dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Jaro je spouštěč migrény, ale může jím být i káva, alkohol a cukr. Tipy, jak se velkých bolestí zbavit
Ilustrační foto: sxc.hu

Jaro je spouštěč migrény, ale může jím být i káva, alkohol a cukr. Tipy, jak se velkých bolestí zbavit

Kolísavé počasí teď na jaře děsí všechny, kdo už mají nějaké zkušenosti s migrénou. Přesně to totiž patří ke spouštěčům nesnesitelné bolesti hlavy.

Co to je migréna?
Záchvaty migrény trpí údajně přibližně dvacet procent žen a 7 procent mužů. Dodnes není jasné, co je vlastně příčinou toho, že u některých lidí dochází k podráždění mozkového kmene, na něž navazují další – například dráždění nervových zakončení. Výsledkem je záchvat migrény – bolest hlavy provázená zvracením, citlivostí na světlo a hluk. Někomu může vadit i některá vůně. Každý pohyb je utrpení. Bolest zpravidla zasahuje polovinu hlavy. Tento stav může trvat tři hodiny, ale také třeba tři dny…

Co všechno ji spouští?
Spouštěče mohou být nejrůznějšího druhu, například kolísavý tlak ovzduší, střídání tepla a zimy, stres či nedostatek spánku, menstruace a v neposlední řadě také to, co jíme. Každý to má trochu jiné. Pokud tedy migrénami trpíte, snažte se vysledovat, co je právě váš spínač bolestí hlavy. Výživoví poradci také varují před některými potravinami, které by mohly být startéry migrény.

Čtěte také: Jarní únava vás letos nedostane! Rady nad zlato

Které potraviny by mohly spouštět migrénu?

KÁVA
Kofein má i některé dobré vlastnosti – například zvyšuje serotonin (hormon štěstí) v mozku. Na druhé straně ale zvyšuje vylučování magnesia a také hormonu krevního tlaku Noradrenalinu z těla. To může spolu s dalšími prvky spustit migrénu.
Tip: Sledujte, jak reagujete na konzumaci kávy. Pokud jste na ni opravdu citliví, omezte její spotřebu, ale nezříkejte se jí zcela – hrozily by vám abstinenční příznaky.

Čtěte také: Výživová poradkyně českému národu kafařů: káva a pitný režim, proč pít kávu před fyzickou aktivitou, kolik kafí můžete denně

CUKR
Pokles cukru v krvi a chuť na sladké nutí mnohdy lidi trpící migrénou k rychlému přejedení sladkými dorty nebo čokoládou. To jim způsobuje právě nástup bolesti hlavy.
Tip: Nejlepší je jíst každé tři čtyři hodiny a vynechat přitom sladkosti. Nahradit je můžete uhlovodany, jako je celozrnný chleba, nebo ovocem a zeleninou.

Čtěte také: Hořká pravda o cukru: legendární lékař přichází s obžalobou bílého zlata

ALKOHOL
Především červené víno (a látky v něm obsažené) vyvolává bolesti hlavy. Také migrény jsou jeho důsledkem. Je to paradox, protože lékaři radí pro zdravé prokrvení mozku právě dvě deci červeného vína denně.
Tip: Pokud trpíte na migrény, zřekněte se alkoholu, a když už pijete, tak rozhodně ne červené víno nebo bublinky!

Čtěte také: Odborná obhajoba alkoholu: žádná metla lidstva, ale v rozumné míře lék! Jak prospívá?

BÍLKOVINY
Spouštěčem může být i tyramin obsažený v zrajících sýrech a červeném víně nebo naložených a uzených rybách, citrusech a oříšcích. Další bílkoviny, jako je fenylethylamin obsažený v kakau a čokoládě, jsou také podezřelé z vyvolání migrény.
Tip: Vražedné jsou některé kombinace – jako například červené víno se zrajícím sýrem. Jsou lidé, jimž ani víno ani sýr nic nedělají, ale dohromady je to stoprocentní spouštěč. Musíte vypozorovat, jak jste na tom vy.

Čtěte také: Další zaručená dieta? To ne, ale odbornice Slimáková ví, jak hubnout a nedřít u toho 

PŘÍSADY
Různá dochucovadla a umělá aroma mohou také vyvolat migrénu. Týká se to oblíbených pytlíkových polévek, jídel z fastfoodů nebo například i oblíbených bramborových lupínků – chipsů.
Tip: Nejlepší jsou čerstvé potraviny, uvařené doma, bez umělých dochucovadel. Vyhněte se všemu, kde se vyskytují éčka.

Jaké léky na migrénu působí?
Někomu stačí acylpyrin, jiný potřebuje specielní lék. Také to je na vás, abyste vypozorovali, co na vás působí nejlépe. V zásadě ale tyto látky mají pozitivní účinek: Kyselina acetylsalicilová (acidum acetylsalicilicum), paracetamol (paracetamolum), dihydroergotamin (dihydroergotamini mesilas), ergotamin (ergotamini tartras), aulin (nimesulidum)


Autor: Zuzana Pšenicová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

Včera ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru