dnes
Pátek - oblacno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
Jan Žižka z Trocnova v sobotu pozdravil své věrné
Návštěvníky přivítala starostka Vladislava Hujová, pak velitelé husitských i křižáckých vojsk. Foto: MČ Praha 3

Jan Žižka z Trocnova v sobotu pozdravil své věrné

Pravý středověký mumraj zavládl v sobotu na vrchu Vítkově, kam se sjely tisíce návštěvníků druhého ročníku středověké slavnosti Husité na Vítkově aneb Hrrr na ně! Kromě rekonstrukce slavné bitvy mezi husitskými a křižáckými vojsky tu pro ně městská část Praha 3 připravila pestrý dobový program.

Proti proudu času se mohl vydat každý, kdo uplynulou sobotu Vítkov navštívil. Od 10 hodin dopoledne do 22 hodin večer se totiž mýty opředený vrch proměnil ve středověký tábor plný dobových zábav a kratochvílí. Návštěvníky druhého ročníku středověkých slavností přivítala krátce po poledni za pořadatele starostka třetí městské části Vladislava Hujová, po které si slovo vzali velitelé husitských i křižáckých vojsk, šikujících se k očekávanému boji.

husite-1-nahled „Zdravím vás jménem táborského lidu, slavná a poctivá města pražská. Přišli jsme vám na pomoc a naše víra je pevná. Věříme, že společně křižáky v úprk obrátíme,“ pozdravil návštěvníky Jan Žižka z Trocnova, kterému se postavil italský vojevůdce Fillipo Scollari, přezdívaný Pippo Spano. „A já vítám všechny věrné našemu králi z Boží milosti Zikmundu z rodu Lucemburků, který dědičně právo na trůn český má a tyto tábory a kališníky, co rozvracují naši zem, my dneska pobijem,“ odpověděl velitel křižáckých šiků.

husite-2-nahled Rekonstrukce bitvy, která se na Vítkově původně odehrála 14. července 1420, se zúčastnilo kolem stovky válečníků vybavených dobovou bojovou technikou, a nechyběly tak naleštěná brnění, střelné zbraně ani panské jezdectvo. Před zraky stovek zvědavých návštěvníků nakonec Husité stejně jako před staletími donutili ustoupit křižácká vojska z Vítkova a ukončit tím křížovou výpravu Zikmunda Lucemburského.

V době mezi dvěma bitvami, které se odehrály kromě 13 hodiny ještě jednou krátce po 20 hodině, si pak návštěvníci mohli užít další program, jehož součástí byly rytířské souboje, dobové módní přehlídky, divadelní představení, ukázky zbraní nebo tematické soutěže pro děti i dospělé. Středověkou atmosféru pak pomáhala navodit vystoupení skupin Subulcus, Musica Vagantium, Dei Gratia, Gloria a dalších.


Další články
Nahoru