dnes
Pátek - jasno
19°C
zítra
Sobota - zatazeno
15°C
pozítří
Neděle - skorojasno
14°C
Jana Černochová: Připomínáme význam operace Anthropoid, na hrdiny se nesmí zapomenout
Jana Černochová v kryptě kostela v Resslově ulici uctívá památku účastníků atentátu na Reinharda Heydricha. Foto: archiv

Jana Černochová: Připomínáme význam operace Anthropoid, na hrdiny se nesmí zapomenout

Praha 2 se si celý rok různými způsoby připomíná výročí 75 let od zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. O víkendu 17. a 18. června se bude na Karlově náměstí konat Operace Anthropoid …Muži odplaty. Nejen o ní si Pražský patriot povídal se starostkou Prahy 2 a zároveň poslankyní Janou Černochovou (ODS).

Na třetí červnový víkend je na Karlově námětí připravena akce Operace Anthropoid …Muži odplaty. Co bude její náplní?
V jižní části Karlova náměstí vyroste stanový tábor československých letců v Anglii z roku 1941, k vidění budou veteránská vozidla a také ukázky různých výcviků, včetně útoku na jedoucí automobil. Tyto ukázky doplní střelba slepými náboji. Doufám, že nikoho nevyděsíme, také pro to děláme hodně v informační kampani – ale bez výbuchů a střelby by tyto ukázky nebyly úplné. A my chceme uctít 75. výročí vojenské operace Anthropoid, jejíž členové zbavili zemi Reinharda Heydricha, opravdu důstojně. Součástí vzpomínkového víkendu, který spolupořádáme s Československou obcí legionářskou a Rotou Nazdar, bude v sobotu 17. června také odhalení dvou pamětních desek v Resslově ulici lidem, kteří Anthropoidu pomáhali. (Kompletní program obou dnů najdou zájemci na webu Prahy 2 na tomto odkazu http://www.praha2.cz/Operace-Anthropoid-aneb-Muzi-odplaty.html, pozn. red.)

Jakými dalšími akcemi si už letos Praha 2 připomenula 75 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydrich?
Odhalili jsme dvě pamětní desky členům protinacistického odboje v Italské ulici, přičemž osudy těchto lidí vycházejí na pokračování v Novinách Prahy 2. V tisku je právě brožura Heydrichiáda v Praze 2, která čtenáře provede po místech spjatých s operací Anthropoid. Vzniká i mobilní herní aplikace, kterou vyvíjí spolek se sídlem v Praze 2, Tripeduca, a povede také po stopách Anthropoidu. Těchto herně vzdělávacích tras bude v Praze 2 víc, jejich souhrnný název je Skryté příběhy. V edici Kostely Prahy 2 jsme vydali brožuru o kostelu sv. Cyrila a Metoděje, kde je kapitola věnovaná boji výsadkářů proti nacistické přesile. 

anthropoid-2017-plakat-a3-final Názory odborné a laické veřejnosti se na tento atentát a jeho důsledky dlouhodobě liší. Jsou zmiňovány klady i zápory. Jaký je váš pohled?
Naprosto jednoznačný. Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich byl vyslán do naší země zlikvidovat Čechy. Postupoval tak brutálně, že se mu začalo velmi záhy přezdívat Kat. Ne nadarmo má naše vzpomínková akce na Karlově náměstí podtitul Muži odplaty, protože přesně to Kubiš s Gabčíkem vykonali: odplatu. Heydrichiáda byla strašná a přinesla mnoho obětí včetně dvou vypálených vesnic. Ale nelze si namlouvat, že by živý Heydrich přestal náš národ likvidovat. A navíc – díky činu československých výsadkářů, jenž byl v evropském měřítku zcela ojedinělým útokem na nacistického pohlavára, odvolaly demokratické mocnosti Mnichovskou dohodu, což mělo samozřejmě zásadní vliv na výsledek celé druhé světové války.

Máte dojem, že mezi veřejností, mám na mysli především mladšími ročníky, je dostatečné povědomí o této výsadkové akci?
Obávám se, že naši historii zapomínají i ty starší generace. Ale věřím, že snaha mnoha subjektů, mezi nimi i Prahy 2, připomenout při letošním výročí Operaci Anthropoid, členy výsadkových skupin a jejich pomocníky, povědomí o významu této akce zvýší. Neměli bychom zapomínat na hrdiny zahraničního, ale ani domácího odboje za druhé světové války. Ostatně, neměli bychom zapomínat ani na hrdiny takvazného třetího odboje, tedy protikomunistického.

Uvažuje se v Praze 2 do budoucna o vybudování nějakého pomníku či pamětní desky?
Počátkem září bychom měli v ZŠ Sázavská, na místě bývalé synagogy, odhalit pamětní desku Haně Epsteinové, a to v rámci našeho dlouhodobého projektu Stopy židovské přítomnosti v Praze 2. Epsteinová byla dětskou vychovatelkou a velmi se starala o své souvěrce v koncentračních táborech. Výhledově by měl vzniknout také pomník obětem komunismu, reprezentovaným postavou vinohradské rodačky dr. Milady Horákové v zahradě Ztracenka. 

cernochova_1-nahled

Starostka Prahy 2 Jana Černochová

A jaké další akce, kromě zmiňovaného víkendu na Karlově náměstí, se letos ještě chystají?
Neskromně si troufám říci, že Praha 2 připravuje akcí dost v průběhu celého roku. Pořádáme pravidelné koncerty v Gröbeho vile či na Bastionu. Sportovní, vzdělávací i odpočinkové akce nabízejí svým členům kluby Dvojka pro seniory, pro děti a rodiče či pro přátele kultury. Ve spolupráci s Městskou policií jsme připravili úspěšný cyklus přednášek o bezpečnosti, nazvaný Senior akademie, který byl slavnostně zakončen předáním diplomů o absolvování na konci května. Čeká nás Hudební léto v parcích. Na náměstí Míru se bude 6. září konat Psí den. A 22. a  23. září zvu všechny zájemce na již 11. Vinobraní na Grébovce, jehož téma předznamená velké výročí příštího roku – vznik republiky.


Fotoexpo 2018

Dnes v 19:56

Šestý ročník veletrhu a festivalu současné fotografie v sobotu 20. října je určen pro všechny nadšené fotografy různých věkových kategorií a různých zaměření.

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

Dnes v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Sobota: Dveře archivů dokořán

Dnes v 09:46

V sobotu 20. října v době od 10 do 18 hodin navštivte Národní archiv a Státní oblastní archiv v Praze.

Kotlářka slaví čtyřicítku

Dnes v 08:52

Oslavte 40 let Kotlářky a přijďte si vyzkoušet, zda vás pálkovací hry nadchnou jako stovky dětí od jejího založení.

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Dnes v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Zítra: Drakiáda na Parukářce

Dnes v 07:55

Na podzimní akci pro celou rodinu zve Praha 3.

Olšanským hřbitovem s průvodkyní

Dnes v 07:15

V neděli 21. října od 16 hodin, vstup zdarma.

Na koncerty i debaty s muzikanty láká festival Struny Teens

Dnes v 07:15

Začínající muzikanti nebo ti, co je prostě baví muzika, se mohou v sobotu 20. října od 16 hodin vydat do v pražské La Fabriky, kde na ně čeká první ročník festivalu Struny Teens. Festival umožní návštěvníkům nejen nahlédnout do hudební branže, ale zve i na pořádnou porci...

Vinohradským hřbitovem s průvodkyní

Včera ve 12:11

V neděli 21. října od 13:30 hodin, sraz je před hlavním vstupem.

Další články
Nahoru