Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 5°C
Středa 14. 4. 2021
Svátek má Vincenc, Vincent
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Jaro je tady! Jak vybrat kvalitní běžecké boty a oblečení?
Pražský sportKomerční sdělení
Ilustrační foto: ParinPix / Shutterstock.com

Jaro je tady! Jak vybrat kvalitní běžecké boty a oblečení?

Ačkoli u nás aktuálně nepanuje právě optimální situace pro aktivity mimo domov, zaběhat si jít můžete. Pokud ale teprve začínáte, jistě se vám bude hodit několik rad, jak vybrat běžecké boty a oblečení. 

Na sportovním oblečení záleží

Ať už se věnujete, nebo chcete věnovat jakémukoli sportu, základem by mělo být kvalitní oblečení a boty. Jistě, záleží především na vašich schopnostech i na tom, jak vás daná aktivita bude bavit, nicméně musíte se při ní cítit komfortně a nic vás nesmí omezovat. Při nákupu sportovního oblečení a obuvi lze navíc ušetřit. Podíváte-li se na https://kuponer.cz/kategorie/sport/, zjistíte, že mnoho internetových obchodů se sportovním zbožím dnes nabízí různé formy slev (slevové kupóny, cashback apod.), které zajišťují výhodnější nákup.

Základem je kvalitní běžecká obuv

Běh je aktivita, při které dostávají zabrat především nohy, ačkoli jak vám řeknou profíci, velmi důležité je posilovat i horní polovinu těla, což při této aktivitě hodně pomáhá. Přesto jsou základem běžeckého vybavení právě boty. To platí především pro jedince, kteří teprve začínají. Dnes si samozřejmě můžete pořídit velké množství obuvi, takže vám v orientaci může pomoci třeba srovnání běžeckých bot. Obutí na běh nebývá nejlevnější, takže je dobré se v problematice alespoň trochu orientovat. Nejenže vhodné boty budou pohodlnější a příjemnější, ale zároveň chrání klouby, achilovky a dokonce i kolena a páteř!

Hned na začátku určitě nemusí utrácet tisíce korun za profi obuv, přesto by měly boty splňovat určitá kritéria. Předně musí disponovat lehkou, měkkou a pružnou podrážkou. Ta tlumí otřesy, které mohou působit negativně právě na kolena a páteř. Při výběru běžeckých bot zohledněte i terén, ve kterém se budete nejčastěji pohybovat, stejně jako svou hmotnost. Obuv na běh si sice můžete objednat i v e-shopech, měla by vám ale přesně padnout, jinak vás bude eliminovat. Pokud si ji tedy pořídíte přes internet, neváhejte ji vyměnit, nebudete-li se v ní cítit zcela komfortně.

Na co se zaměřit při výběru běžeckého oblečení?

Pokud seženete kvalitní běžeckou obuv, která vám bude plně vyhovovat, máte v podstatě vyhráno! Na dalším vybavení totiž zase tolik nezáleží, minimálně pro začátečníky. Obyčejné tričko, navíc klidně roztrhané, a kraťasy vás příliš omezovat nebudou. Postupem času byste ovšem měli investovat do funkčního oblečení, které perfektně izoluje, „větrá“ a zároveň odvádí pot. Poběží se vám tedy výrazně příjemněji, takže se budete moci soustředit pouze na svůj běžecký výkon.

Omezovat by vás samozřejmě nemělo ani spodní prádlo, přičemž ženská část běžecké komunity by měla pamatovat na výběr vhodné podprsenky, která musí přesně padnout a být z příjemného materiálu. Součást běžeckého oblečení, často opomíjenou, představují ponožky, které by neměly být příliš volné ani těsné, naopak musí být hladké a dobře sát pot. Navíc pamatujte, že by vždy měly sahat nad kotníky, neboť v opačném případě nechrání achillovky, které musí být v teple.

Běhat můžete celoročně

Běhání je pochopitelně vhodnou činností pro teplejší období roku. Jenže této sportovní aktivitě se můžete bez problémů věnovat celoročně. Přizpůsobit tomu ale musíte i svůj šatník. Pokud se ochladí, hodit se bude tepláková souprava a větrovka a do opravdové zimy rovněž čepice a rukavice. Po celý rok také můžete využívat nejrůznější pomocníky, jako jsou krokoměry a měřiče tepu, praktičtější je nicméně použít mobilní telefon a běžecké aplikace. V současné době byste navíc měli mít při běhání roušku, což sice může být trochu omezující, ale co se dá dělat.


Běh nebo procházka pro miminka do dlaně

Dnes v 07:58

První květnovou neděli se uskuteční charitativní běh a procházka organizace Nedoklubko na podporu neonatologických oddělení pečujících o předčasně narozená miminka. Akce se může zúčastnit každý, trasa i místo jsou libovolné, stačí se pouze zaregistrovat a své startovné věnovat jedné z 33 nemocnic...

Radní jednali o Programu podpory sportu a tělovýchovy

12. dubna 2021 v 16:41

Návrh na poskytnutí dotací v Programu podpory sportu a tělovýchovy v hlavním městě Praze pro rok 2021 projednali dnes pražští radní. I nadále bude jeho hlavním cílem systematické zlepšování podmínek pro rozvoj sportu a tělovýchovy v metropoli. Celkem se jedná o částku více jak...

V areálu Modré školy postavila radnice nový pumptrack a minirampu

5. dubna 2021 v 10:35

Praha 11 postavila v areálu Modré školy pumptrack a minirampu. Pumptrack je dlouhý 100 metrů a navíc modulární, takže ho lze přestavět do jiných zatáček a tras. Jezdit se na něm dá na kole, skateboardu, koloběžce i inline bruslích.

Praha 4: Běhejte i v době pandemie

25. března 2021 v 19:41

Od 1. dubna můžete v Praze 4 soutěžit. Získáte dárek a první tři běžci i trička.

Praha 5: Kluziště v Jinonicích i pro veřejnost

22. února 2021 v 09:47

Rezervace pro veřejnost na kluzišti v Jinonicích, v areálu ZŠ a MŠ Tyršova. Pro veřejnost je kluziště k dispozici od pondělí 22. 2. do pátku 26. 2. v časech 8:20–11:20, kdy má škola prázdniny.

Kluziště v Praze 15 je zdarma

18. února 2021 v 09:09

Zabruslit si můžete na kluzišti u ZŠ Veronské náměstí v Praze 15 v pondělí, ve středu a v pátek od 14 do 18 hodin a během víkendu od 9 do 12 hodin.

Praha 5: Nová ledová plocha pro malé hokejisty a krasobruslařky v Jinonicích

17. února 2021 v 10:16

Nová ledová plocha o rozměrech 20×30 metrů vyrostla na venkovním školním hřišti u Tyršovy základní školy v Jinonicích. Její žáci ji budou využívat v dopoledních hodinách.

Praha 5: Rezervace na kluziště

11. února 2021 v 10:28

Ve čtvrtek 11. února se od 18 hodin znovu otevře rezervační systém pro zájemce o bruslení na příští týden.

Praha 11 prodlužuje provoz kluziště

1. února 2021 v 11:10

Pro velký zájem o rezervace na kluziště u Modré školy prodlužuje jedenáctá městská část provoz do 16. února 2021. 

Další články
Nahoru