dnes
Úterý - jasno
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Pražská kultura

Jan Tříska v další premiéře Na Jezerce

Divadlo Na Jezerce opět přiveze hereckou legendu Jana Třísku z Los Angeles do Prahy. Tentokrát kvůli české premiéře kanadské hry Marka Leiner-Younga „Shylock“. Hru nastuduje s Janem Třískou režisér Radek Balaš. Nuselská scéna tak na jaře rozšíří svůj repertoár o další divadelní lahůdku. 

Hra proti antisemitismu a terorismu nabývá ale ještě větší aktuálnosti v souvislosti s nedávnými brutálními útoky v Paříži. „Vlny násilí, které mají po celém světě sílící tendence, sledujeme s pocity solidarity a odhodláním bránit svobodu slova, svobodu člověka a hodnoty západního světa a demokracie“, říká principál a herce Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.

Hra Shylock je uváděna s obrovským úspěchem u diváků i u odborné veřejnosti v západní Evropě, Kanadě i USA. Česká premiéra se však může pochlubit jedinečnou interpretací Jana Třísky, který se na zkoušení s kmenovým režisérem Divadla Na Jezerce, Radkem Balašem neobyčejně těší:

„Právě jsem dočetl se zatajeným dechem obsáhlou studii pana Martina Hilského, jako součást přípravy budoucí inscenace Jezerky. Znal jsem hru pouze v anglickém originále,“ prozradil Tříska, který se na nuselské jeviště opět vrací. Právě tam se v minulosti více než 200× představil v divácky velmi oblíbeném Kumštu Yasminy Rezy, spolu s Janem Kačerem a Janem Hrušínským v režii Jana Hřebejka.

V chystané novince kanadského autora a výtečném českém překladu Jitky Sloupové před diváky předstoupí s monologem ze Shakespearova Kupce benátského herec Jon v masce proslulého benátského kupce, Shylocka. Když náhle přejde do civilního projevu, diváci pochopí, že se ocitají na bouřlivé tiskové konferenci. Ta následuje po posledním uvedení této Shakespearovy hry na divadelním festivalu, jehož vedení ji po vášnivých antisemitských protestech stáhlo z repertoáru a plánované reprízy se již neodehrají.

„Vzrušující hra s diváky se v určitých momentech stává drsnou obžalobou absolutizované politické korektnosti a současné tendence zjednodušování skutečnosti na prvoplánová sdělení, která páchá mnohé škody nejen v umění“, říká o Shylockovi principál Jezerky Jan Hrušínský a srdečně zve diváky na výjimečnou možnost vidět na českém jevišti herecké mistrovství Jana Třísky.

Česká premiéra inscenace Shylock bude v Divadle Na Jezerce ve čtvrtek 10. května.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru