dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - skorojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
6°C
Jarní mazec: V zoo se letos narodily už stovky mláďat
Mládě komby jižní. Foto: Tomáš Adamec / Zoo Praha

Jarní mazec: V zoo se letos narodily už stovky mláďat

Jaro je v přírodě především obdobím mláďat. Platí to i pro pražskou zoologickou zahradu, kde se od začátku roku narodilo už 330 mláďat.

Mezi nejčerstvější přírůstky patří tři mláďata vzácné komby jižní, které pražská zoo odchovala historicky vůbec poprvé. Krátce po sobě je na svět přivedly obě samice, které se před více než rokem podařilo získat ze Zoo Bronx v New Yorku.

První mládě přišlo na svět 5. března, dvojčata se pak narodila druhé samici 6. dubna. Zoo Praha je v chovu menších druhů komb velmi úspěšná a vede i plemennou knihu. Nejlepší šanci spatřit komby jižní mají návštěvníci ke konci otevírací doby, kdy jsou tyto africké poloopice nejaktivnější.

veverka-kapska-clanek-nahled

Letos se už narodilo 12 veverek kapských

Mláďata aktuálně návštěvníci naleznou i u veverek kapských nebo oblíbených surikat. A daří se i kopytníkům. Před týdnem se narodilo mládě bizona, které je k vidění spolu se zbytkem stáda ve výběhu nedaleko rozhledny Obora. V horní části zahrady najdou návštěvníci také mláďata antilopy vrané nebo zebry Böhmovy, která přišla na svět před dvěma týdny.

Ptáci v pražské zoo obohatili své řady od začátku roku celkem o 69 mláďat. Jen týden staré mládě jeřába mandžuského uvidí při troše štěstí návštěvníci v Ptačích mokřadech. K světu se mají i dvě mláďata, která se v březnu vylíhla z vajec Matyldy a Matyáše, známého páru orlů východních.

bizon-clanek-nahled

Týden staré mládě bizona

Od roku 2007, kdy byl v pražské zoo rozmnožen orel východní vůbec poprvé, se zde tak vylíhlo už 18 mláďat. Mezi další úspěchy patří mláďata amazoňanů brazilských, výrečků filipínských, marabu afrických nebo emu hnědých. Nejvíc přírůstků však od začátku roku přibylo mezi plazy – celkem 133. Jen za poslední týden se vylíhlo několik leguánků ostnitých a mabují perleťových.


Další články
Nahoru