Dnes Pátek - oblacno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Jarní únava se brzy přihlásí o slovo, některé složky jídelníčku bude proto lepší na jistý čas vysadit
Až uvidíte v březnu na čistém místě kvést sedmikrásky, pár jich sezobněte, podpoří se látková výměna v játrech. Foto: Rudolphs no uno / Wikimedia Commons

Jarní únava se brzy přihlásí o slovo, některé složky jídelníčku bude proto lepší na jistý čas vysadit

Zima vstoupila do svojí poslední třetiny, i díky jejímu mírnému průběhu jaro klepe na dveře. I když si to mnozí lidé nechtějí připustit, organismus bude na konci zimy zesláblý a vyčerpaný. Snáze tak na něj může dolehnout jarní únava. Té se však lze jednoduše bránit.

„Svou stravu na jaře odlehčete. Vyvarujte se živočišných a nekvalitních tuků, to znamená vepřového a hovězího masa, jakýchkoli uzenin, bílé mouky a bílého cukru,“ uvádí doktorka Jana Tamchynová.

Podle ní pocity únavy po zimě způsobuje z velké míry strava. Během podzimních a zimních měsíců se v jídelníčku objevuje větší množství těžkých a energetických jídel. Lidský organismus je totiž od přírody v zimě nastaven tak, že potřebuje vydatnější „zásobování“, aby přečkal toto období.

Co však nyní ještě nevadí, na jaře způsobí přibývání na váze a s tím související únavu. Jestliže musíte sladit, pak to raději dělejte hnědým nerafinovaným cukrem či javorovým sirupem. Až se v obchodech a na trzích objeví první saláty a další listová zelenina, zařaďte je na svůj jídelníček. „A také lehce stravitelné polévky, obiloviny, luštěniny a ovoce,“ radí Tamchynová.

Přirozená strava

Ideální jsou podle ní také různé obilné kaše ochucené mákem, rozinkami, ovocem, medem, kokosem, anebo také s česnekem, osmahnutou cibulkou, houbami, či rajčatovým protlakem.

Do salátů a polévek přidávejte čerstvé lístky prvních zelených bylinek, kopřiv, pampelišek a květů sedmikrásek. Vše čerstvě zelené působí v tomto období na organismus blahodárně.

„Strava by od začátku jara měla být co nejpřirozenější a odpovídající našim podmínkám, ve kterých žijeme,“ pokračuje Jana Tamchynová. Proto je dobré na jaře se vyvarovat na určitou dobu konzumaci exotického ovoce. Vysaďte také mléko, mléčné výrobky a tučné sýry, aby se vnitřnosti snáze čistily od zimních nánosů kalorických a tučnějších jídel.

Vaše strava by měla být bohatá na vitamín C, který zvyšuje odolnost a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. „Céčko“ dostanete do organismu například z hlávkového salátu, papriky, kapusty či kysané zelí. Na jaře je důležitý víc než kdy jindy také přísun vitamínů A a D.

Pozor na nápor energie

„Mějte na mysli, že jarní únava neškodí, pokud není abnormální. Na jaře je síla přírody obzvlášť velká a může být až destrukční, protože se nemilosrdně zbavuje všeho, co není životaschopné a co je pro tělo „odpadem“. Je proto dobré respektovat rytmus svého těla, chodit pravidelně spát, pravidelně se rozhýbávejte po zimě a nic nepřehánějte,“ myslí si Tamchynová.

Obzvláště jarní slunečné dny totiž jsou nebezpečné. Slunce stimuluje hluboce očistné procesy v těle. Nápor energie však nemusí vždy dobře působit na právě se probouzející orgány v těle, které sotva stačily přepnout na režim zvýšené aktivity. Jenže náš rozum a mozek stimulovaný sluncem to nevnímá a začne nerozvážně rozhazovat energii, neregistruje vtíravý chlad, nedostatečné oblečení. Od země je ještě hodně zima, ale to pocitově stěží rozpoznáme.

Pitný režim a pohyb

Dodržujte pitný režim, nedostatek tekutin totiž způsobuje únavu i bolesti hlavy. Vyzkoušejte čerstvou šťávu z červené řepy a mrkve, čaj z vilcacory, lapacha a svízele syřišťového. Na jaře budou také vhodné čaje z mladých kopřiv, listů břízy, smetanky lékařské, řebříčku, sedmikrásky a řeřichy.

Mezi nejúčinnější prostředky, jak se zbavit následků zimy a zabránit hrozící únavě, patří pohyb. Pobyt v probouzející se přírodě vás pozitivně psychicky ovlivní. Mělo by jít o cílené a pravidelné procházky svižnějším tempem, alespoň půl hodiny denně na čerstvém vzduchu, nejlépe v lese, či parku.

K tomu přidejte jízdu na kole, práci na zahrádce a dechová cvičení, propojená s jógovými cviky. Přiměřená fyzická aktivita povzbudí krevní oběh.


Autor: Karel Netolický

Zastupitelstvo Prahy 15 zveřejnilo program jednání

Dnes v 07:41

Čtvrté mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 15 se koná ve středu 28. dubna od 10 hodin v sále TJ Sokol Hostivař – ve Švehlově sokolovně.

Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Včera v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Včera v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Včera v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Včera v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

21. dubna 2021 ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

21. dubna 2021 v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

21. dubna 2021 v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Další články
Nahoru