dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Jan Smigmator plánuje swingovou maturitu
Swingový a jazzový zpěvák Jan Smigmator. Foto: Vašek Vašák

Jan Smigmator plánuje swingovou maturitu

Málokdy lze tak jednoznačně říct: toto je skvělý zpěvák, jako v případě Jana Smigmatora. Zajímavé ovšem je, že ač je mu pouhých šestadvacet let, nevěnuje se rocku, popu, ani různým módním stylům, ale swingu. Ostatně, název jeho prvního alba tvrdí, že Swing Is Back.

JAN SMIGMATOR

Narodil se 17. 1. 1986 v Jihlavě.

V soutěži dětských jazzových zpěváků v Litvě byl jednou první a podruhé třetí. 

Vystudoval oddělení populární hudby a jazzu Pražské konzervatoře.

V roce 2005 se stal sólistou Orchestru Václava Hybše, jehož koncerty také několik let moderoval.

Nejčastěji vystupuje se svým Swinging triem, účinkuje i s Orchestrem Karla Vlacha.

Zazpíval a zahrál si v muzikálech Golem a Jack Rozparovač.

Letos mu vyšlo CD Swing Is Back.

Na Dvojce Českého rozhlasu vysílá se zpěvačkou Dashou každou sobotu pořad Klub evergreen.

Je svobodný.

Vaše album má skvělé ohlasy u kritiků i posluchačů…
Jsem moc rád, že se snad povedlo.

Vedle třinácti swingových evergreenů jste postavil jako titulní píseň původní českou skladbu, která je čtyřicet let stará. Jak jste k ní přišel?

Jazzový klavírista a komponista Svatopluk F. Smola ji kdysi napsal pro Orchestr Gustava Broma. Zpíval ji Milan Černohouz, ale tenkrát zapadla v rozhlasových archivech. A protože se mi líbila, přetextoval jsem ji do angličtiny. Místo Bromova orchestru ji na vašem cédéčku hraje Felix Slováček Big Band. K tomu vám řeknu zajímavost: Felix se Svaťou Smolou kdysi dávno v Brně společně muzicírovali. Kruh se uzavřel.

U většiny titulů vás ale doprovází vaše skvělé Swinging trio. Představte nám ho.
Na basu hraje Jan Greifoner, na bicí Branko Križek, který spolupracuje i s Emilem Viklickým a na piáno Vladimír Strnad – dvorní klavírista Aleše Březiny, jenž píše muziku do Hřebejkových a Menzelových filmů. Navíc doprovází ve Stavovském divadle na klavír představení Věc Makropulos a k tomu všemu je to navíc můj výborný kamarád.

Na to, jak jste mladý, máte skvělé cítění a frázování. Skoro jako Karel Hála.
To je můj český vzor. Karel Hála přišel na pódium, dal hlavu na stranu, bigband spustil a on tam ty tóny sázel tak samozřejmě… A přitom čeština není na frázování jednoduchá. Byl výborný. Vzpomínáte na písničku Šeříky až bílé začnou kvést? Napadlo by vás, že to může být dobrá swingovka? A on to z ní udělal.

Od konzervatoře žijete v Praze. Je nakloněná jazzu?
V Praze je snad nejvíc jazzových klubů v Evropě. Jazz dock, Reduta, Ungelt, Agharta, Jazz time, Jazz republic, hraje se i U staré paní, v Černé labuti. Je tu sedm osm jazzklubů, které hrají denně. To je super.

Který z nich je nejprestižnější?
Reduta, kde vznikaly jazzové dějiny a kde hrály největší hvězdy od Karla Velebného přes Vlastu Průchovou, až po ty současné. Vedle Reduty je velmi prestižní i Jazz dock, který se zaměřuje spíš na moderní jazz a experimentální hudbu. Tam si ovšem já, který se odkazuje na Tonyho Bennetta, Franka Sinatru a Karla Hálu, moc neškrtnu.

Kde tedy zpíváte?
V Redutě, ale taková moje domovská scéna je Café Teatr Černá labuť v ulici Na Poříčí, což je nádherný prostor nad Prahou, který navrhla Eva Jiřičná a kde je zároveň galerie, takže se pokaždé když tam účinkujeme, ocitneme v jiném interiéru. Navíc je za námi prosklená stěna, skrz kterou jsou vidět pražské střechy. Úžasné! Své účinkování v Café Teatr Černá labuť jsme začali pořadem Pocta Franku Sinatrovi, který se hrál dva a půl roku a téměř vždycky byl vyprodaný, což je v Praze úžasné.

Pražské jazzové kluby jsou dnes asi spíš pro turisty, než pro našince?
Většinou už to nefunguje tak, že by se zašli muzikanti po vystoupení podívat, kde kdo hraje, trochu zapařit, popovídat s kamarády a zajamovat si. Z některých klubů se opravdu stala turistická „holírna“ a Češi do nich moc nechodí. Ale Černá labuť je jiná, protože se tam provozuje i divadlo. Jsou tam k vidění zajímavá komorní představení Dáši Bláhové, Emílie Vášáryové, Zuzany Krónerové a náš koncert do toho konceptu zapadl. Pokud bych měl pražského milovníka jazzu někam pozvat, tak do Café Teatr Černá labuť anebo do Reduty.

Máte i svůj pravidelný hudební pořad v rozhlase.
Rozhlas mě vždycky přitahoval. Už na konzervatoři, když skončila výuka, jsem mazal do Bontonlandu, poslouchal cédéčka a vždycky, když jsem dostal kapesné, utratil jsem ho za desky. Už tenkrát jsem si říkal, že by bylo krásné svoji sbírku sdílet s lidmi. Kdykoli ke mně někdo přišel, ohromně mě bavilo mu z ní něco pouštět.

A jak se vám to nakonec povedlo?
Loni jsme pořádali na Staroměstském náměstí koncert k pětaosmdesátinám Tonyho Bennetta – což je můj největší pěvecký vzor – a Český rozhlas 2 byl mediálním partnerem. Když jsem se pak loučil s jeho šéfredaktorem, řekl jsem mu, že mám dávný sen udělat u nich hudební pořad. A on povídal: „Tak ten nápad rozveďte a pošlete mi to.“ Okamžitě jsem sedl k počítači, napsal koncept, který jsem nosil v hlavě a přeposlal mu ho. Potom mě vyzvali, abych si vzal k sobě nějakou parťačku a mě napadla Dasha, která má ráda swing a se kterou se známe z konzervatoře. Vznikl pořad Klub evergreen, jehož náplní je především swing, bigbandová hudba, prostě evergreeny. Je hodinový a vysíláme ho v sobotu krátce po poledni.

Máte ještě nějaké sny?
Vzhledem k tomu, že je muzika mezinárodní a písničky, které zpívám, všude znají, bych chtěl cestovat po světě a někdy si třeba zazpívat s dobrým americkým bigbandem. Pořád ještě existuje Basieho orchestr, v němž hraje i pár lidí, kteří pamatují časy, kdy stál v jeho čele sám velký Count Basie, hraje i Ellingtonův orchestr. To by byla pro mě swingová maturita.


Autor: Vašek Vašák

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru