dnes
Pondělí - jasno
12°C
zítra
Úterý - jasno
12°C
pozítří
Středa - zatazeno
10°C
Jana Černochová: Připomínáme význam operace Anthropoid, na hrdiny se nesmí zapomenout
Jana Černochová v kryptě kostela v Resslově ulici uctívá památku účastníků atentátu na Reinharda Heydricha. Foto: archiv

Jana Černochová: Připomínáme význam operace Anthropoid, na hrdiny se nesmí zapomenout

Praha 2 se si celý rok různými způsoby připomíná výročí 75 let od zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. O víkendu 17. a 18. června se bude na Karlově náměstí konat Operace Anthropoid …Muži odplaty. Nejen o ní si Pražský patriot povídal se starostkou Prahy 2 a zároveň poslankyní Janou Černochovou (ODS).

Na třetí červnový víkend je na Karlově námětí připravena akce Operace Anthropoid …Muži odplaty. Co bude její náplní?
V jižní části Karlova náměstí vyroste stanový tábor československých letců v Anglii z roku 1941, k vidění budou veteránská vozidla a také ukázky různých výcviků, včetně útoku na jedoucí automobil. Tyto ukázky doplní střelba slepými náboji. Doufám, že nikoho nevyděsíme, také pro to děláme hodně v informační kampani – ale bez výbuchů a střelby by tyto ukázky nebyly úplné. A my chceme uctít 75. výročí vojenské operace Anthropoid, jejíž členové zbavili zemi Reinharda Heydricha, opravdu důstojně. Součástí vzpomínkového víkendu, který spolupořádáme s Československou obcí legionářskou a Rotou Nazdar, bude v sobotu 17. června také odhalení dvou pamětních desek v Resslově ulici lidem, kteří Anthropoidu pomáhali. (Kompletní program obou dnů najdou zájemci na webu Prahy 2 na tomto odkazu http://www.praha2.cz/Operace-Anthropoid-aneb-Muzi-odplaty.html, pozn. red.)

Jakými dalšími akcemi si už letos Praha 2 připomenula 75 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydrich?
Odhalili jsme dvě pamětní desky členům protinacistického odboje v Italské ulici, přičemž osudy těchto lidí vycházejí na pokračování v Novinách Prahy 2. V tisku je právě brožura Heydrichiáda v Praze 2, která čtenáře provede po místech spjatých s operací Anthropoid. Vzniká i mobilní herní aplikace, kterou vyvíjí spolek se sídlem v Praze 2, Tripeduca, a povede také po stopách Anthropoidu. Těchto herně vzdělávacích tras bude v Praze 2 víc, jejich souhrnný název je Skryté příběhy. V edici Kostely Prahy 2 jsme vydali brožuru o kostelu sv. Cyrila a Metoděje, kde je kapitola věnovaná boji výsadkářů proti nacistické přesile. 

anthropoid-2017-plakat-a3-final Názory odborné a laické veřejnosti se na tento atentát a jeho důsledky dlouhodobě liší. Jsou zmiňovány klady i zápory. Jaký je váš pohled?
Naprosto jednoznačný. Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich byl vyslán do naší země zlikvidovat Čechy. Postupoval tak brutálně, že se mu začalo velmi záhy přezdívat Kat. Ne nadarmo má naše vzpomínková akce na Karlově náměstí podtitul Muži odplaty, protože přesně to Kubiš s Gabčíkem vykonali: odplatu. Heydrichiáda byla strašná a přinesla mnoho obětí včetně dvou vypálených vesnic. Ale nelze si namlouvat, že by živý Heydrich přestal náš národ likvidovat. A navíc – díky činu československých výsadkářů, jenž byl v evropském měřítku zcela ojedinělým útokem na nacistického pohlavára, odvolaly demokratické mocnosti Mnichovskou dohodu, což mělo samozřejmě zásadní vliv na výsledek celé druhé světové války.

Máte dojem, že mezi veřejností, mám na mysli především mladšími ročníky, je dostatečné povědomí o této výsadkové akci?
Obávám se, že naši historii zapomínají i ty starší generace. Ale věřím, že snaha mnoha subjektů, mezi nimi i Prahy 2, připomenout při letošním výročí Operaci Anthropoid, členy výsadkových skupin a jejich pomocníky, povědomí o významu této akce zvýší. Neměli bychom zapomínat na hrdiny zahraničního, ale ani domácího odboje za druhé světové války. Ostatně, neměli bychom zapomínat ani na hrdiny takvazného třetího odboje, tedy protikomunistického.

Uvažuje se v Praze 2 do budoucna o vybudování nějakého pomníku či pamětní desky?
Počátkem září bychom měli v ZŠ Sázavská, na místě bývalé synagogy, odhalit pamětní desku Haně Epsteinové, a to v rámci našeho dlouhodobého projektu Stopy židovské přítomnosti v Praze 2. Epsteinová byla dětskou vychovatelkou a velmi se starala o své souvěrce v koncentračních táborech. Výhledově by měl vzniknout také pomník obětem komunismu, reprezentovaným postavou vinohradské rodačky dr. Milady Horákové v zahradě Ztracenka. 

cernochova_1-nahled

Starostka Prahy 2 Jana Černochová

A jaké další akce, kromě zmiňovaného víkendu na Karlově náměstí, se letos ještě chystají?
Neskromně si troufám říci, že Praha 2 připravuje akcí dost v průběhu celého roku. Pořádáme pravidelné koncerty v Gröbeho vile či na Bastionu. Sportovní, vzdělávací i odpočinkové akce nabízejí svým členům kluby Dvojka pro seniory, pro děti a rodiče či pro přátele kultury. Ve spolupráci s Městskou policií jsme připravili úspěšný cyklus přednášek o bezpečnosti, nazvaný Senior akademie, který byl slavnostně zakončen předáním diplomů o absolvování na konci května. Čeká nás Hudební léto v parcích. Na náměstí Míru se bude 6. září konat Psí den. A 22. a  23. září zvu všechny zájemce na již 11. Vinobraní na Grébovce, jehož téma předznamená velké výročí příštího roku – vznik republiky.


Víkend: Tříkrálový trh pro dobrou věc

Dnes v 09:43

V sobotu 23. a v neděli 24. února si od 10 do 18 hodin můžete na trhu vybrat hračku či oblečení pro své ratolesti.

Nosíte šály a šátky? Přijďte na workshop a bazárek

Dnes v 07:48

Workshop vázání šátků, šál či kravat, jehož součástí bude i výměnný bazárek šál a šátků v sobotu 23. února.

Václav Vorlíček v Biu Oko

Dnes v 07:41

Zavzpomínat na mistra parodií, vědecko-fantastických filmů a rodinných komedií Václava Vorlíčka můžete v sobotu a v neděli 23. a 24. února. Bio Oko vybralo šest ikonických filmů z období 60. a 70. let, jejichž originalita zapůsobila na diváky i odbornou veřejnost.

Malé masopustní zabíjačkové hody na Heřmaňáku

Dnes v 07:35

V sobotu 23. února se na farmářském tržišti Heřmaňák na Řezáčově náměstí v Praze 7 budou podávat zabíjačkové speciality rodinného uzenářství Loužeckých. Poctivé jitrnice a jelítka, libová tlačenka, domácí škvarky, řemeslný špek a také na místě černá kroupová polévka a...

Další články
Nahoru