dnes
Pondělí - zatazeno
10°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
15°C
pozítří
Středa - polojasno
17°C
Jaro je tady! Jak vybrat kvalitní běžecké boty a oblečení?
Pražský sportKomerční sdělení
Ilustrační foto: ParinPix / Shutterstock.com

Jaro je tady! Jak vybrat kvalitní běžecké boty a oblečení?

Ačkoli u nás aktuálně nepanuje právě optimální situace pro aktivity mimo domov, zaběhat si jít můžete. Pokud ale teprve začínáte, jistě se vám bude hodit několik rad, jak vybrat běžecké boty a oblečení. 

Na sportovním oblečení záleží

Ať už se věnujete, nebo chcete věnovat jakémukoli sportu, základem by mělo být kvalitní oblečení a boty. Jistě, záleží především na vašich schopnostech i na tom, jak vás daná aktivita bude bavit, nicméně musíte se při ní cítit komfortně a nic vás nesmí omezovat. Při nákupu sportovního oblečení a obuvi lze navíc ušetřit. Podíváte-li se na https://kuponer.cz/kategorie/sport/, zjistíte, že mnoho internetových obchodů se sportovním zbožím dnes nabízí různé formy slev (slevové kupóny, cashback apod.), které zajišťují výhodnější nákup.

Základem je kvalitní běžecká obuv

Běh je aktivita, při které dostávají zabrat především nohy, ačkoli jak vám řeknou profíci, velmi důležité je posilovat i horní polovinu těla, což při této aktivitě hodně pomáhá. Přesto jsou základem běžeckého vybavení právě boty. To platí především pro jedince, kteří teprve začínají. Dnes si samozřejmě můžete pořídit velké množství obuvi, takže vám v orientaci může pomoci třeba srovnání běžeckých bot. Obutí na běh nebývá nejlevnější, takže je dobré se v problematice alespoň trochu orientovat. Nejenže vhodné boty budou pohodlnější a příjemnější, ale zároveň chrání klouby, achilovky a dokonce i kolena a páteř!

Hned na začátku určitě nemusí utrácet tisíce korun za profi obuv, přesto by měly boty splňovat určitá kritéria. Předně musí disponovat lehkou, měkkou a pružnou podrážkou. Ta tlumí otřesy, které mohou působit negativně právě na kolena a páteř. Při výběru běžeckých bot zohledněte i terén, ve kterém se budete nejčastěji pohybovat, stejně jako svou hmotnost. Obuv na běh si sice můžete objednat i v e-shopech, měla by vám ale přesně padnout, jinak vás bude eliminovat. Pokud si ji tedy pořídíte přes internet, neváhejte ji vyměnit, nebudete-li se v ní cítit zcela komfortně.

Na co se zaměřit při výběru běžeckého oblečení?

Pokud seženete kvalitní běžeckou obuv, která vám bude plně vyhovovat, máte v podstatě vyhráno! Na dalším vybavení totiž zase tolik nezáleží, minimálně pro začátečníky. Obyčejné tričko, navíc klidně roztrhané, a kraťasy vás příliš omezovat nebudou. Postupem času byste ovšem měli investovat do funkčního oblečení, které perfektně izoluje, „větrá“ a zároveň odvádí pot. Poběží se vám tedy výrazně příjemněji, takže se budete moci soustředit pouze na svůj běžecký výkon.

Omezovat by vás samozřejmě nemělo ani spodní prádlo, přičemž ženská část běžecké komunity by měla pamatovat na výběr vhodné podprsenky, která musí přesně padnout a být z příjemného materiálu. Součást běžeckého oblečení, často opomíjenou, představují ponožky, které by neměly být příliš volné ani těsné, naopak musí být hladké a dobře sát pot. Navíc pamatujte, že by vždy měly sahat nad kotníky, neboť v opačném případě nechrání achillovky, které musí být v teple.

Běhat můžete celoročně

Běhání je pochopitelně vhodnou činností pro teplejší období roku. Jenže této sportovní aktivitě se můžete bez problémů věnovat celoročně. Přizpůsobit tomu ale musíte i svůj šatník. Pokud se ochladí, hodit se bude tepláková souprava a větrovka a do opravdové zimy rovněž čepice a rukavice. Po celý rok také můžete využívat nejrůznější pomocníky, jako jsou krokoměry a měřiče tepu, praktičtější je nicméně použít mobilní telefon a běžecké aplikace. V současné době byste navíc měli mít při běhání roušku, což sice může být trochu omezující, ale co se dá dělat.


Sportuje celá Praha 8 ruší dnešní akci

26. září 2020 v 05:49

Turnaj v softballu, který se měl konat v rámci akce Sportuje celá Praha 8 dnes, 26. září, je z důvodu nepříznivého počasí bez náhrady zrušen.

Výsledky ankety Sokol roku byly vyhlášeny v Tyršově domě

24. září 2020 v 09:11

Šermíř Alexander Choupenitch ovládl anketu Sokol roku 2019, která navazuje na dřívější ocenění Nejúspěšnější sportovec ČOS. V kategorii do 23 let uspěl zápasník Matouš Vondál, v kategorii do 18 let pak velká naděje české atletiky Barbora Malíková. Česká obec sokolská letos ocenila i své osobnosti...

Běh za Vidouli

21. září 2020 v 10:22

V úterý 22. září od 16 hodin proběhne tradiční sportovní akce na podporu hory Vidoule. Z bezpečnostních důvodů letos však neproběhne doprovodný program, závod bude probíhat individuálně.

Běh strmý do zámeckého vrchu

21. září 2020 v 08:20

Na dvacátý ročník Běhu strmého do zámeckého vrchu zve ve čtvrtek 24. září Praha 8.

Běh pro Jedličku

19. září 2020 v 09:48

Přijďte si ve čtvrtek 24. září zaběhnout netradiční běh s překážkovými zónami v historické části Prahy. Svojí účastí podpoříte Nadaci Jedličkova ústavu. Patronem běhu je olympijský vítěz v pětiboji David Svoboda.

Měsíc zdravé Šestky: Vyzkoušejte zdarma, co vás baví

18. září 2020 v 11:09

Akce Měsíc zdravé Šestky umožňuje dětem i dospělým vyzkoušet zdarma nejrůznější aktivity, kterými lze trávit volný čas. Praha 6 ve spolupráci s více než 35 volnočasovými organizacemi na území šesté městské části připravila program na celý měsíc.

Další ročník Sportovce Prahy 15 vyhlášen

18. září 2020 v 07:08

Praha 15 opět vyhlásila anketu Sportovec roku, která v letošním roce přináší dvě novinky. Tou první je nová kategorie Sportovec 60+.

Nová sezóna na Hájích je po šesti letech opět na travnatém fotbalovém hřišti

17. září 2020 v 19:03

Po roce intenzivních jednáních mezi FC Háje Jižní Město a společnosti ODDITY, kde hrála jedenáctá městská část zastoupená radním Janem Stárkem především mediační roli, se nedávno podařilo dotáhnout do konce finální znění nájemní smlouvy potřebné pro plné využívání fotbalového travnatého hřiště...

Praha 5 finančně podpoří sportování dětí

16. září 2020 v 07:34

Praha 5 podporuje děti a dospívající do 18 let, kteří mají trvalé bydliště v páté městské části, a kteří během školního roku alespoň jedenkrát týdně sportují u některého z registrovaných poskytovatelů.

Hostivařská 15: Závod v běhu v rámci Dnů Prahy 15, vítěz bere celý sud

12. září 2020 v 10:53

Hostivařská patnáctka zve na 2. ročník běžeckého závodu, který startuje v neděli 20. září v 11 hodin v areálu pivovaru Hostivar 2. Závodníky provede krásnou přírodou Hostivařského lesoparku, podél meandrů Botiče až do Újezdu a po 15 kilometrech pohodového běhu je zavede do areálu...

Praha 4 opraví pumptrackovou dráhu

11. září 2020 v 08:07

Tratě pumptrackové dráhy v areálu A-park Ledárny přestaly splňovat požadavky na bezpečný provoz.

Hrajte basketbal. Praha 2 zve na Folimanku

9. září 2020 v 18:44

Podzimní část otevřených tréninků basketbal pro děti a mládež od 8 do 18 let začne zítra. Projekt, kdy se dětem věnují členové basketbalového oddílu USK Praha probíhá ve spolupráci se Streetwork Beztíže Praha 2.

Další články
Nahoru