Dnes Pondělí - snih 0°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 2°C
Pondělí 18. 1. 2021
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Jaro je tady! Jak vybrat kvalitní běžecké boty a oblečení?
Pražský sportKomerční sdělení
Ilustrační foto: ParinPix / Shutterstock.com

Jaro je tady! Jak vybrat kvalitní běžecké boty a oblečení?

Ačkoli u nás aktuálně nepanuje právě optimální situace pro aktivity mimo domov, zaběhat si jít můžete. Pokud ale teprve začínáte, jistě se vám bude hodit několik rad, jak vybrat běžecké boty a oblečení. 

Na sportovním oblečení záleží

Ať už se věnujete, nebo chcete věnovat jakémukoli sportu, základem by mělo být kvalitní oblečení a boty. Jistě, záleží především na vašich schopnostech i na tom, jak vás daná aktivita bude bavit, nicméně musíte se při ní cítit komfortně a nic vás nesmí omezovat. Při nákupu sportovního oblečení a obuvi lze navíc ušetřit. Podíváte-li se na https://kuponer.cz/kategorie/sport/, zjistíte, že mnoho internetových obchodů se sportovním zbožím dnes nabízí různé formy slev (slevové kupóny, cashback apod.), které zajišťují výhodnější nákup.

Základem je kvalitní běžecká obuv

Běh je aktivita, při které dostávají zabrat především nohy, ačkoli jak vám řeknou profíci, velmi důležité je posilovat i horní polovinu těla, což při této aktivitě hodně pomáhá. Přesto jsou základem běžeckého vybavení právě boty. To platí především pro jedince, kteří teprve začínají. Dnes si samozřejmě můžete pořídit velké množství obuvi, takže vám v orientaci může pomoci třeba srovnání běžeckých bot. Obutí na běh nebývá nejlevnější, takže je dobré se v problematice alespoň trochu orientovat. Nejenže vhodné boty budou pohodlnější a příjemnější, ale zároveň chrání klouby, achilovky a dokonce i kolena a páteř!

Hned na začátku určitě nemusí utrácet tisíce korun za profi obuv, přesto by měly boty splňovat určitá kritéria. Předně musí disponovat lehkou, měkkou a pružnou podrážkou. Ta tlumí otřesy, které mohou působit negativně právě na kolena a páteř. Při výběru běžeckých bot zohledněte i terén, ve kterém se budete nejčastěji pohybovat, stejně jako svou hmotnost. Obuv na běh si sice můžete objednat i v e-shopech, měla by vám ale přesně padnout, jinak vás bude eliminovat. Pokud si ji tedy pořídíte přes internet, neváhejte ji vyměnit, nebudete-li se v ní cítit zcela komfortně.

Na co se zaměřit při výběru běžeckého oblečení?

Pokud seženete kvalitní běžeckou obuv, která vám bude plně vyhovovat, máte v podstatě vyhráno! Na dalším vybavení totiž zase tolik nezáleží, minimálně pro začátečníky. Obyčejné tričko, navíc klidně roztrhané, a kraťasy vás příliš omezovat nebudou. Postupem času byste ovšem měli investovat do funkčního oblečení, které perfektně izoluje, „větrá“ a zároveň odvádí pot. Poběží se vám tedy výrazně příjemněji, takže se budete moci soustředit pouze na svůj běžecký výkon.

Omezovat by vás samozřejmě nemělo ani spodní prádlo, přičemž ženská část běžecké komunity by měla pamatovat na výběr vhodné podprsenky, která musí přesně padnout a být z příjemného materiálu. Součást běžeckého oblečení, často opomíjenou, představují ponožky, které by neměly být příliš volné ani těsné, naopak musí být hladké a dobře sát pot. Navíc pamatujte, že by vždy měly sahat nad kotníky, neboť v opačném případě nechrání achillovky, které musí být v teple.

Běhat můžete celoročně

Běhání je pochopitelně vhodnou činností pro teplejší období roku. Jenže této sportovní aktivitě se můžete bez problémů věnovat celoročně. Přizpůsobit tomu ale musíte i svůj šatník. Pokud se ochladí, hodit se bude tepláková souprava a větrovka a do opravdové zimy rovněž čepice a rukavice. Po celý rok také můžete využívat nejrůznější pomocníky, jako jsou krokoměry a měřiče tepu, praktičtější je nicméně použít mobilní telefon a běžecké aplikace. V současné době byste navíc měli mít při běhání roušku, což sice může být trochu omezující, ale co se dá dělat.


Praha 5: Zítra si můžete rezervovat kluziště

13. ledna 2021 v 16:37

Ve čtvrtek se od 18 hodin otevře rezervační systém pro zájemce o bruslení na příští týden.

Bruslí se i v parku Podviňák

8. ledna 2021 v 11:00

V Parku Podviňák v Praze 9 přímo v areálu restaurace Podviňák se bruslí. Vzhledem k opatřením vlády je nutná rezervace, kdy na ploše smí být 2 lidi nebo rodina 2 dospělí a 2 děti.

Praha 5: Rezervace na kluziště dnes od 18 hodin

7. ledna 2021 v 11:28

Dnes v 18 hodin se otevře rezervační systém pro zájemce o bruslení na příští týden.

Běžecká škola Prahy 4 bude individuální

6. ledna 2021 ve 13:35

Praha 4 zve zítra v 18 hodin na běžeckou školu, vzhledem k vládním opatřením individuální.

Hlasujte o Sportovce roku 2020 Prahy 15

5. ledna 2021 v 17:08

V Praze 15 koncem roku proběhly nominace na Sportovce roku. Sešlo se jich celkem 37, které splnily podmínku buď trvalého bydliště sportovce, nebo sídla sportovního klubu v MČ Praha 15. Novinkou je kategorie Senior 60+.

Na Silvestra otevírá kluziště v parku Podviní

30. prosince 2020 v 17:16

Praha 9 zve na kluziště. Otvírá se zítra, 31. prosince, od 9 hodin. Zabruslit si najednou mohou dvě osoby, nebo celá rodina žijící v jedné domácnosti.

Praha 6: Na kluziště Vypich pouze rodiny

27. prosince 2020 v 07:56

Dnes, 27. prosince, je kluziště na Vypichu z důvodu přechodu na pátý stupeň PES uzavřeno. Vstup bude možný od 28. prosince pouze pro rodiny a na základě on-line rezervace.

Běžecká škola Prahy 4 ruší Novoroční běh

19. prosince 2020 v 19:15

Tradiční Novoroční výběh se vzhledem k nařízení vlády ruší. 

Kluziště pro veřejnost na Letné

18. prosince 2020 v 19:58

V sobotu 19. prosince ráno se otevře ledová plocha na Letenské pláni. Je nutné dodržovat hygienická opatření a zejména omezit počet návštěvníků a čas strávený na ledě. Pražané i návštěvníci metropole mohou kluziště bezplatně využívat až do 7. března. K dispozici bude také vytápěný stan, půjčovna...

Praha 5 otevře kluziště na Smíchově

18. prosince 2020 v 16:13

Radnice Prahy 5 připravila i v letošním roce venkovní kluziště pro obyvatele zdarma. V provozu bude každý den od 9 do 21 hodin. Kvůli vládním nařízením je však nutná předchozí rezervace, která je možná provést na každou půl a celou hodinu – zájemci tedy budou mít k dispozici vždy půl hodiny...

V Praze 2 se stále bruslí, na kluzištích může být šest lidí

16. prosince 2020 v 11:04

I přes nová vládní opatření zůstává provoz kluzišť v Havlíčkových sadech a na Folimance v Praze 2 zachován. Platí ovšem nové omezení, podle kterého se na kluzišti může v jednom okamžiku pohybovat maximálně šest osob.

Další články
Nahoru