dnes
Pátek - zatazeno
30°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
18°C
pozítří
Neděle - polojasno
22°C
Jaro je tady! Jak vybrat kvalitní běžecké boty a oblečení?
Pražský sportKomerční sdělení
Ilustrační foto: ParinPix / Shutterstock.com

Jaro je tady! Jak vybrat kvalitní běžecké boty a oblečení?

Ačkoli u nás aktuálně nepanuje právě optimální situace pro aktivity mimo domov, zaběhat si jít můžete. Pokud ale teprve začínáte, jistě se vám bude hodit několik rad, jak vybrat běžecké boty a oblečení. 

Na sportovním oblečení záleží

Ať už se věnujete, nebo chcete věnovat jakémukoli sportu, základem by mělo být kvalitní oblečení a boty. Jistě, záleží především na vašich schopnostech i na tom, jak vás daná aktivita bude bavit, nicméně musíte se při ní cítit komfortně a nic vás nesmí omezovat. Při nákupu sportovního oblečení a obuvi lze navíc ušetřit. Podíváte-li se na https://kuponer.cz/kategorie/sport/, zjistíte, že mnoho internetových obchodů se sportovním zbožím dnes nabízí různé formy slev (slevové kupóny, cashback apod.), které zajišťují výhodnější nákup.

Základem je kvalitní běžecká obuv

Běh je aktivita, při které dostávají zabrat především nohy, ačkoli jak vám řeknou profíci, velmi důležité je posilovat i horní polovinu těla, což při této aktivitě hodně pomáhá. Přesto jsou základem běžeckého vybavení právě boty. To platí především pro jedince, kteří teprve začínají. Dnes si samozřejmě můžete pořídit velké množství obuvi, takže vám v orientaci může pomoci třeba srovnání běžeckých bot. Obutí na běh nebývá nejlevnější, takže je dobré se v problematice alespoň trochu orientovat. Nejenže vhodné boty budou pohodlnější a příjemnější, ale zároveň chrání klouby, achilovky a dokonce i kolena a páteř!

Hned na začátku určitě nemusí utrácet tisíce korun za profi obuv, přesto by měly boty splňovat určitá kritéria. Předně musí disponovat lehkou, měkkou a pružnou podrážkou. Ta tlumí otřesy, které mohou působit negativně právě na kolena a páteř. Při výběru běžeckých bot zohledněte i terén, ve kterém se budete nejčastěji pohybovat, stejně jako svou hmotnost. Obuv na běh si sice můžete objednat i v e-shopech, měla by vám ale přesně padnout, jinak vás bude eliminovat. Pokud si ji tedy pořídíte přes internet, neváhejte ji vyměnit, nebudete-li se v ní cítit zcela komfortně.

Na co se zaměřit při výběru běžeckého oblečení?

Pokud seženete kvalitní běžeckou obuv, která vám bude plně vyhovovat, máte v podstatě vyhráno! Na dalším vybavení totiž zase tolik nezáleží, minimálně pro začátečníky. Obyčejné tričko, navíc klidně roztrhané, a kraťasy vás příliš omezovat nebudou. Postupem času byste ovšem měli investovat do funkčního oblečení, které perfektně izoluje, „větrá“ a zároveň odvádí pot. Poběží se vám tedy výrazně příjemněji, takže se budete moci soustředit pouze na svůj běžecký výkon.

Omezovat by vás samozřejmě nemělo ani spodní prádlo, přičemž ženská část běžecké komunity by měla pamatovat na výběr vhodné podprsenky, která musí přesně padnout a být z příjemného materiálu. Součást běžeckého oblečení, často opomíjenou, představují ponožky, které by neměly být příliš volné ani těsné, naopak musí být hladké a dobře sát pot. Navíc pamatujte, že by vždy měly sahat nad kotníky, neboť v opačném případě nechrání achillovky, které musí být v teple.

Běhat můžete celoročně

Běhání je pochopitelně vhodnou činností pro teplejší období roku. Jenže této sportovní aktivitě se můžete bez problémů věnovat celoročně. Přizpůsobit tomu ale musíte i svůj šatník. Pokud se ochladí, hodit se bude tepláková souprava a větrovka a do opravdové zimy rovněž čepice a rukavice. Po celý rok také můžete využívat nejrůznější pomocníky, jako jsou krokoměry a měřiče tepu, praktičtější je nicméně použít mobilní telefon a běžecké aplikace. V současné době byste navíc měli mít při běhání roušku, což sice může být trochu omezující, ale co se dá dělat.


Praha 5: Týmový půlmaraton pro všechny se poběží v parku Portheimka

Včera v 18:40

Poprvé se dotknout půlmaratonské atmosféry nabídne týmový půlmaraton. Již třetí ročník seriálu Craft Team Running startuje v sobotu 11. července ve  smíchovském parku před vilou Portheimka.

Judisté dostali od hlavního města peníze

Včera v 07:24

Zastupitelstvo hl. m. Prahy minulý týden odhlasovalo poskytnutí individuální neinvestiční účelové dotace v oblasti sportu ve výši 1 000 000 korun spolku Český svaz juda. Mistrovství Evropy v judu 2020 bylo původně naplánováno na termín od 1. do 3. května 2020 v O2 Aréně, ale kvůli epidemii...

Praha 4 cvičí Tai chi zdarma

4. července 2020 v 09:44

Cvičení Tai chi pořádá městská část Praha 4 spolu s TIME outDOOR již po dvanácté. Hodiny vede lektorka Vlasta Pelechová.

Praha 11 zve na Jarní běhání 2020

26. června 2020 v 09:37

Atletika Jižní Město ve spolupráci s radnicí Prahy 11 zvou děti, rodiče a aktivní běžce na 9. ročník Závodu pro kategorie přípravky, žactva a dorostu.

Do práce na kole. Magistrát se zapojil do tradiční akce

17. června 2020 v 16:19

Pražský magistrát v květnu opět zapojil do letos jubilejního desátého ročníku celostátní kampaně „Do práce na kole“, pořádané spolkem Auto*Mat. Celkem 131 soutěžících ze sedmi budov jezdilo, běhalo a chodilo do práce na vlastní pohon. Zaměstnanci takto „našlapali“ společnými silami poctivých...

Jóga v Letenských sadech

16. června 2020 v 06:18

Zacvičit si jógu pod širým nebem můžete každou středu v období mezi 17. červnem a 30. září. Lekce jsou určeny pro začátečníky a mírně pokročilé.

Mezinárodní den jógy na Karlově náměstí

15. června 2020 v 08:04

Akce pro všechny, kteří rádi cvičí a hýbou se, a také pro ty, kdo by chtěli s cvičením začít, se koná v sobotu 21. června v parku na Karlově náměstí.

Žižkovské pinkání 2020: Na podzimní turnaj v softenise se zájemci mohou hlásit již nyní

14. června 2020 ve 14:00

Turnaj v softenise pro veřejnost s názvem Žižkovské pinkání se letos uskuteční v sobotu 5. září od 12:30 na tenisových dvorcích TK Horní Měcholupy v Praze 15. Přihlašovat se je možné již nyní na emailu zizkovske.pinkani@seznam.cz.

Praha 1 zve sportovce do bazénu

14. června 2020 ve 12:08

Tradiční závody v plavání v Praze 1 se konají v sobotu 20. června. Plavání proběhne v bazénu Tyršova domu od 14:00 do 18:00 hodin.

Běh do kopce zavede zájemce z Komořan na vrch Čihadlo

9. června 2020 v 07:18

Ve čtvrtek 11. června pořádá spolek Kopec závod Komořany – Čihadlo, zařazený do seriálu běhů do kopce v Praze a okolí.

Další články
Nahoru