jazykové nedostatky ale neradi přiznávají. Drtivá většina z nich se ve svých znalostech přeceňuje. Nepravdivé údaje v životopise uvádí téměř polovina uchazečů.

„Drobné změny v životopisech jsou zcela běžné. Kandidáti se jednoduše snaží zvýšit své šance na přijetí, a proto některé údaje záměrně zkreslují. Týká se to například názvu předchozí pozice nebo pracovní náplně. Setkáváme se i se zkreslením jazykových znalostí. Řada kandidátů uvádí v životopise, že cizí jazyk ovládá lépe, než tomu ve skutečnosti je. S tímto problémem se setkáváme u každého třetího uchazeče. Dokonce i u absolventů vysokých škol jsou znalosti cizích jazyků nedostatečné. Z toho důvodu personalisté jazykové schopnosti uchazečů na pohovorech prověřují velmi důkladně,“ uvedla Olga Hyklová.   

Pokud uchazeč ve výběrovém řízení uspěje, může na zdokonalování znalosti cizího jazyka dál pracovat. Jazykové kurzy totiž patří k jednomu z nejčastěji nabízených benefitů v Česku. Pokud mají zaměstnanci možnost výběru, volí anglický jazyk. Tomu se v rámci poskytovaného benefitu věnuje 72 procent zaměstnanců, nejčastěji chtějí zapracovat na zlepšení mluveného projevu. O německý jazyk má zájem pouze 17 procent lidí.

O studium německého jazyka v Česku dlouhodobě klesá zájem, přitom poptávka po kandidátech s němčinou je veliká. Zájem o studium je nižší i v německém a rakouském příhraničí, tady od roku 2009 klesl zájem o studium německého jazyka zhruba o polovinu. Zejména v některých oborech je přitom znalost němčiny velkou výhodou. Například strojaři nebo odborníci jiných technických profesí hovořící německým jazykem mohou sehnat práci průměrně do 48 hodin,“ řekla Martina Malečková, vedoucí olomoucké pobočky společnosti AC JOBS.

Hlavním problémem Čechů je stud. Jednoduchým psaným textům v cizím jazyce rozumí bezmála tři čtvrtiny Čechů. Pokud ale dojde na aktivní komunikaci, je situace znatelně horší.

„Velkým problémem, se kterým se během své praxe velmi často setkávám, je ostych hovořit. Většina zaměstnanců poměrně dobře ovládá psaný projev a je schopna mu porozumět, stydí se ale mluvit. Mají strach, že udělají chybu, nebo se stydí za špatnou výslovnost, která je při výuce angličtiny, zejména ve školském systému, často podceňována. Problémem je i malá slovní zásoba, zejména v oblasti odborného jazyka, rovněž také nedostatečné pochopení gramatiky, což vede mnohdy k neschopnosti se vyjádřit. Největší poptávka je po kurzech obchodní angličtiny, kterou dnes v podnikatelské sféře potřebuje téměř každý. Velký zájem je také o odborný jazyk v oblasti marketingu, účetnictví nebo stavebnictví,“ popsala Miroslava Valigurová, lektorka anglického jazyka.


Praha přivítala rekordní počet odborníků z oblasti kongresového průmyslu

Včera v 17:39

Celkem 1264 expertů z oboru kongresového průmyslu ze 79 zemí světa se sešlo od 12. do 15. listopadu v Praze na 56. ročníku kongresu Mezinárodní kongresové asociace ICCA. Organizaci této akce zajišťovalo Prague Convention Bureau za podpory více než 40 lokálních partnerů. Cílem kongresu byla...

Zeitgeist koupil další nemovitost a započal rekonstrukci portfolia nájemních bytů v Praze

22. listopadu 2017 ve 13:24

Zeitgeist Asset Management, společnost zabývající se developerskou činností a správou nemovitostí pro soukromé a institucionální investory, dokončil další akvizici obytného domu v ulici Máchova a plánuje v průběhu následujících dvou let zrekonstruovat všechny domy s nájemními byty v hlavním městě,...

V Česku roste podíl firem, které platí vysoké daně

21. listopadu 2017 v 10:23

Od roku 2012 klesá počet společností, které v Česku do státní kasy neodvádějí žádnou daň z příjmů, nicméně v celkovém součtu tato skupina podnikatelů tvoří nejpočetnější skupinu. Naopak roste podíl firem, které na dani z příjmů ročně státu odvedou víc než milion korun. Ukázala to nejnovější...

Obliba oboru podnikání je závislá na věku i pohlaví

15. listopadu 2017 v 18:04

S věkem se významně mění podnikatelské preference. Zatímco muži ve věkové skupině do 45 let nejčastěji podnikají v oborech souvisejících s počítači a informačními technologiemi, starší muži dávají přednost výrobním oborům. Ženy ve věkové kategorii do 45 let jsou výrazně zastoupeny v orgánech...

Firmy vyplatí vánočním brigádníkům rekordní mzdy

13. listopadu 2017 ve 14:37

Přestože některé firmy s letošním náborem zaměstnanců na vánoční brigády začaly skoro o měsíc dříve než loni, už teď pociťují problémy. Lidé nejsou, a ten, kdo chtěl jít na brigádu, si ji zajistil již s předstihem, a navíc zvolil méně náročnou práci. Firmám tak nezbývá nic jiného, než zájemce...

Den otevřených dveří innogy Zákaznické služby v Ostravě

7. listopadu 2017 ve 12:34

Svět zákaznických služeb přímo na dlani uvidíte na Dnu otevřených dveří v Ostravě, který proběhne 8. listopadu v 9, 12, nebo 15 hodin.

V říjnu zbankrotovalo 78 obchodních společností a 478 fyzických osob podnikatelů

7. listopadu 2017 v 09:37

V říjnu letošního roku bylo vyhlášeno 78 bankrotů obchodních společností, 478 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 998 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 108 návrhů na bankrot obchodních společností, 518 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 090 návrhů na osobní bankrot. Počet...

Pražský Smart Energy Hackaton bude maraton nápadů, jak ušetřit energie v domácnostech, autech i ve městě

2. listopadu 2017 ve 14:46

Sídlo innogy ve  Strašnicích přivítá o víkendu mladé talenty, kteří přijedou soutěžit do Prahy na mezinárodní maraton technologického „hackování“ CEEHacks Smart Energy Hackaton Prague 2017, konaného pod záštitou Úřadu vlády, Ministerstva průmyslu a obchodu a hlavního...

Počet britských firem v české republice roste

1. listopadu 2017 v 15:12

Uběhl více než rok od jednoho z nejklíčovějších referend v historii Evropské unie. Přesto, že se obyvatelé Velké Británie 23. června 2016 rozhodli odejít z EU, dodnes se vyjednávání o podmínkách odchodu nepohnuly výrazněji vpřed. Nejnovější analýza poradenské společnosti Bisnode však naznačuje, že...

Jiří Šimek novým jednatelem innogy Energo

1. listopadu 2017 ve 14:23

Novým jednatelem společnosti innogy Energo se od 1. listopadu stane Jiří Šimek (43). Přichází do innogy s rozsáhlými profesními zkušenostmi v oblasti energetiky a povede innogy Energo po boku Zdeňka Kaplana.

Zákazníci oceňují nejen kvalitu služeb, ale i vysokou profesionalitu jejich zaměstnanců

1. listopadu 2017 ve 12:20

Vysokou spokojenost s úrovní služeb ukázal poslední průzkum spokojenosti, který pro vodárenské společnosti ze skupiny Veolia Česká republika provedla nezávislá výzkumná agentura IBRS – International Business and Research Services s.r.o.

Další články
Nahoru