dnes
Neděle - oblacno
20°C
zítra
Pondělí - oblacno
24°C
pozítří
Úterý - oblacno
25°C
Jana Plamínková z Trojkoalice jednala na vlastní pěst, možná ji to bude stát post pražské radní
Pražská radní a zároveň starostka Slivence Jana Plamínková. Foto: archiv

Jana Plamínková z Trojkoalice jednala na vlastní pěst, možná ji to bude stát post pražské radní

Zastupitelská opozice v Praze podruhé v krátké době požaduje svolání mimořádného zastupitelstva. Dnes o tom informovala TOP 09. Poslední mimořádné jednání se konalo minulý týden, mělo se na něm jednat o dokončení pražského vnitřního okruhu. Opozicí navržený jednobodový program však zastupitelé neschválili a jednání se tak neuskutečnilo. Další zasedání nyní opět navrhují kluby TOP 09, ODS a Nezávislých, podle kterých dostavbu obou vnitřních okruhů ohrožují spory uvnitř magistrátní koalice. Jejich žádost na magistrát dorazila dnes, primátorka Adriana Krnáčová (ANO) má ze zákona povinnost jednání svolat do 15 dní, tedy ještě před volbami.  

„Nejen, že současná koalice ANO, ČSSD, Zelených, Starostů a KDU-ČSL ve jménu vlastního přežití již měsíce odkládá rozhodnutí o vnitřním okruhu. Spory v radě zásadně komplikují i práce na okruhu vnějším," uvedl předseda klubu zastupitelů TOP 09 Václav Novotný.

Čtěte také: TOP 09 opět navrhuje mimořádné jednání zastupitelstva. Kvůli Pražskému okruhu

V případě dokončení vnitřního okruhu mezi Pelc-Tyrolkou a Balabenkou opozice minulý týden na jednání zastupitelstva požadovala schválení zakázky na přípravu projektu. Šlo o záměr, který připravila samotná koalice, rada však rozhodla, že ho zastupitelstvo projedná až v listopadu.

Na jednání náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) řekl, že nevidí důvod, proč ho schvalovat mimo harmonogram a že příprava zakázky bude trvat stejně dlouho, ať se schválí v září nebo v listopadu, protože se na ní už pracuje.

Podle Novotného odkládá koalice diskusi v zastupitelstvu až na dobu po volbách, protože se na podobě okruhu neshodne a chce se vyhnout veřejným rozepřím.

Tento týden v úterý se v koalici objevil další spor, tentokrát o plánovanou část vnějšího okruhu spojující D1 a D11. Radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice) odeslala na ministerstvo životního prostředí dopis, ve kterém požaduje přepracování části stavby, konkrétně mimoúrovňové křižovatky Dubeč. Projekt nyní prochází procesem posouzení vlivu na životní prostředí (EIA).

Plamínková v dopise, který má ČTK k dispozici, zpochybňuje například dopravně inženýrské podklady. Rozpory podle ní existují i mezi hodnotami intenzity dopravy uvedenými v jednotlivých přílohách dokumentace.

Čtěte také: Pražská ODS: Radní Plamínková ohrozila dostavbu silničního obchvatu Prahy, chceme mimořádné zastupitelstvo

Proti aktivitě Plamínkové se postavil zbytek vedení města a rada ve čtvrtek projedná usnesení, ve kterém vyjádří podporu projektu v současné podobě. Opoziční ODS, ale i náměstek Dolínek radní kvůli dopisu vyzvali, aby zvážila setrvání ve funkci.

„Její odvolání budeme navrhovat na mimořádném zastupitelstvu," uvedl předseda pražské ODS Filip Humplík. „Nevidím mnoho jiných variant, než je rezignace paní Plamínkové. Pokud tak neučiní sama, mělo by na ni vyvinout tlak vedení STAN. Na mimořádném zastupitelstvu se budu ptát, čí zájmy v dopise zastávala," dodal zastupitel a místostarosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS).

Jednání zastupitelstva svolává primátor. Jednání se může konat nejpozději ve středu 18. října, tedy dva dny před sněmovními volbami.

Praha nemá dokončen vnitřní silniční okruh kolem centra města, ani vnější obchvat celé metropole. Vnější okruh měří asi 80 kilometrů, v provozu je zhruba polovina. Chybí severozápadní část mezi Ruzyní, Suchdolem a Březiněvsí a jihovýchodní mezi Běchovicemi a dálnicí D1.

Blíže k zahájení stavby je jihovýchodní část, která by se mohla začít stavět v roce 2019. V případě dokončení vnitřního okruhu, kde schází úsek mezi Pelc-Tyrolkou a Štěrboholy, se nyní hovoří o začátku stavby v roce 2024.


Zastupitelé Prahy 4 zvolili předsedy a členy výborů

3. června 2019 v 17:54

Když bylo na konci dubna zvoleno nové vedení Prahy 4, volba předsedů a členů zastupitelských výborů byla odložena na další jednání. K tomu došlo dnes.

Místostarosta Prahy 5 Karel Bauer rezignoval, ve funkci ho nahradí Petr Bervid

29. května 2019 ve 20:33

Místostarosta Prahy 5 pro finance Karel Bauer (bezp. za Piráty a SNOP 5) rezignoval ke konci května na svou funkci.

Další články
Nahoru