Dnes Sobota - oblacno 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Jatka 78 chystají do konce roku několik premiér
Z berlínského kabaretu Chamäleon Theatre přijede do Prahy finský Circo Aereo s představením in_between. Foto: Andy Philipson

Jatka 78 chystají do konce roku několik premiér

Pražská scéna Jatka78 zaměřená na nový cirkus, tanec, neverbální a alternativní divadlo nabídne v první polovině sezóny od září do prosince celkem sedm premiér – od živé upoutávky na film Amerikánka s třiceti dětmi, přes novocirkusový halucinačně-komiksový výlet do světa Franze Kafky, hudebně-taneční zpracování klasického románu Tramvaj do stanice touha, podívanou z berlínského kabaretu plnou magie, kouzel a iluzí, tanečně-novocirkusové představení inspirované polskými skleníky pro pěstování zeleniny, až po dekadentní euforický kabaret a rodinné zpracování Goldbergových variací. 

„Jatka78 sídlí v Holešovické tržnici. Takže stejně jako na trhu, kde dostanete čerstvé a kvalitní zboží od prodávajícího, kterého osobně znáte, tak i u nás se snažíme v osobním kontaktu nabídnout divákům premiéry nejnovějších inscenací plné výjimečných zážitků,“ říká principál souboru Cirk La Putyka Rostislav Novák ml., který je zároveň uměleckým šéfem Jatek78. 

Sezónu zahájí 6. září nové představení Snowflakes režiséra a producenta Viktora Tauše, živá upoutávka na film Amerikánka, která spojuje autentické zpovědi dětí z dětských domovů a vydělených skupin s muzikálem, činohrou i módní přehlídkou. 

„Vedle více než třiceti dětí uvidí diváci na jevišti i Pavlu Beretovou, Lucii Žáčkovou a zpěváky Adonxse, Annabelle a Thomase Seana Pšeničku,“ přiblížil Tauš. „Chci dát návštěvníkům možnost napřímo vnímat energii dětských interpretů, na kterých je snímek postaven, jelikož tento zážitek tradiční filmová upoutávka nezprostředkuje. Během natáčení jsem si totiž uvědomil, že vidět tyhle děti naživo, je tím nejlepším trailerem, jaký si pro filmovou Amerikánku dokážu představit,” vysvětlil režisér volbu netradičního formátu živého traileru. 

Cirk La Putyka uvede na začátku října a začátku prosince dvě premiéry. Inscenace nazvaná K francouzského režiséra Daniela Gulka ze souboru Cahin Caha zavede diváky na novocirkusový halucinačně-komiksový výlet do světa Franze Kafky. 

„Jde o veselé a divoké představení volně inspirované Kafkovým světem povídek a románů, které spojuje estetické prvky spisovatelovy doby a současného světa. Těšte se na zvířecí masky, létající klavír na jevišti a cirkusové disciplíny, jako jsou vzdušná akrobacie, pozemní akrobacie, cyr wheel, žonglování, perská tyč nebo iluzivní prvky,” sdělil Daniel Gulko. 

Prosincová premiéra představení R.I.E., neboli Rest in Euphoria, nabídne podívanou na pomezí kabaretu, dekadence, vzrušení, hudby, rytmu a pohybu. 

„Vytvoříme místo, na kterém zapomenete na denní starosti, na existenci času a prostoru, a kde budete moci svobodně prožít všechno, co k vám přijde. Místo, kde si odpočinete v euforii,” popsal Novák, který je režisérem inscenace. 

Další domovský soubor Dekkadancers připravuje na začátek listopadu netradiční hudebně-taneční zpracování klasiky Tramvaj do stanice touha v režii portugalského choreografa a režiséra Arthura Pity s původní hudbou skladatele Franka Moona. 

 „Prostřednictvím choreografie, Frankovy hudby a v neposlední řadě díky vynikajícímu obsazení se přeneseme do místa, v němž se střetává realita a iluze, křehkost a maskulinita, vřelost i netečnost,“ řekl Arthur Pita. 

Tanečně-novocirkusové představení Radiant souboru Holektiv, který se na Jatkách78 představí poprvé, je inspirované kauzou polských skleníků pro pěstování zeleniny, jejichž silná záře svítí jako stotisícové město. Zajímavostí je, že na představení naváže přednáška světelného experta, designéra a ochránce přírody Hynka Medřického. 

S českými premiérami přijedou do Prahy dva zahraniční soubory. Z berlínského kabaretu Chamäleon Theatre finský Circo Aereo s představením in_between režiséra Maksima Komara slibujícím fantastickou scénografii plnou tajemství, utajené kouzelnické triky, prvotřídní akrobacii i dechberoucí iluze. 

 Švédská Kompani Giraff přiveze na Jatka78 rodinné představení Goldbergovy variace, která přenese diváky do světa vynálezů, experimentů a disciplín, jako jsou akrobacie, žonglování nebo balancování. „V představení účinkuje žonglér Filip Zahradnický z Cirku La Putyka a druhým francouzská performerka Clémence de Felice,“ doplňuje Rosťa Novák. 

Celkově Jatka78 uvedou do konce roku 2023 osmnáct titulů – vedle uvedených premiér i reprízy úspěšných inscenací nejen Cirku La Putyka, ale i Dekkadancers, VOSTO5 nebo My kluci, co spolu chodíme, v téměř stovce představení. 

Jatka78 – přehled premiér do konce roku 2023:

Zdroj: Jatka 78


Autor: Jan Puci

Praha 6 zná vítěze letošního ročníku soutěže AntiFet Fest, je jím film Dva světy

Včera v 16:12

V divadle Semafor se uskutečnilo vyhlášení dalšího ročníku obvodního kola soutěže amatérských filmů žáků základních škol z Prahy 6.

Léto s živou hudbou 2024 v Praze 15

Včera v 11:52

Pro všechny milovníky dobré hudby odstartuje ve čtvrtek 6. června v Pivovaru Hostivar Léto s živou hudbou 2024. Koncerty se budou konat pod širým nebem každý čtvrtek od 19 hodin za příznivého počasí.

Villa Pellé hostí díla ikony street artu, Španěla Aryze

Včera v 06:07

Světově uznávaný malíř, ilustrátor a autor instalací ve veřejném prostoru Octavi Arrizabalaga známý pod pseudonymem Aryz poprvé vystavuje v České republice. A vybral si bubenečskou Villu Pellé.

Červen ve Viole: Konec sezony s oblíbenými herci a herečkami a Cirkusovou pohádkou ke Dni dětí

23. května 2024 v 11:46

Divadlo Viola na Národní třídě se s letošní divadelní sezonou loučí reprízami úspěšných inscenací. Dříve, než dveře do zdejšího útulného hlediště uzavřou divadelní prázdniny, jsou diváci 5. června od 20 hodin zváni na úsměvný i dojemný příběh Michelle, pro níž se řeč stává stále větším bludištěm....

Orchestr Pražské konzervatoře hraje v Kyjích

22. května 2024 v 19:14

Komorní orchestr Pražské konzervatoře je tvořen třiceti studenty 2. a 3. ročníků školy oddělení smyčcových nástrojů. Vedle barokního a symfonického orchestru je jedním ze tří výstavních těles této významné instituce.

Prosecká zastaveníčka zvou na červnové koncerty

22. května 2024 v 16:38

Praha 9 zve na Prosecká zastaveníčka do Parku Přátelství. Koncerty se konají od května do září vždy v úterý, začínají v 18 hodin a jsou zdarma.

Skladby Antonína Dvořáka a Jana Hanuše zazní v kostele sv. Antonína

21. května 2024 ve 20:50

Ve čtvrtek 23. května večer od 19:30 hodin se můžete zaposlouchat do tónů skladeb Antonína Dvořáka nebo Jana Hanuše na Strossmayerově náměstí. Koncert je zdarma.

Tóny Vinohrad: Hudba a ladný pohyb v Gröbeho vile

21. května 2024 v 11:31

Ve středu 22. května poznáte, jak se i v komorním podání doplňuje úžasná hudba a ladný pohyb. Květnový koncert z cyklu Tóny Vinohrad nabízí program s názvem Do tance.

Mistři grafiky manýrismu ve Valdštejnské jízdárně

21. května 2024 v 10:44

Výstava Od Michelangela po Callota / Umění grafiky manýrismu návštěvníkům nabízí více než dvě stovky děl, grafiku, kresbu, malbu a umělecké řemeslo. Výstava je připravena ve spolupráci s francouzským Muzeem Louvre, je otevřena ve Valdštejnské jízdárně od 17. května do...

Atomic Gigolo zahrají na Vyšehradě

21. května 2024 v 06:56

První koncert letošní sezóny, za úplňku a s jedinečným vyšehradským výhledem ve čtvrtek 23. května. Vstupné dobrovolné, začíná se v 19 hodin.

Přednáška: Toyen, tajemná bytost

21. května 2024 ve 02:10

Dítě bez rodiny. Žena bez milostného vztahu. Chudobná umělkyně. Čtyři mýty, čtyři klišé, které malířka z velké části sama koncipovala.

Soutěž s innogy o vstupenky na koncerty Pražského jara

20. května 2024 v 07:31

Společnost innogy zve na koncerty Pražského jara do Fora Karlin a do Rudolfina. Spolupráce innogy a prestižního hudebního festivalu trvá od roku 1995.

Victoria Hanna a Omri Mor oživí dávné hebrejské písně

19. května 2024 ve 12:54

Výrazné osobnosti jeruzalémské scény, zpěvačka Victoria Hanna a klavírní virtuóz Omri Mor, se ponoří k pramenům levantské hudby. 

Dudes & Barbies gallery hostí Andyho Franka

19. května 2024 v 08:00

Výstava Andyho Franka se bude konat v prostorách Vnitroblocku od 24. května do 26 června. Již druhá autorova výstava v Praze bude největší v jeho dosavadní kariéře.

Další články
Nahoru