Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Jaromír (64): Život mi darovala manželka, její část nosím ve svém těle
Za pár dní uplyne devět let od okamžiku, když šli oba na operaci. Jaromírovi manželčina ledvina zlepšila kvalitu života. Zdroj foto(3x): se svolením pana Jaromíra

Jaromír (64): Život mi darovala manželka, její část nosím ve svém těle

Dojemný příběh manželů Jaromíra a Hany se začal psát v polovině sedmdesátých let, kdy se poznali díky tancování. Později do jejich vztahu zasáhlo dědičné onemocnění. Nakonec podstoupili před devíti lety oba operaci, Hana darovala nemocnému Jaromírovi ledvinu. „Ten život, který si teď užívám – ten mi byl darovaný,“ říká muž s dojetím.   

„Na vojně jsem závodně tancoval. V místním vojenském tanečním klubu ke mně přišel jeho šéf a říká: tady máš partnerku. Tak jsem to vzal doslova a už mi zůstala. Byla to láska na první pohled,“ vzpomíná s úsměvem čtyřiašedesátiletý Jaromír.

„A oboustranně,“ doplňuje o rok mladší Jaromírova manželka Hana. „Známe se od roku 1975 a v prosinci 1977 jsme se brali. Takže už je to přes 40 let. Máme dvě děti a čtyřletého vnuka Ondráška, to je náš poklad,“ pokračuje sympatická dáma. Jaromíra a Hanu však kromě silné lásky a rodiny spojuje už po jedno desetiletí něco dalšího.

Jaromír je vyučený kuchař a v podstatě celý život pracoval v kuchyni. Když mu bylo 21 let, ozvala se bolest ledviny a prvotní diagnóza zněla ledvinový kámen. Při bližším vyšetření však lékaři u Jaromíra odhalili také polycystické onemocnění ledvin.

jaromira-a-hana-clanek-1 „Polycystické onemocnění ledvin je dědičné onemocnění, které se projevuje tvorbou cyst v ledvinné tkáni. Počet i objem cyst se časem zvyšuje, takže postupně nahrazují zdravou ledvinnou tkáň, tím poškozují funkci ledvin a mohou vést k selhání jejich funkce. Toto onemocnění často bývá bezpříznakové nebo se projevuje pouze vysokým krevním tlakem. U těch, u kterých se onemocnění vyskytuje v rodině, obvykle bývá postiženo více členů širší rodiny, doporučuji se obrátit s dotazem na vyšetření ledvin na praktického lékaře. Pro jednoznačné stanovení diagnózy tohoto dědičného onemocnění je nezbytné provedení podrobnějšího vyšetření, které zahrnuje i ultrazvuk,“ vysvětluje Silvie Rajnochová Bloudíčková, vedoucí Nefrologické a Transplantační ambulance IKEM.

Po stanovení této vážné diagnózy už bylo jasné, že musí lékaři Jaromíra pečlivě sledovat. Určitou dobu zůstávalo onemocnění stejné, cysty byly malé a nezvětšovaly se. S přibývajícím věkem ale začala jejich velikost růst, tím se snižovala i funkce ledvin.

„Dovršilo se to tím, že ledviny už řekly stop a úplně přestaly pracovat. Došlo u mě k selhání ledvin, navíc mi musely být odebrány, začal jsem třikrát týdně docházet na dialýzu,“ popisuje Jaromír. V nemocnici na dialýze trávil vždy zhruba šest hodin. Po ní byl nejméně jeden následující den velmi vyčerpaný.

jaromira-a-hana-clanek-2 „Najednou se vám ten člověk ztrácí před očima. Nejdřív mě napadlo, že bych mohla být dárce, protože mám krevní skupinu 0. Ale pak jsem si říkala, že už nejsem nejmladší, a to taky není úplně jednoduchá záležitost. Ale v IKEMu mi paní doktorka všechno vysvětlila a také mi dala šanci dobře si to rozmyslet. Když jsem zjistila všechny informace, neváhala jsem, a přihlásila se k těm různým vyšetřením. Nijak jsem o tom nepřemýšlela. To rozhodnutí bylo velmi intuitivní, prostě hned. A to hlavně proto, že jsem chtěla být se svým mužem prostě napořád,“ popisuje Hana a s úsměvem objímá svého manžela.

„Když mi to řekla, byl jsem proti – obával jsem se, abych jí nezpůsobil nějaké zdravotní problémy. Ale ona mi zkrátka oznámila, že to tak bude – tak to taky bylo,“ směje se Jaromír. „Když jsem se dozvěděl, že to pro ni nebude mít nějaké následky, tak jsem souhlasil a byl jsem i rád, že tu ještě můžeme spolu být. Jsem rád, že žiju a je mi dobře… a nemusím tě mít pořád vedle sebe, stačí když mám kousek tebe tady,“ říká Haně a pokládá si dlaň na pravou stranu břicha.

18. září 2012 podstoupili oba operaci. Hana byla po odebrání jedné z ledvin v nemocnici pouhé tři dny a domácí rekonvalescence trvala asi tři týdny. Jaromír šel domů zhruba dva týdny po transplantaci.

„Když jsem se po operaci probral v IKEMu na posteli, najednou jsem zjistil, že mi je dobře. Já žiju! A znova! Je to úchvatný pocit a jsem vděčný za každý den. Strašně si toho vážím. Ten život, který si teď užívám – ten mi byl darovaný,“ říká Jaromír s dojetím.

Co by Hana vzkázala lidem, jejichž blízký potřebuje novou ledvinu, ale zatím váhají, zda se stát dárcem? „Dál žiji aktivně a nezažívám po odebrání ledviny žádné komplikace. I když jsem v důchodu, stále působím jako učitelka na sklářské škole. Myslím si, že se opravdu není čeho bát. V IKEMu je tým opravdových odborníků a kdyby to nešlo, tak by to neudělali,“ uzavírá. 

Mnoho lidí vynechává preventivní prohlídky u praktického lékaře, protože se cítí subjektivně zdravě, z časových důvodů, a v posledním roce i kvůli strachu z nákazy koronavirem ve zdravotnickém zařízení.

„Součástí preventivních prohlídek je však také důležitá kontrola zdraví ledvin. Laboratorní rozbor moči, případně krve, může odhalit abnormální hodnoty poukazující na ledvinné onemocnění,“ vysvětluje Silvie Rajnochová Bloudíčková.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 5 se zapojila do říjnové výzvy 10 000 kroků

2. října 2022 v 19:47

Od začátku měsíce se můžete zapojit do říjnové výzvy 10 000 kroků. Minulé, jarní výzvy, se účastnilo přes 10 000 účastníků z celé republiky a zapojena byla stovka měst. Cílem výzvy není jen ujít denně 10 000 kroků, ale navrátit chůzi do našich životů. Zúčastnit se může kdokoliv od 6 let věku....

Letňany zvou na preventivní akci Den zdraví

2. října 2022 v 16:36

Ve středu 12. října se v obřadní síni radnice Prahy 18 v Bechyňské ulici 639 uskuteční akce Den zdraví. Mezi desátou a sedmnáctou hodinou si mohou občané této městské části nechat změřit hladinu cukru nebo cholesterolu v krvi, krevní tlak a puls, množství tuku v těle. Dále zde bude zajištěna...

Den zdraví 2022

29. září 2022 v 10:51

Ve čtvrtek 20. října se ve vestibulu Polikliniky Parník od 7 do 12 hodin koná Den zdraví. Během dopoledne si můžete nechat změřit cukr a hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a poradit se můžete o virových onemocněních.

Lidé s epilepsií se rozvádějí častěji než zdraví lidé, ukázala studie

26. září 2022 v 11:48

Společenské stigma provází lidi s epilepsií často od útlého dětství. Kvůli nízkému sebevědomí a nepochopení okolí tak mohou mít problém s navázáním partnerských vztahů. Podle brazilské studie „Rodinný stav pacientů s epilepsií: Faktory a kvalita života“ čelí lidé s epilepsií dokonce vyššímu riziku...

Nová pobytová služba pro dospělé s autismem

23. září 2022 v 11:40

Diakonie Praha ve spolupráci s hlavním městem slavnostně otevřela novou pobytovou sociální službu pro Pražany s těžší formou autismu, kteří potřebují individuální, intenzívní, a hlavně neustálou péči. Nový Domov Daniela ve Stodůlkách vznikl jako dostavba a sloužit bude od...

Další články
Nahoru